Kontroverzné Severné Írsko
Diskusia/ 0Uložiť článok
26. apr. 2009 o 06:00

Kontroverzné Severné Írsko

Uložiť článok
Napriek tomu, že Írsko a Severné Írsko ležia na jednom ostrove, netvoria spoločný štát. Severná časť krajiny totiž ešte stále patrí pod správu anglických susedov. I keď neprekročíte žiadne hranice a nikto od vás nebude žiadať cestovný pas, i tak pocítite, že ste sa presunuli niekde inde. Či už to bude pri platení librou alebo stále prítomnou atmosférou pripomínajúcou boje medzi katolíkmi a protestantmi. Tieto spory prenikajú na povrch najmä v tejto časti Írska a sú viditeľnejšie ako na zvyšku ostrova, pretože emócie sú vybičované ešte aj o snahu dostať sa spod nadvlády večných súperov.

Viktoriánska pečať

Belfast je hlavným mesto Severného Írska. Keď do neho vkročíte, miestami máte pocit ako by tu zastal čas. Z budov dýcha história a takmer odvšadiaľ cítite viktoriánsky vplyv. I keď sa tu odohrali nejedny nepokoje a rebeli si vybavovali účty aj za prítomnosti obyčajných civilistov, nemusíte sa báť o svoju bezpečnosť. Situácia je dnes bezpečná a IRA už odložila svoje zbrane. V širšom centre mesta nájdete pri sebe ležiacu botanickú záhradu, Ulster Museum, ktoré pokladajú za najlepšiu zbierku írskych pamiatok a Queen's University , ktorá je prototypom typických anglických vysokoškolských stredísk.

Severné Írsko23fotiek v galérii Severné Írsko

Úplne srdce Belfastu nájdete v Donegall Square . Odtiaľ sa dostanete k historickej radnici alebo k belfastskému zámku. Na Great Victoria Street sa môžete občerstviť v Crown Liquor Saloon, ktorý vzhľadom úplne pripomína bývalé podniky osvetlené plynovými lampami . V tomto podniku našiel kedysi úkryt aj Johnnie McQueen, známy rebel z IRA . Keď však chcete nasať skutočnú atmosféru tohto kraja a pochopiť aspoň niektoré súvislosti, ktoré museli prežiť jeho obyvatelia, vyberte sa do východnej časti mesta. Maľby na stenách pripomínajú všetky boje a naženú vám mráz do žíl. Súperiace skupiny si týmto spôsobom nechávali odkazy a snažili sa zastrašiť toho druhého. Je to jednoducho niečo, čo sa nedá popísať . Musíte to zažiť, aby ste to dokázali celé precítiť.

Pamiatka na veľkú lásku

Giants Causeway23fotiek v galérii Giants Causeway

Neďaleko dedinky Bushmills, ktorá sa nachádza v najsevernejšej časti ostrova, sa dostanete k chodníku Giant's Causeway . Šesťuholníkové stĺpy vytvorené z lávy lemujú veľkú časť pobrežia a vytvárajú unikátny pohľad. Keď sa na nich pozriete z diaľky, vyzerajú ako vedľa seba naukladané ceruzky . V niektorých miestach majú výšku až 24 metrov. Od turistického centra sa môžete vybrať do piatich smerov, ktoré vás privedú k rôznym častiam týchto útesov. V jednej z nich sa nachádza aj zrúcanina hradu . Povesti hovoria o tom, že chodník je dôkazom veľkej lásky obra Finn McCoola. Ten vraj vystaval veľký most až k škótskemu pobrežiu, aby sa dostal k svojej milovanej. Rovnaké šesťuholníky môžete nájsť totiž i v tejto krajine. Mimochodom, pri dobrom počasí môžete zhliadnuť aj pobrežie Škótska . Druhá legenda zase hovorí o tom, že Finn chcel nastrašiť svojho nepriateľa, obra zo susednej krajiny , tak sa prezliekol za malé dieťa a vydal sa k jeho obydliu. Ten sa ho zľakol tak, že most zbúral a zostali po ňom už len tieto maličké stĺpy.

Sunday Bloody Sunday

Pastierský domček v Severnom Írsku23fotiek v galérii Pastierský domček v Severnom Írsku

Londonderry, alebo ako si nakoniec vybojovali írsky obyvatelia – Derry je ďalšou zastávkou v púti po neslávnych dejinách tejto krajiny. V poslednú januárovú v nedeľu v roku 1972 zahynulo 27 nevinných civilistov pod paľbou britských vojakov, siedmi z nich boli dokonca len tínedžeri. Udalosť, ktorá otriasla celým Írskom. Pripomínajú ju nielen pamätníky a každoročné oslavy, ale i pieseň od skupiny U2. Sunday Bloody Sunday má byť úctou voči ich životom a poukázaním nad nezmyselnosťou bojov v tejto časti Írska. V centre mesta nájdete aj Cechový dom postavený z miestneho pieskovca, katedrálu sv. Kolumba a Tower Museum. Za večerným životom sa môžete vybrať na Waterloo Street , ktoré sú akousi obdobou dublinského Temple Baru.

Tipy na záver:

Každoročne 12. Júna prebiehajú v Írsku pochody Oranžistov – protestantských zástancov, ktorý chcú tak demonštrovať nebojácnosť svojej viery. Práve tieto pochody sú tŕňom v oku katolíkov a snažia sa ich často prekaziť.

V Severnom Írsku musíte v obchodoch platiť librou , pretože tu platí mena spravujúceho štátu – teda Anglicka .

V Belleeku sa nachádzajú keramické dielne , v ktorých vyrábajú do posledného detailu precízne prepracované výrobky

Vyberte a rezervujte si ubytovanie v Severnom Írsku.

Chcete sa dozvietieť viac?

Pýtajte sa v diskusiách a fórach

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »