Pri 80. výročí konca druhej svetovej vojny prinášame príbehy, reportáže a témy, ktoré približujú jednu z najzásadnejších udalostí dejín. Sledujte sériu článkov Výročie konca druhej svetovej vojny, ktorá zachytáva minulosť s odkazom pre súčasnosť.
Svet si pripomína pamätné dni konca najničivejšieho konfliktu v histórii. Druhá svetová vojna zanechala po sebe spúšť, ktorú nikto nechce zopakovať. Slovenská kinematografia uchováva živú spomienku na hrôzy druhej svetovej vojny vďaka autorom, ktorí ju zobrazili realisticky aj snovo, dramaticky aj romanticky.
Desiatky filmov vzniknutých v priebehu desaťročí svedčia o potrebe spracovať túto kľúčovú kapitolu našich dejín, reflektovať hrdinstvo, obete, ale aj zložitosť a kontroverzie spojené s obdobím druhej svetovej vojny.
Nasledujúci výber filmového publicistu Petra Konečného ponúka pestrú paletu pohľadov na vojnové roky a je cenným pripomenutím bohatej filmovej tradície, ktorá sa venuje kľúčovej časti našej histórie. Každý z týchto filmov prispieva svojím jedinečným pohľadom k mozaike pamäti, ktorá by nemala vyblednúť.
Kapitán Dabač (1959) – Réžia: Paľo Bielik
Táto dráma rozoberá myšlienky mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP, nedokáže však prekonať postoj samotára ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. Film zobrazuje dilemy a vnútorný boj jednotlivcov v zložitej politickej situácii a predznamenáva blížiaci sa ozbrojený konflikt.
Prerušená pieseň (1960) – Réžia:Nikolaj Konstantinovič Sanišvili, František Žáček, Zacharij Gudavadze
Československo-sovietsky film z obdobia druhej svetovej vojny rozpráva príbeh mladého slovenského učiteľa Michala Zvaru, ktorý musel narukovať a ísť do vojny proti Sovietskemu zväzu. Sledujeme jeho dramatické osudy na fronte, prebehnutie na sovietsku stranu, organizovanie prechodu slovenských vojakov, formovanie sa Československého armádneho zboru, účasť v Slovenskom národnom povstaní a opätovný návrat do Suchumi. Tu niekde sa začína aj motivácia príbehu lásky ústrednej dvojice Michala a gruzínskej lekárky Eliko.
Pieseň o sivom holubovi (1961) – Réžia: Stanislav Barabáš
Film Pieseň o sivom holubovi je celovečerným režijným debutom Stanislava Barabáša. Ako predloha pre film poslúžil scenár Alberta Marenčina a Ivana Bukovčana, ktorý získal prvú cenu v štátnej súťaži k pätnástemu výročiu oslobodenia Československa.
Pieseň o sivom holubovi pozostáva zo šiestich poviedok, ktoré však vytvárajú kompaktný a súdržný celok. Dej filmu tvorí filmu šesť príbehov - prvý sa začína v lete 1944, posledný sa končí na jar 1945 - no tieto príbehy na seba nadväzujú, ich hrdinami sú vždy predovšetkým tí istí traja vidiecki chlapci rozličného veku, Rudko, Vinco a Martin. Práve skrz nich vnímame všetky udalosti prezentované vo filme. A to aj napriek faktu, že základnou a nosnou témou filmu je Slovenské národné povstanie. Pôsobivo prostredníctvom detských hrdinov vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny.
Polnočná omša (1962) – Réžia: Jiří Krejčík
Filmová adaptácia rovnomennej divadelnej hry Petra Karvaša. Dramatický príbeh malomeštiackej rodiny Kubišových, ktorej členovia pokiaľ už priamo nekolaborujú s Nemcami, túžia aspoň prežiť vojnu v bezpečí. Vážnym ohrozením sa pre nich stáva návrat zraneného syna Juraja, ktorý bojuje s partizánmi.
Organ (1964) – Réžia: Štefan Uher
Fascinujúci film Štefana Uhera je dramatickým príbehom odohrávajúcim sa v období vojnovej Slovenskej republiky. Do kláštora v malom slovenskom meste sa pred fašistami ukryje mladý poľský vojak, nadaný organista. Dostáva sa do konfliktu s netalentovaným miestnym regenschorim, ktorý sa cíti Felixovým nadaním ohrozený. Jeho závisť a zloba vyštve nadaného Felixa z bezpečného úkrytu. Film získal osobitnú cenu poroty na 18. MFF Locarno 1965.