Členské štáty EÚ v utorok predbežne podporili zrušenie všetkých ekonomických sankcií uvalených na Sýriu za vlády jej bývalého prezidenta Bašára Asada. Tento krok podľa očakávania neskôr počas dňa formálne schvália ministri zahraničných vecí v Bruseli, píše TASR podľa agentúry AFP.
Rozhodnutie EÚ prišlo týždeň po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty rušia americké sankcie voči Sýrii. Diplomati Únie tvrdia, že očakávaná dohoda ministrov by mala viesť k zrušeniu sankcií, ktoré odrezávajú sýrske banky od globálneho systému a zmrazujú aktíva centrálnej banky Sýrie.
Sankcie a nové opatrenia
EÚ podľa však diplomatov plánuje zaviesť individuálne opatrenia voči tým, ktorí sú zodpovední za podnecovanie etnického násilia v Sýrii, kde v posledných týždňoch došlo k útokom miereným na minoritu alavitov, ktorí mali blízko k Asadovi.
Trump sa v Saudskej Arábii stretol s dočasným sýrskym prezidentom Šarom
Medzináboženské násilnosti už predtým vyvolali medzinárodné odsúdenie aj pochybnosti o novom smerovaní Sýrie. Obavy o schopnosť dočasnej vlády kontrolovať extrémistov vzbudili aj nedávne strety s účasťou drúzskych bojovníkov a správy mimovládnych organizácií o zneužívaní.
Prehodnocovanie politiky
Po decembrovom nečakanom zvrhnutí Asadovho režimu ozbrojenými skupinami, ktorým dominuje Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), začali európske krajiny prehodnocovať sankčnú politiku.
Niektoré z ekonomických sankcií EÚ pozastavila ešte vo februári. Tie môžu byť opäť obnovené, ak nové sýrske vedenie poruší svoje prísľuby, že bude rešpektovať práva menšín a podnikať kroky smerom k demokracii, napísala AFP.