V pondelok na poludnie zahalila Španielsko, Portugalsko a časť juhozápadného Francúzska tma.
Domácnosti aj kancelárie zostali bez elektrického prúdu z minúty na minútu, čo spôsobilo nemalý chaos v životoch miliónov ľudí. Výpadok elektriny postihol vlaky aj semafory vo veľkých mestách, napríklad v Barcelone či Lisabone, a dokonca zasiahol aj prebiehajúci tenisový turnaj v Madride. To, čo je za masívnym výpadkom siete, známe zatiaľ nie je, no v hre je aj kybernetický útok.
Energia bola obnovená v 99 percentách krajiny, oznámil španielsky prevádzkovateľ elektrickej siete dnes ráno. V neskorých hodinách sa dodávky energie vrátili aj do Portugalska. Španielsko aj Portugalsko však naďalej zostávajú v núdzovom režime, čo znamená, že niektoré vlaky nebudú premávať alebo budú v obmedzenom režime, varuje minister dopravy.
Čo sa stalo?
Náhly kolaps elektrickej siete ovplyvnil životy miliónov Španielov a Portugalčanov, a o niečo menej aj Francúzov. Bol to zároveň už druhý vážny výpadok elektriny v Európe za menej ako šesť týždňov. Portugalský prevádzkovateľ Redes Energéticas Nacionais (REN) uviedol, že výpadok sa začal v pondelok o 11:33 západoeurópskeho letného času.
Vlády Španielska a Portugalska spolu s prevádzkovateľmi sietí začali ihneď pracovať na náprave a hladaní príčiny. REN neskôr oznámila, že začala obnovovať napätie na severe, juhu a západe Pyrenejského polostrova. Náprava však musela prebiehať postupne, aby sa nepreťažili jednotlivé časti siete.
Čo je za tým?
Príčina masívneho výpadku sa stále vyšetruje. Španielsky premiér Pedro Sánchez sa prihovoril národu a uviedol, že takmer 11 hodín po tom, čo sa krajina zastavila, sa vládni experti stále snažia zistiť, čo sa vlastne stalo.
Portugalský premiér Luís Montenegro v pondelok uviedol, že nevie, kde vznikol problém, ale vie, že „nevznikol v Portugalsku“ a „všetko naznačuje“, že sa začal v Španielsku.
REN sa ohradila, že výpadok siete spôsobil „zriedkavý atmosferický jav“, ktorý zapríčinil výrazné teplotné rozdiely a následný blackout. „Pre extrémne teplotné výkyvy vo vnútrozemí Španielska došlo k anomálnym osciláciám na veľmi vysokonapäťových vedeniach (400 kV) – jav známy ako ‘indukované atmosférické vibrácie’. Tieto oscilácie spôsobili poruchy synchronizácie medzi elektrickými systémami, čo viedlo k reťazovým poruchám v prepojenej európskej sieti,“ uviedla spoločnosť.
Je známe, že veľké teplotné rodziely predstavujú riziku na elektrickú sieť, aj keď takýto rozsah výpadkov je zriedkavý. Aj preto sa špekuluje, či za všetkým nebol aj kybernetický útok, napríklad z Ruska.
Predseda Európskej rady António Costa, ktorý bol predtým portugalský premiér, sa vyjadril, že „neexistujú dôkazy o kybernetickom útoku“, zároveň však dodal, že skutočná príčina stále nie je istá. Rovnako sa vyjadrila aj podpredsedníčka Európskej komisie Teresa Ribera.
Čo to spôsobilo?
Španielsko je lídrom v oblasti obnoviteľnej energie, zatial čo Portugalsko čerpá elektrinu najmä od susedov. João Faria Conceição, šéf portugalského prevádzkovateľa siete REN, povedal, že Portugalsko bolo silne zasiahnuté, pretože v ranných hodinách dováža elektrinu zo Španielska, keďže susedná krajina má časový náskok a lacnejšiu solárnu energiu.
Celodenný blackout spôsobil zmätok najmä v železničnej doprave a na letiskách. Domácnosti, kancelárie aj reštaurácie zahalila tma a niektorí ľudia uviazli dokonca vo výťahoch. Záchranári boli vyslaní do 286 budov a niektoré nemocnice aktivovali aj núdzové plány. Na mieste zostali stáť aj vlaky, v niektorých oblastiach evakuovali davy ľudí a lietadlám narástlo meškanie.
José Luis Martínez Almeida vyzval obyvateľov Madridu, aby zostali doma, nevyužívali cesty a nekontaktovali záchranné zložky, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné.
Panike obyvateľov však nepomáhali ani davy ľudí, ktoré sa tvorili pred bankomatmi, pretože prestali fungovať platby kartou. Zatvárali sa aj čerpacie stanice. „Nikto nič nechápal. Obchody boli zatvorené a autobusy preplnené,“ uviedla obyvateľka Madridu Sarah Jovovich.