Ako vlády využívajú umelú inteligenciu: Prístup k etike je často katastrofálny, ukazuje štúdia
Diskusia/ 0Uložiť článok
4 min. čítania
26. júl 2024 o 11:00
4 min. čítania

Ako vlády využívajú umelú inteligenciu: Prístup k etike je často katastrofálny, ukazuje štúdia

Ako vlády využívajú umelú inteligenciu: Prístup k etike je často katastrofálny, ukazuje štúdia (ilustračná snímka).
Ako vlády využívajú umelú inteligenciu: Prístup k etike je často katastrofálny, ukazuje štúdia (ilustračná snímka). Zdroj: istock
Uložiť článok
Nikto vám nemôže dať to, čo my vám sľúbime. Aj takto by sa dal zhrnúť prístup štátov k zodpovednému nasadzovaniu AI systémov.

Článok pripravil technologický magazín Živé.sk.

Narastajúca popularita umelej inteligencie so sebou prináša aj viacero rizík a etických otázok. Štáty ju pritom s veľkou obľubou nasadzujú v rôznych kontextoch, či už ide o sledovanie občanov, urýchlenie migračných procesov alebo ju využívajú na bojisku.

Štáty však o ich nasadení nie vždy informujú transparentne a etika modernej technológie ide často bokom. Doposiaľ neboli k dispozícii zrozumiteľné dáta o tom, ako sa krajinám po celom svete v nasadzovaní AI systémov darí a nakoľko implementujú etické štandardy.

Spoločnosti sa nemôžu tváriť, že nenesú za zlyhania AI zodpovednosť. Problémy musia riešiť (rozhovor)

Presne toto sa snaží zmeniť nový svetový index o zodpovednom nasadzovaní umelej inteligencie (Global Index on Responsible AI - GIRAI).

Čo je GIRAI?

Prvý celosvetový index, ktorý meria zodpovednosť nasadzovania AI systémov štátmi je už vonku. Ide o najväčšiu a zároveň jedinú zbierku dát po celom svete, ktoré sa etickému prístupu k modernej technológii venujú. Zahŕňa informácie až zo 138 krajín.

Týmto reportom sa autori snažia zmapovať aktuálny stav nasadzovania umelej inteligencie po svete a vyvodiť závery a odporúčania na zlepšenie aktuálnej situácie. Správa poukazuje na regionálne rozdiely, no aj globálne trendy.

Doposiaľ sme nemali k dispozícii žiadne reprezentatívne dáta z celého sveta, ktoré by merali progres krajín v tomto smere. Je totiž potrebné rozumieť výzvam a príležitostiam sprevádzajúcim nasadenie umelej inteligencie.

ilustračná snímka

Správa zodpovedné nasadzovanie AI definuje nasledovne: “ide o návrh, vývoj, nasadenie a riadenie AI spôsobom, ktorý rešpektuje a chráni všetky ľudské práva a podporuje princípy etiky v každej fáze životného cyklu AI.“

Použitie modernej technológie má byť proporčné k účelu jej nasadenia a má zároveň reagovať na potreby spoločnosti. Pri využití AI by sa mal brať ohľad na dopady na ľudí, spoločnosť a životné prostredie.

Hlavným zistením reportu je, že narastajúca miera nasadzovania AI nie je priamoúmerná ku zodpovednému prístupu štátov. Ani krajiny nasadzujúce modernú technológiu vo veľkom nie sú na tom v danom ohľade lepšie.

Problematická je najmä ochrana práv najzraniteľnejších a marginalizovaných skupín obyvateľstva. Inkluzívna umelá inteligencia je stále skôr utópiou ako realitou. Rovnosť zoči-voči AI systémom tiež nie je v mnohých prípadoch zabezpečená.

Možno navyše pozorovať zásadné rozdiely v garantovaní bezpečnosti a ochrany používateľov pri využívaní technológie. Otázna zostáva aj presnosť AI systémov.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »