– Profil zosnulého pápeža Františka
– František zomrel pokojne a bez bolesti, objasnil lekár pápežove posledné chvíle
– Kto sa stane novým pápežom? Favoritmi sú konzervatívny Maďar i ázijský František z Manily
Vo Vatikáne, priamo na mieste, kde sa konal pohreb pápeža Františka, bol náš redaktor Jaroslav Barborák, ktorý vám prinášal aktuálne informácie.
Online sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
13:41 – Volebné rokovania sa konajú výhradne v Sixtínskej kaplnke, ako to nariadil ešte Ján Pavol II. Zámerom je chrániť voľbu pápeža pred vonkajšími vplyvmi a zaistiť nezávislosť úsudku každého kardinála-voliteľa pred tlakmi.
Hlasovanie je tajné. Aktívne i pasívne volebné právo majú len kardináli mladší ako 80 rokov. Teraz ich je 135, z nich 108 vymenoval zosnulý pápež František. Celkovo 53 ich je z Európy, 20 zo Severnej Ameriky, 17 z Južnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie a štyria z Oceánie, priblížila agentúra AFP. Na najbližšej voľbe sa ich zúčastní 133 - neprítomnosť zo zdravotných dôvodov avizoval 79-ročný Antonio Cañizares Llovera zo Španielska a rovnako starý Vinko Puljić z Bosny a Hercegoviny.
13:40 – Orgánom zodpovedným za prípravu voľby nového pápeža je kolégium kardinálov. Voľbe predchádza slávnostná predpoludňajšia votívna omša Pro Eligendo Papa, na ktorej sa zúčastnia kardináli-volitelia. Po nej sa v sprievode vydajú do Sixtínskej kaplnky Apoštolského paláca vo Vatikáne, kde sa začne konkláve.
Každý kardinál-voliteľ zloží prísahu, ktorou sa okrem iného zaväzuje zachovávať úplnú mlčanlivosť o všetkom, čo súvisí s voľbou pápeža, a nepodporovať nijaké pokusy o vonkajšie zásahy do voľby.
13:31 – Na poslednej rozlúčke s pápežom sa podľa Vatikánu zúčastnilo 400 tisíc ľudí. 250-tisíc na Námestí svätého Petra počas omše a 150-tisíc pozdĺž trasy smerom k Santa Maria Maggiore.
13:24 – Deň pohrebu pápeža Františka aj aj prvým dňom tzv. Novendiales - deviatich dní, počas ktorých sa v Ríme konajú modlitby a omše za dušu zosnulého pápeža. Až po nich sa môže začať s voľbou nového. Novendiales za pápeža Františka sa skončia v nedeľu 4. mája. Pravidlá pre konkláve počítajú s tým, že sa môže začať medzi 15. a 20. dňom po smrti pápeža. Z toho vyplýva, že konkláve, z ktorého vzíde Františkov nástupca, sa začne po máji.
13:17 – Pápežská bazilika Santa Maria Maggiore je najvýznamnejšou svätyňou zasvätenou Panne Márii Od 5. storočia stojí táto bazilika na vrchu Esquilino. Bazilika predstavuje historickú kontinuitu od 5. storočia až po naše dni. Je to jedna zo štyroch bazilík, ktoré neboli nikdy zničené, poškodené ani vypálené.
Je tiež silne spätá s jezuitskou spiritualitou, keďže Ignác z Loyoly tu slávil prvú omšu – práve preto, že sa tam nachádzajú relikvie Svätej kolísky.
Bazilika uchováva aj obraz Salus Populi Romani – veľmi starobylú ikonu, ktorá je tiež spojená s jezuitskou spiritualitou, pretože jezuiti si túto ikonu so sebou brávali na misie. Pápež František, ktorý bol sám veľkým misionárom, navštívil množstvo krajín a chcel, aby sa jeho apoštolské cesty začínali práve v tejto pápežskej bazilike. Od dnešného dňa je aj miestom jeho posledného odpočinku.
13:12 – V Bazilike Santa Maria Maggiore je práve slávnosť uloženia pozostatkov pápeža Františka do hrobu. Nad jeho pozostatkami tam prednesú modlitby a spevy, sprevádzané antifónami a žalmami, ktoré sú vyjadrením nádeje na zmŕtvychvstanie a večný život. Rakvu potom uložia do pripraveného hrobu. Deje sa to mimo kamier.
13:08 – Biele ruže pod obrazom Panny Mária Salus Populi Romani. Ak ich tu doteraz nosil pápež František, teraz v prítomnosti rakvy s jeho pozostatkami ich pod milostivý obraz priniesla štvorica detí, zakiaľ rakva s telom zosnulého pápeža spočinula na okamih pred obram Madony.
12:56 – S blížiacou sa bazilikou Santa Maria Maggiore okolo cesty pribúda ľudí. A samotná bazilika víta ostatky pápeža hlaholom zvonov. Je pred ňou pripravená malá platforma, na ktorú dočasne zložia truhlu. A bude pokračovať obrad tumulácie - uloženia do pripraveného hrobu.
12:55 – Automobil s pozostatkami pápeža práve križuje Rímske fóra, na pozadí ktorých je slávne Koloseum. Cestu lemuje neprerušený pás aplaudujúcich ľudí.
12:46 – V Bazilike Santa Maria Maggiore nás čaká slávnosť uloženia pozostatkov pápeža Františka do hrobu. Nad jeho pozostatkami tam prednesú modlitby a spevy, sprevádzané antifónami a žalmami, ktoré sú vyjadrením nádeje na zmŕtvychvstanie a večný život. Rakvu potom uložia do pripraveného hrobu.
12:37 – Grazie - ďakujeme, Svätý otče - zaznieva zo súvislej ľudskej reťaze, ktorú v Ríme vytvorili ľudia vyprevádzajúci zomrelého pápeža Františka do baziliky Santa Maria Maggiore. Zatiaľ bola prerušená len tunelom.
12:34 – V sobotu večer bude na počesť pápeža Františka nasvietený Bratislavský hrad. Východná strana paláca bude osvetlená projekciou s portrétom pápeža Františka. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady (NR) SR. Nasvietenie paláca Bratislavského hradu inicioval predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD).
12:33 – "Vivat papa" a aplauzy sa ozývajú z okrajov rímskych ulíc.
12:33 – Auto s ostatkami pápeža už križuje ulice Ríma. A vidíme, že celkom svižne. Vatikán pôvodne oznámil, že by to malo byť rýchlosťou 10 km za hodinu. V závislosti od toho, koľko ľudí bude okolo cesty. Zábery z vrtuľníka ukazujú, že cesty lemujú ľudia. Počuť miestami aj zvolania Francesco. Papa Francesco. František, pápež František. Trasa má približne 6 kilometrov.
12:31 – Dominikán Ľudovít Melo je v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore spovedníkom už viac ako dve desaťročia. S pápežom Františkom sa prvýkrát stretol ráno po jeho zvolení. „Prišiel sem s kyticou ruží za Pannou Máriou,“ spomína. „Boli sme v bazilike akurát traja spovedníci. Stretol sa s nami. Mne povedal, aby sme boli vo svojej službe milosrdní,“ hovorí rehoľník Melo.
Teraz, keď pápež zomrel a dal sa pochovať neďaleko miesta, kde páter Melo spovedá, hovorí, že si na seba už zvykli a chýbal by im.
V rozhovore zachytáva aj moment, keď sa pápež František vrátil zo Slovenska. Rozprával mu o tom.
12:27 – Z dejín cirkvi sú známe prípady, keď sa takéto presuny telesných ostatkov niektorých veľkých ľudí, či pápežov považovali svätých. Práve tým aktom prevozu ako vyjadrením chýru svätosti. Už viacerí boli takto prenesení. Pia IX. prenášali z Vatikánu do San Lorenzo. On je už blahoslavený. Potom tiež prenášali telo svätého Cyrila z neďalekého chrámu Santa Prassede do sv. Klimenta. On je rovnako svätý.
„Čiže v prípade Františka to môže byť taký signál, že smerujeme možno aj k čomusi takému. No on bol charizmatická osobnosť, otvorený každému,“ hovorí Ľudovít Melo, dominikán.
12:16 – Zatvára sa dvanásťročný oblúk pontifikátu pápeža Františka. Rakva s jeho pozostatkami ide cez nastúpený zástup kardinálov z oboch strán. Pripomína to obraz práve spred dvanástich rokov, keď takto pomedzi nich nastúpený kráčal ako nový muž v bielom. Rímom sa práve nesie zvuk mohutného zvona.
12:13 – Rakva s pápežom sa stráca z námestia. Zhromaždenie ju sprevádza spontánnym potleskom. A práve v týchto chvíľach vstúpila do baziliky sv. Petra.
12:11 – Práve znie spev Magniticat. Opäť starobylá modlitba, ktorá vyjadruje slová Panny Mária po tom, ako sa dozvedele, že sa stane matkou Spasiteľa. Magnificat - Velebí moja duša Pána, mala vysloviť. Pápež František bol jej veľký vyznavač. Práve za ňou chodil do baziliky Santa Maria Maggiore pred a po apoštolských cestách. Vždy jej priniesol aj kyticu ruží.
12:07 – Námestím sa nesie mohutný a opakovaný aplauz. Kardináli odchádzajú smerom k bazilike a rakvu s pápežom o chvíľu naložia na pripravené vozidlo, ktoré sa s ňou vydá Rímom na miesto posledného odpočinku v bazilike Santa Maria Maggiore.
12:02 – Po pohrebnej omši sa ostatky pápeža Františka vydajú na cestu Rímom k bazilike Santa Maria Maggiore, kde uložia jeho pozostatky do pripraveného hrobu, ako si to sám želal. Chodieval tam ešte za života k milostivému obrazu Panny Mária Salus Populi Romani. Sprievod prejde cez Bránu modlitby, Perugino, mestským tunelom Pasa, ulicami Corso Vittorio smerom na Piazza Venezia, Fori Imperiali a nakoniec cez Via Merulan až k Santa Maria Maggiore. Nepôjde tak ani Svätopeterským námestím, ani via Conziliazione, ale okolo Domu sv. Marty.
Trasa má okolo šesť kilometrov, usporiadatelia počítajú, že na jej prekonanie bude potrebných cca. 40 minút.
11:52 – Teraz sa za pápeža modlia predstavitelia východných cirkví, ktoré sú v jednote s katolíckou cirkvou. Modlitbu spievajú v gréčtine. Prosia Boha, aby dal odpočinutie duši svojho Sluhu. Aby ho priviedol na miesto jeho posledného odpočinku.
11:43 – Začína sa posledná časť pohrebnej omše tzv. Ultima Commendatio – posledné odporúčanie a Valedictio – rozlúčka. Schóla spieva litánie všetkých svätých. Ide o starobylý spev, v ktorom sa vo viere cirkev spája s tým, čo sú už po smrti, alebo "v dome Otca", aby sa prihovárali za nich. Teraz sa celé zhromaždenie obracia na všetkých svätých o príhovor za zosnulého pápeža Františka. Cirkev putujúca prosí o pomoc Cirkev oslávenú, ako to vyjadruje aj jej náuka.
11:29 – A medzi tým, ako pokračuje omša, na ktorej sa zúčastňujú D. Trump s Volodymyrom Zelenským, Trumpov hovorca zverejnil, že sa pred omšou vo Vatikáne obaja prezidenti stretli. Informáciu potvrdil v oficiálnom vyhlásení riaditeľ komunikačného oddelenia Bieleho domu, Steve Cheung.
Podľa vyhlásenia mali obaja lídri „veľmi produktívny“ rozhovor a ďalšie podrobnosti o stretnutí budú zverejnené v najbližších hodinách.
11:25 – Začína sa časť omše, v ktorej sa podáva Eucharistia - premenený chlieb a víno na telo a krv Krista. Podľa informácií Vatikánu ju bude veriacim podávať štyri tisíc kňazov, ktorí sa zúčastňujú na tejto pohrebnej omši.
11:20 – Zhromaždenie teraz pokračuje spevom tzv. modlitby Pána, ako sa označuje známy Otče náš. Ide o modlitbu, ktorú svojich apoštolov a učeníkov naučil sám Ježiš. V cirkvi sa označuje aj za modlitbu modlitieb.
11:12 – Pohrebná omša za pápeža Františka vstúpila do svojej druhej polovice. Je ňou tzv. liturgia obety, v ktorej veriacich prinesú na oltár obetné dary - medzi nimi chlieb a víno. Tie potom podľa starobylej tradície, ktorá sa tiahne už od čias Ježiša Krista, poslúžia ako viditeľné a hmotné znaky tajomnej prítomnosti Ježiša Krista, ktorý podľa viery kresťanov prebýva v premenenom chlebe a víne.
11:02 – Pohrebná omša pokračuje tzv. modlitbami veriacich, ľudovo prosbami. Budú vo viacerých jazykoch, zo slovaných jazykov to bude poľština.
10:58 – Drahý pápež František, teraz prosíme teba, aby si sa modlil za nás – a aby si z neba požehnal Cirkev, požehnaj Rím, požehnaj celý svet, ako si to minulú nedeľu urobil z lodžie tejto baziliky v poslednom objatí s Božím ľudom – a zároveň symbolicky s celým ľudstvom, ktoré úprimným srdcom hľadá pravdu a nesie vysoko fakľu nádeje.
Kardinál Re ukončil svoj príhovor a zhromaždenie opäť reagovalo dlhým aplauzom.
10:57 – „Budovať mosty, nie múry“ – táto výzva bola jednou z jeho opakovaných tém. A jeho služba vo viere ako nástupcu apoštola Petra bola vždy spojená so službou človeku vo všetkých jeho dimenziách.
„Budovať mosty, nie múry“ – táto výzva bola jednou z jeho opakovaných tém. A jeho služba vo viere ako nástupcu apoštola Petra bola vždy spojená so službou človeku vo všetkých jeho dimenziách.
Pápež František zvyčajne zakončieval svoje príhovory a stretnutia slovami: „Nezabudnite sa modliť za mňa.“
10:56 – V roku 2019, počas cesty do Spojených arabských emirátov, pápež František podpísal dokument o „Ľudskom bratstve pre svetový mier a spoločné spolužitie,“ poukazujúc na spoločné Božie otcovstvo.
Svojím posolstvom encykliky Laudato si’ sa prihovoril ženám a mužom celého sveta a upriamil pozornosť na povinnosť a spoločnú zodpovednosť za náš spoločný domov.
Tvárou v tvár vyčíňaniu toľkých vojen v týchto rokoch – s neľudskými hrôzami a nespočítateľnými obeťami a skazou – pápež František neprestajne dvíhal svoj hlas a úpenlivo prosil o mier, vyzýval k rozumnosti a čestnému dialógu, ktorý by mohol priniesť riešenia, lebo – ako hovorieval – vojna je len smrť ľudí, ničenie domov, nemocníc a škôl. Vojna vždy zanecháva svet horší, než aký bol predtým: je vždy bolestivou a tragickou porážkou pre všetkých.
Tieto kardinulové slová o vojne vyvolali aplauz zhromaždenia.
10:53 – Na rozdiel od toho, čo nazval „kultúrou vyraďovania“, hovoril o kultúre stretnutia a solidarity. Téma bratstva prenikala celý jeho pontifikát s dôraznou naliehavosťou. V encyklike Fratelli tutti chcel oživiť celosvetovú túžbu po bratstve – pretože všetci sme deťmi toho istého Otca, ktorý je na nebesiach. Silno pripomínal, že všetci patríme k jednej ľudskej rodine.
10:52 – Chcel mimoriadny Jubilejný rok milosrdenstva, aby ukázal, že milosrdenstvo je „srdcom evanjelia“.
Milosrdenstvo a radosť evanjelia sú dve kľúčové slová pontifikátu pápeža Františka.
10:52 – Pápež František neustále kládol do centra evanjelium milosrdenstva a opakovane zdôrazňoval, že Boh nás nikdy neunaví odpúšťať: on vždy odpúšťa – nech je situácia kajúceho akákoľvek, ak sa vráti na správnu cestu.
10:52 – Zo 47 náročných apoštolských ciest vojde do dejín osobitne návšteva Iraku v roku 2021, ktorú uskutočnil napriek všetkým rizikám. Táto náročná apoštolská cesta bola balzamom na otvorené rany irackého ľudu, ktorý veľmi trpel pod neľudským konaním ISIS. Bola to cesta významná aj pre medzináboženský dialóg – ďalší dôležitý rozmer jeho pastoračného pôsobenia. S apoštolskou cestou v roku 2024 do štyroch krajín Ázie a Oceánie pápež dosiahol „najvzdialenejšie periférie sveta“.
10:51 – Symbolicky významné je, že jeho prvá cesta ako pápeža smerovala na ostrov Lampedusa – symbol tragédie migrácie, kde zahynuli tisíce ľudí v mori. V rovnakom duchu sa niesla aj jeho cesta na Lesbos, ktorú absolvoval spolu s ekumenickým patriarchom a aténskym arcibiskupom, ako aj slávenie svätej omše na hranici medzi Mexikom a Spojenými štátmi počas jeho cesty do Mexika.
Jeho gestá a výzvy v prospech utečencov a migrantov boli nespočetné. Neúnavne zdôrazňoval, že treba konať v prospech chudobných.
10:49 – Hlavným motívom jeho misie bola aj presvedčenosť, že Cirkev je domovom pre všetkých – domom s vždy otvorenými dverami. Často používal obraz Cirkvi ako „poľnej nemocnice“ po bitke, v ktorej je mnoho ranených: Cirkvi, ktorá chce s rozhodnosťou liečiť problémy ľudí a veľké utrpenia, ktoré trhajú dnešný svet. Cirkvi schopnej skloniť sa ku každému človeku – bez ohľadu na jeho vierovyznanie či stav – a uzdravovať jeho rany.
Jeho gestá a výzvy v prospech utečencov a migrantov boli nespočetné. Neúnavne zdôrazňoval, že treba konať v prospech chudobných.
10:48 – Jeho charizma prijatia a počúvania, spojená so správaním zodpovedajúcim dnešnej senzibilite, sa dotýkala sŕdc a usilovala sa prebúdzať morálne a duchovné sily.
Primát evanjelizácie bol vodidlom jeho pontifikátu – šíril radosť evanjelia s jasným misijným dôrazom, čo bolo aj názvom jeho prvej apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium. Radosť, ktorá napĺňa srdce dôverou a nádejou každému, kto sa zveruje Bohu.
10:47 – Plný ľudského tepla a hlboko citlivý na dnešné drámy, pápež František skutočne zdieľal úzkosti, utrpenia i nádeje nášho globalizovaného sveta a rozdával sa v úsilí potešovať a povzbudzovať posolstvom schopným priamo a bezprostredne zasiahnuť srdcia ľudí.
10:46 – Typickým slovníkom a jazykom bohatým na obrazy a metafory sa vždy snažil osvetľovať problémy našej doby múdrosťou evanjelia, ponúkajúc odpovede vo svetle viery a povzbudzujúc žiť kresťansky výzvy a rozpory týchto čias, ktoré rád označoval ako „zmenu epochy“. Mal veľkú spontánnosť a neformálny spôsob, ako oslovoval všetkých – aj ľudí vzdialených od Cirkvi.
10:47 – Zachoval si svoj temperament a pastoračný spôsob vedenia a hneď vtlačil vláde Cirkvi pečať svojej silnej osobnosti, nadväzujúc priamy kontakt s jednotlivcami a národmi, túžiac byť blízko všetkým, s osobitnou pozornosťou voči ľuďom v núdzi, neúnavne sa rozdávajúc najmä pre posledných tohto sveta – pre vylúčených. Bol pápežom medzi ľuďmi, so srdcom otvoreným pre všetkých. Bol tiež pápežom vnímavým na nové výzvy spoločnosti a na to, čo Duch Svätý vzbudzoval v Cirkvi.
10:46 – Rozhodnutie prijať meno František sa okamžite javilo ako voľba programu a štýlu, ktorým chcel formovať svoj pontifikát, inšpirujúc sa duchom svätého Františka z Assisi.
10:45 – Keď bol kardinál Bergoglio 13. marca 2013 zvolený na konkláve za nástupcu pápeža Benedikta XVI., mal za sebou roky rehoľného života v Spoločnosti Ježišovej, a najmä bol obohatený 21-ročnou pastoračnou skúsenosťou v arcidiecéze Buenos Aires, najprv ako pomocný biskup, potom ako koadjútor a napokon najmä ako arcibiskup.
10:45 – Napriek záverečnej krehkosti a utrpeniu si pápež František zvolil túto cestu darovania sa až do posledného dňa svojho pozemského života. Kráčal v stopách svojho Pána, Dobrého pastiera, ktorý miloval svoje ovce až do krajnosti. A robil to s odvahou a pokojom, blízko svojmu stádu – Cirkvi Božej.
10:45 – Kardinál Re pripomína slová evanjelia: Osvetľuje nás a vedie evanjeliový úryvok, v ktorom zaznieva samotný Kristov hlas, oslovujúci prvého z apoštolov: „Šimon, syn Jánov, miluješ ma viac ako títo?“ A Petrova odpoveď bola rýchla a úprimná: „Pane, ty vieš všetko, ty vieš, že ťa mám rád.“ A Ježiš mu zveril veľké poslanie: „Pas moje ovce.“ To zostane trvalou úlohou Petra a jeho nástupcov – služba lásky v stopách Majstra a Pána Krista, ktorý „neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život ako výkupné za mnohých“ (Mk 10, 45).
10:43 – S našou modlitbou teraz chceme zveriť dušu milovaného pápeža Bohu, aby mu daroval večné šťastie v žiare a sláve svojho nesmierneho milosrdenstva.
10:42 – Jeho posledný obraz, ktorý nám zostane v očiach i v srdci, je z uplynulej nedele, zo Slávnosti Veľkej noci, keď nám napriek vážnym zdravotným problémom chcel udeliť požehnanie z lodžie Baziliky svätého Petra a potom zišiel na toto námestie, aby z otvoreného papamobilu pozdravil veľký dav zhromaždený na veľkonočnú svätú omšu.
10:42 – Obrovské prejavy náklonnosti a účasti, ktoré sme videli v týchto dňoch po jeho odchode z tohto sveta do večnosti, nám ukazujú, ako veľmi intenzívny pontifikát pápeža Františka oslovil mysle i srdcia.
10:41 – Kardinál Re sa poďakoval politikom a predstaviteľom štátov. „V mene Kolégia kardinálov srdečne ďakujem všetkým za vašu prítomnosť. Chcel by som vyjadriť moje úctivé pozdravy a úprimnú vďaku hlavám štátov, predsedom vlád a oficiálnym delegáciám, ktoré prišli z mnohých krajín vyjadriť náklonnosť, úctu a uznanie pápežovi, ktorý nás opustil“, hovorí.
10:40 – Po liturgických čítaniach nasleduje príhovor kardinála Re. „Na tomto majestátnom Námestí svätého Petra, kde pápež František počas týchto dvanástich rokov tak často slávil Eucharistiu a predsedal veľkým stretnutiam, sme sa zhromaždili v modlitbe pri jeho telesných pozostatkoch so zarmúteným srdcom, no posilnení istotou viery, ktorá nás uisťuje, že ľudský život sa nekončí v hrobe, ale pokračuje v Otcovom dome v radostnom živote, ktorý nepozná súmrak“, prihovára sa kardinál zhromaždeniu.
10:35 – Ako jezuita a teda člen Spoločnosti Ježišovej mal nasledovanie príkladu Krista už v programe. Jesu-ita - ako Ježiš.
10:33 – Nasleduje spev Alleluje ako oslavný hymnus na Slávu Krista, po ktorom sa prečíta evanjelium. Kniha s jeho obsahom leží aj na rakve s ostatkami pápeža Františka. Je to symbol, že celý jeho život až do pozemského konca bol naplnený náukou "jeho majstra" Ježiša Krista.
10:32 – Po boku kardinála Re vidíme aj Slováka, ktorý ma na starosti priebeh liturgie - pápežského ceremonára Jána Dubinu, ktorý pápeža Františka po smrti obliekal do kňazského rúcha.
10:25 – Nasleduje tzv. liturgia slova, v ktorej sa prednesú dve biblické čítania, ktoré sú prerušené žalmom.
10:24 – Prvou časťou omše je ztv. obrad kajúcnosti, pri ktorom kardinál Re vyzval zhromaždenie k nahliadnutiu so svojho svedomia a oľutovania všetkého, čo nemuselo byť v zhode s Kristovým učením. Po ňom nasleduje spev Kyrie eleison, ako výzva na to, aby sa Pán zmiloval. Celá liturgia sa deje v atmosfére "nebeskej hostiny", keď sa "rodina Pána" zišla okolo Ježiša Krista.
10:20 – Námestie teraz zaplavuje červená farba liturgických rúch, do ktorých sú oblečení najbližší spolupracovníci pápeža Františka - kardináli. Červená je farba ich úradu a vyjadruje pripravenosť za náuku a vec Ježiša Krista položiť aj život.
10:18 – V tomto momente na ňu položili evanjeliár, knihu s "dobrou zvesťou", ktorá zachytáva život a učenia Ježiša Krista. František ako každý pápež bol jeho námestníkom i nasledovníkom.
10:12 – Rakva s pápežom Františkom je už na námestí. Je uložená pred oltárom na mierne vyvýšenej platforme. Jednoduché a čisté línie dreva, s krížom na vrchu, položená na červenom koberci.
10:10 – Requiem aeternam je starobylý gregoriánsky spev, ktorý hudobnou formou stvárnil slová: Večné odpočinutie daj Pane.
10:09 – Vo Vatikáne sa začína slávnosť pohrebných obradov zosnulého pápeža Františka. Spevom Requiem aeternam. Slávnostnej omši predseda dekan kardinálskeho zboru – 91 ročný kardinál Giovanni Battista Re. Koncelebrovať s ním budú kardináli a patriarchovia východných cirkví, ako i biskupi a kňazi z celého sveta. Na omši je aj amerických prezident Donald Trump, či ukrajinský Volodymyr Zelenskyj s päťdesiatkou hláv štátov, desiatimi monarchami a politickými reprezentáciami 175 štátov.
10:06 – Rakva s ostatkami pápeža Františka sa už pohla bazilikou. Nesú je štrnásti muži. Pomalým krokom smerujú svätopeterskou bazilikou k jej východu. Zhromaždenie reaguje potleskom.
10:04 – V bazilike už nastupuje zástup kardinálov, ktorí prechádzajú popred pápežovu rakvu a zastavujú sa pri nej. Na pohrebnú omšu je už všetko pripravené.
10:02 – V tomto momente – minútu po desiatej prichádza na námestie amerických prezident Donald Trump. A za ním ešte ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého dav víta potleskom.
09:58 – Čestné miesta tesne pred začiatkom omše zaujímajú monarchovia. Španielsky kráľ, či monacké knieža.
09:50 – Vo bazilike sa práve v týchto chvíľach zastavil pri rakve zosnulého pápeža francúzsky prezident Macron s manželkou.
09:49 – Námestím sa teraz nesie len mohutný zvuk zvonu a škrekot rímskych čajok. Dnešnou pohrebnou omšou sa v Ríme začínajú aj tvz. Novendiali. Ide o deväť dní smútku a modlitieb za zomrelého pápeža. Až po ich uplynutí sa môže pristúpiť ku konkláve, z ktorého vzíde Františkov nástupca.
09:45 – Vo viacerých jazykoch teraz prítomných vyzývajú na uzobranie pred omšou a aby sa vyhli dvíhaniu transparentov či zástav, aby nerušili posvätnosť obradu.
09:45 – Do pohrebnej omše s pápežom zostáva necelá štvrť hodina. Námestie je zaplnené. Len jeho kapacita je 70 tisíc ľudí. Rímska polícia informuje, že aj s priľahlými zónami je pri Vatikáne približne 140 tisíc účastníkov pohrebnej omše. Prítomní sa organizovane modlili ruženec. Nebo nad Rímom je nebesky modré.
09:29 – Pohrebná omša na námestí svätého Petra vyústi do slávnostného prenesenia Františkových ostatkov do baziliky Santa Maria Maggiore, ktorá je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Pápežovo telo tak prejde vystavené Rímom. Prevezú ho na otvorenom automobile, Vatikán počíta, že by mal ísť 10 kilometrovou rýchlosťou. A na presun sa počíta s časom od 40 minút do hodiny, samozrejme v závislosti od situácie. Úrady očakávajú, že po trase, ktorou povezú pápežove ostatky budú ďalšie zástupy ľudí. Aj podľa toho sa má upraviť rýchlosť sprievodu s rakvou.
09:23 – Podľa rímskej policajnej prefektúry je aktuálne na Námestí svätého Petra a v jeho okolí 140-tisíc ľudí.
09:17 – Pri zatvorenej rakve pápeža bolo celú noc tzv. modlitbové bdenie v tichu noci Svätopeterskej baziliky. Zabezpečila ho Kapitula svätého Petra. A skončí sa až začiatkom pohrebnej omše, ktorá sa začne už o necelú hodinu na námestí pred vatikánskou bazilikou. Modlitbové bdenie sa začalo hneď po včerajšom uzatvorení rakvy s pápežom. Podľa Vatikánu tento obrad trval hodinu sa skončil sa krátko po 21. hodine.
Majster liturgických slávení počas nej zosnulému Františkovi zakryl tvár bielym rúškom. Ostatky potom pokropili svätenou vodou. Do rakvy uložili vrecko s mincami a medajlami, ktoré Vatikán vydal počas Františkovho pontifikátu. Rovnako k nim uložili tubus s rukou písaným tzv. rogito. Ide o dokument, ktorý zachytáva najdôležitejšie dátumy, udalosti a gestá zosnulého pápeža.
Drevenú rakvu potom zatvorili zinkovým vekom, na ktorom je kríž, pápežský erb a tabuľka s pápežovým menom. Rakvu tiež opatrili pečaťami kardinála kamerlenga, prefekta pápežského domu a úradu liturgických slávení Vatikánu.
09:16 – Nie všetci kňazi prijali víziu pápeža Františka, hovorí v rozhovore najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi na Slovensku - košický arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Podľa neho by pápež František potreboval ďalších 12 rokov pontifikátu, aby presadil svoje vízie aj do praxe.
09:15 – Predtým, než sa pápež František ujal svojho pontifikátu, bol som agnostik. Dnes som deista a v existenciu Boha verím. Môže za to aj pápež František, píše komentátor Zolo Mikeš.
09:13 – Talianske a vatikánske úrady pred pohrebom zaviedli v oblasti okolo baziliky prísne bezpečnostné opatrenia: areál monitorujú za pomoci dronov, na strechách budov sú ostreľovači, v pohotovosti sú stíhačky a nad Rímom bude vyhlásená bezletová zóna.
09:12 – „Autorita, láskavý človek, istota“ – tak reaguje Mária Samcová z Bratislavy na pápeža Františka. Do Ríma prišla so skupinou dospievajúcich na pôvodne avizované svätorečenie mladého Taliana Carla Acutisa, ktoré Vatikán pre smrť pápeža zrušil. Namiesto slávnosti svätorečenia tak prišli na Františkov pohreb.
09:04 – Pred barokovým kostolom Santa Maria in Traspontina sa prítomných naskytol zaujímavý pohľad na skupinu bohoslovcov a kňazov v rúchach, ktorí sa tam zhromažďujú pred omšou. Počas nej budú asistovať veriacim.
08:57 – V Ríme je inak slnečno, príjemných 13 stupňov, okolo poludnia by sa teploty mali vyšplhať na 20 až 21 stupňov. Na námestí je čulý ruch, ktorý prehlušuje zvuk vrtuľníka, ktorý kontroluje zónu. Kupola svätopeterskej baziliky bola ešte pred chvíľou zahalená hmlou, prítomných sa tak naskytol zaujímavý pohľad, pri ktorom sa Vatikánska bazilika vo svojich najvyšších poschodiach strácala v hmle.
08:53 – Približne stovku pútnikov z Oravskej Polhory sprevádza Michal Pitoniak, katolícky kňaz, ktorý sa špecializuje na sprevádzanie pútnikov najmä do Svätej Zeme. Aktuálne však pomáha pri koordinácii pútnikov zo Slovenska počas udalostí vo Vatikáne, ktorý sa lúči s pápežom Františkom. „Bol to pápež pre svoju dobu, no komu bolo veľa dané, od toho sa bude veľa vyžadovať. Preto sa budeme zaňho teraz modliť, aby obstál aj v očiach Božích,“ hovorí pre Aktuality.sk
08:43 – Brány svätopeterského námestia sa pre účastníkov pohrebnej omše otvorili už o šiestej ráno. Pred baziliku svätého Petra stále mieria zástupy ľudí. Z bezpečnostných dôvodov všetci prechádzajú check pointami, kde absolvujú kontrolu detektoru kovov, poriadkové služby kontrolujú aj ruksaky.
Na pohrebnú omšu je všetko pripravené, bude ju viesť dekan kardinálskeho zboru, 91 ročný kardinál Giovanni Battista Re. Spolu s ním budú kardináli, i patriarchovia východných cirkví.
Zaujímavosťou obradu je, že v jeho závere bude tzv. Ultima Commendatio – posledné odporúčanie a Valedictio – rozlúčka. Po pohrebnej omši prevezú rakvu s pápežom do baziliky Santa Maria Maggiore.
08:40 – Na Vatikánske námestie smerujú aj Slováci. Stretol som skupiny z Oravskej Polhory. Cesta im trvala 20 hodín. Hovoria, že aj takéto posmrtné stretnutie s „ich pápežom“, ako hovoria o Františkovi, bude pre nich nezabudnuteľným zážitkom.
07:57 – Pohrebná omša sa bude konať o 10:00 hod. pred Bazilikou sv. Petra. Po nej bude nasledovať procesia do Baziliky Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore), kde bude pápež pochovaný.
Vatikán oznámil, že pohrebný sprievod s rakvou budú na schodoch baziliky Santa Maria Maggiore vítať chudobní, bezdomovci, väzni z väznice Rebibbia, transrodové osoby a migranti, ku ktorým mal František počas svojho pontifikátu obzvlášť blízky vzťah.
07:44 – Vatikán potvrdil, že pápežovi prišlo vzdať úctu od stredy do piatka 19tej hodiny 250 tisíc ľudí.
07:43 – Námestie sv. Petra sa plní vysokým tempom. Zástupy pútnikov a účastníkov pohrebnej omše sa svižným tempom presúvajú z check pointov smerom k námestiu. To je už z veľkej časti zaplnené. Jeho kapacita je okolo 70 tisíc ľudí. Pre účastníkov omše sú pripravené aj priľahlé zóny okolo Vatikánu - veľká Via della Conciliazione, či námestie Risorgimento v bezprostrednej blízkosti Vatikánu. Na týchto miestach sú rozmiestnené aj veľkoplošné obrazovky.
07:39 – Ľudovít Melo je slovenský dominikán, ktorý pôsobí v pápežskej bazilike Santa Maria Maggiore ako spovedník už viac ako dve desaťročia. S pápežom Františkom sa tam stretol už nasledujúce ráno po jeho zvolení za pápeža. Do baziliky sa prišiel poďakovať Madone pod obraz Salus Populi Romani. Teraz budú jeho ostatky uložené len pár metrov od miesta, kde páter Melo každodenne spovedá.
07:10 – Vatikán otvoril svätopeterské námestie a priľahlé zóny, ktoré pripravil pre účastníkov pohrebnej omše, o šiestej ráno. Na možnosť dostať sa čo najbližšie k oltáru pred priečelím baziliky, kde bude počas omše vystavená zatvorená rakva s pápežom, si niektorí počkali celú noc. Už okolo polnoci prichádzali najmä mladí s spacákmi a karimatkami. Až po šiestej ich však usporiadatelia začali púšťať do zón, ktoré sú vyhradené pre účastníkov omše vo Vatikáne.
07:10 – Pápežov pohreb sa začne o 10.00 pred Bazilikou svätého Petra. Pohrebná omša sa bude riadiť zjednodušenými pravidlami, ktoré Vatikán vydal minulý rok - Obradom pohrebu rímskeho pápeža, ktorý František schválil.
07:05 – Účasť na pohrebe prisľúbili viacerí najvyšší predstavitelia západných krajín vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ruský prezident Vladimir Putin, na ktorého pre vojnové zločiny spáchané na Ukrajine vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač, nepríde.
Pápež na sídlisku: Ako návšteva Františka zmenila Luník IX
07:00 – Na úmrtie pápeža Františka reagovali slovenskí aj svetoví lídri. Ich reakcie, ale aj dianie vo Vatikáne po smrti pápeža sme monitorovali celý deň >> TU.
06:55 – Emeritný arcibiskup Róbert Bezák tvrdí, že so smrťou pápeža Františka zomrel aj jeho prípad. Františkovým odkazom je nekonfrontačná a nebojovná cirkev, čo však podľa neho chápu len niektorí slovenskí biskupi. Tvrdí, že konkláve môže mať problém zvoliť ďalšieho pápeža, lebo mnohí kardináli sú noví a navzájom sa nepoznajú. Pri voľbe očakáva aj politiku a boj o miesta.
06:50 – Pápež František bol najstaršou hlavou cirkvi za posledných 120 rokov a prvým pápežom z amerického kontinentu. Zastával sa LGBTI komunity, žil v skromnosti. Prečítajte si celý profil hlavy katolíckej cirkvi.
Úmrtie pápeža: Kto mu bol v susedstve najbližší?
06:40 – Prezident SR Peter Pellegrini sa zúčastní na pohrebe pápeža Františka vo Vatikáne. Leteckým špeciálom s ním pôjdu aj predstavitelia katolíckej cirkvi.
06:30 – V Ríme a najmä v okolí Vatikánu platia výrazné obmedzenia, čo sa týka dopravy a pohybu ľudí. Úrady obmedzili dopravu v priľahlých zónach Vatikánu, širišie okolie okolo Vatikánu má dopravné výluky a nemožno tam ani parkovať.
06:20 – Taliansko očakáva 200 000 ľudí na rozlúčke s pápežom Františkom vo Vatikáne.
06:10 –Pápež František bude prvý po 350 rokoch pochovaný mimo Vatikánu: obrad prenesenia ostatkov pápeža Františka do baziliky sv. Petra sme sledovali online.
06:00 – Vláda vyhlásila pre úmrtie pápeža na sobotu štátny smútok, ktorý potrvá od 8.00 do 18.00 h. Taktiež by v tento deň mohli byť spustené štátne vlajky, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.
„Výnimočná návšteva pápeža Františka na Slovensku v roku 2021 zanechala posolstvo, ktoré malo značný vplyv na verejný život celej spoločnosti. Vyhlásenie štátneho smútku je prejavom veľkej úcty k tejto významnej osobnosti a prispeje k dôstojnému vykonaniu pietnej spomienky na Slovensku,“ priblížili dôvod vyhlásenia v návrhu.