Šimkovičová v kroji, Kotleba vo vyšívanej košeli. Tradičný odev a folklór zneužívali politici aj v minulosti
Diskusia/ 9Uložiť článok
10 min. čítania
01. aug. 2024 o 05:30
10 min. čítania

Šimkovičová v kroji, Kotleba vo vyšívanej košeli. Tradičný odev a folklór zneužívali politici aj v minulosti

Politici v krojoch a ponáškach na ne si od folkloristov vyslúžili kritiku. Marian Kotleba pre ukrajinskú výšivku namiesto slovenskej a Martina Šimkovičová aj pre rozpustené vlasy.
Politici v krojoch a ponáškach na ne si od folkloristov vyslúžili kritiku. Marian Kotleba pre ukrajinskú výšivku namiesto slovenskej a Martina Šimkovičová aj pre rozpustené vlasy. Zdroj: Facebook/Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko, Instagram ministerstva kultúry
Uložiť článok
Ľudáci bazírovali na národnom a kresťanskom a komunisti na tom ľudovom. Oba režimy siahali po ľudových tradíciách, hovorí folklorista a zároveň historik.

„Slová národný a slovenský často používajú politici, ktorí v nás prebúdzajú to najhoršie a rozdeľujú. Folklór má pritom veľký potenciál spájať,“ hovorí dlhoročný folklorista, historik a komunitný organizátor ONDREJ DRUGA.

Folklóru v istom zmysle pomohlo, ale viac zrejme uškodilo, že z neho komunisti za minulého režimu urobili „svoju výkladnú skriňu“. Aj fráza ´to je taký náš folklór´, sa dnes používa výlučne v negatívnych súvislostiach,“ pripomína zase etnomuzikologička ALŽBETA LUKÁČOVÁ, ktorá sa popri práci dramaturgičky v Štátnej opere v Banskej Bystrici venuje aj terénnemu výskumu ľudovej hudby v regiónoch.

Obaja sa v minulosti podpísali pod výzvu Nie v mojom kroji, ktorá sa vymedzuje voči zneužívaniu folklóru na politické účely. Pýtali sme sa ich, či je v poriadku, keď sa politici obliekajú do krojov, aj na to, čo si myslia o výroku ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) o „kultúre slovenskej a žiadnej inej“.

Z politikov v krojoch zväčša cítia kalkul

Folklór je súčasťou ľudovej kultúry a v zjednodušenom výklade reprezentuje jej nehmotnú časť – ľudovú hudbu, tance, slovesnosť a špecifické dramatické prejavy, akými sú napríklad vianočné betlehemské hry. Toto však nevedia ani mnohí milovníci ľudovej kultúry a bežná verejnosť neraz ako prejav folklóru vníma aj vyšívané košele z Alliexpressu, napodobeniny valašiek či vence z umelých kvetov, ktoré boli vyrobené v Číne a kúpili ich v stánkoch poľských predajcov.

„Bizár je, keď sa za folklór vydáva jedlo. A národné menu je skôr vtipom,“ hovorí etnomuzikologička.

Skreslenú predstavu má verejnosť často i o folklórnych festivaloch, k najznámejším patria tie vo Východnej, v Detve a na Myjave. „Treba sa zbaviť predstavy, že sú nejakým skanzenom nemennej slovenskej kultúry tak, ako vyzerala pred sto rokmi. Väčšina z nich ponúka aktualizačné formy práce s kultúrnym dedičstvom – nielen samotné vystúpenia, ktoré sú štylizovanými javiskovými tvarmi, ale aj rôzne workshopy a interaktívne aktivity, ktoré návštevníkov, často mladých ľudí a rodiny s deťmi, vťahujú do diania,“ opisuje.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Zem spieva
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »