Čína ruší sankcie voči europoslancom, Lexmann hovorí o manipulatívnom geste
Diskusia/ 0Uložiť článok
2 min. čítania
01. máj 2025 o 09:27
2 min. čítania

Čína ruší sankcie voči europoslancom, Lexmann hovorí o manipulatívnom geste

Uložiť článok
Čína zrušila sankcie voči piatim europoslancom vrátane Miriam Lexmann, ktorá krok označila za manipulatívny a varuje pred ústupkami EÚ.

Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH). Zrušenie sankcií voči svojej osobe Lexmann potvrdila na sociálnych sieťach, informuje o tom TASR.

„Komunistická strana Číny zrušila sankcie voči poslancom Europarlamentu, vrátane mňa. Doteraz však nepoznám detaily, v akom rozsahu boli zrušené. Beriem to na vedomie. Som však presvedčená, že tento krok má manipulatívny charakter a ide o formu nátlaku, aby EÚ urobila ústupky voči tomuto komunistickému režimu,“ napísala Lexmann na sociálnej sieti.

Sankcie od roku 2021

Čína uvalila v roku 2021 sankcie okrem Lexmann aj na Ilhana Kiučiuka, Reinharda Bütikofera či Michaela Gahlera. Slovenská europoslankyňa sa podľa vlastných slov na zoznam dostala po tom, čo spoluiniciovala správu EP o zadržiavaní moslimskej menšiny Ujgurov v internančných táboroch v čínskej provincii Sin-Ťiang a o potláčaní ich etnickej a náboženskej identity zo strany vlády v Pekingu.

Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová.

Lexmann dúfa, že po zrušení sankcií EÚ nepristúpi k zmene politiky či zmierneniu postoja v zásadných otázkach. V príspevku upozorňuje, že „čínska komunistická strana neuznala zlyhania v dodržiavaní ľudských práv, neprestáva podkopávať piliere našej demokracie, ani neoslabuje vplyvové operácie voči európskym politickým orgánom.“

Vyjadrenia ďalších europoslancov

Podobne ako Lexmann sa v stredu vyjadril aj ďalší sankcionovaný člen EP Raphaël Glucksmann. „Zrušením sankcií sa fakty nemenia,“ poznamenal francúzsky europoslanec, ktorý upozornil na masové deportácie Ujgurov a systematickú nútenú prácu.

Odborníci vnímajú potenciálne zmiernenie sankcií Číny voči europoslancom ako snahu získať si priazeň bloku uprostred neistoty vytvorenej colnou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podľa stanice Deutsche Welle (DW) je však nepravdepodobné, že by sa obnovila zmrazená investičná dohoda, ktorú strany podpísali na konci roka 2020. Kroky Trumpa ale podnietili Európsku úniu k naštartovaniu obchodných rokovaní s krajinami po celom svete.

„Ak čínsky komunistický režim myslí stiahnutie sankcií vážne, čakám na pozvanie, aby som mohla na Námestí nebeského pokoja položiť kvety na pamiatku všetkých bojovníkov za slobodu a demokraciu, ktorí tam stratili život a z úcty k všetkým, ktorí ich nasledovali,“ napísala Lexmann.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Čína, Sankcie
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »