Konkláve 2025: Čierna farba z komína Sixtínskej kaplnky ukázala, že nového pápeža zatiaľ nezvolili
Diskusia/ 2Uložiť článok
14 min. čítania
včera 07. máj 2025 o 08:28
akt. včera 07. máj 2025 o 21:40
14 min. čítania

Konkláve 2025: Čierna farba z komína Sixtínskej kaplnky ukázala, že nového pápeža zatiaľ nezvolili

Kardináli zhromaždení na konkláve vo Vatikáne začali s voľbou nového pápeža, ktorý na čele cirkvi nahradí zosnulého Františka. Pozornosť sveta sa už upriamila na komín na Sixtínskej kaplnke.

Priamo z Ríma a Vatikánu:

• Konkláve je živé nielen vo Vatikáne, ale aj za jeho múrmi;

favoriti konkláve a favoriti druhého sledu.

Prvé hlasovanie k voľbe nového pápeža sa uskutočnilo už v stredu, výsledok voľby ukázal, že nového pápeža zatiaľ katolícka cirkev nemá. Zväčša však trvá niekoľko dní, kým kardináli dospejú k rozhodnutiu. To bude symbolizované stúpajúcim bielym dymom z komína na streche Sixtínskej kaplnky.

Ďakujeme za pozornosť! ONLINE monitorovania prvého dňa konkláve vo Vatíkáne sme ukončili, z čerstvými informáciami sa prihlásime opäť vo štvrtok.

21:40 – Neskorý večerný pohľad na okná, za ktorými bývajú kardináli v Dome sv. Marty vo Vatikáne (video)

Video sa načítava...

21:19 – Najnovšie video zachytáva, koľko ľudí sa prišlo v stredu večer pozrieť na dym z komína Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne.

Video sa načítava...

21:07 – Krátko pred tým, ako vyšiel z komína dym, zlyhali veľkoplošné obrazovky. Dym sme zachytili vlastnými očami, no vzhľadom na to, že vo Vatikáne je už tma, nebolo v prvej chvíli jasné, či je čierny alebo biely. Zachránilo to až zapnutie obrazoviek, z ktorých bolo jasné, že ide o čiernu farbu.

Video sa načítava...

21:06 – Po vyše dvoch hodinách čakania sa zaplnené Vatikánske námestie dočkalo. Z komína vyšiel čierny dym, ktorý oznámil, že kardináli v prvom kole voľby pápež nezvolili. Budú pokračovať zajtra predpoludním.

21:03 – Krátko po deviatej večer vyšiel z komína Sixtínskej kaplnky čierny dym. Znamená to, že pápeža zatiaľ nemáme.

21:01 – Na výsledok konkláve čakajú aj netrpezlivé rimanské deti (video)

Video sa načítava...

20:51 – Mladý Riman s dvojicou detí už zápasí s tým, že jeho potomkovia sa nudia. „Kardináli meškajú, prečo?" pýtajú sa otca, ktorý nepozná odpoveď, keďže voliči nového pápeža sú odrezaní od okolitého sveta.

Aj malá Rimanka s otcom čaká na výsledok konkláve11fotiek v galérii Aj malá Rimanka s otcom čaká na výsledok konkláve Zdroj: Jaroslav Barborák/Aktuality.sk

20:47 – Dym z komína Sixtínskej kaplnky stále neprichádza. Dôvodom môže byť aj eventuálne pochybenie niektorého z kardinálov vo voľbe. V prípade, že napríklad nesedí počet odovzdaných hlasovacích lístkov, musí sa celá voľba zopakovať. To by mohlo byť vysvetlením čakania.

Námestie sa zatiaľ zabáva opakovanými aplauzmi, keď si ku komínu z času na čas sadnú rímskej čajky. Ľudia sa rozprávajú, niekotrí sa modlia. Stmieva sa a aj sa ochladilo.

20:42 – Taliansky denník Corriere della Sera píše, že dym z komína Sixtínskej kaplnky mešká. Objavujú sa prvé hypotézy. Časť ľudí, ktorí čakajú vonku, napríklad uvažuje, že za meškajúci dym môže oneskorený začiatok voľby nového pápeža. Rimania verili, že dym príde už medzi 19:00 až 19:30, ale stále sa tak nedeje.

Čakanie na výsledok konkláve vo Vatikáne11fotiek v galérii Čakanie na výsledok konkláve vo Vatikáne Zdroj: Jaroslav Barborák/Aktuality.sk

20:31 – Na Svätopeterskom námestí sú oči zhromaždených naďalej upreté na komín na Sixtínskej kaplnke. Výsledok dnešnej voľby si prišli pozrieť do Vatikánu tisícky ľudí.

Davy ľudí čakajú na výsledok konkláve vo Vatikáne11fotiek v galérii Davy ľudí čakajú na výsledok konkláve vo Vatikáne Zdroj: Reuters/Kevin Coombs

19:29 – Oči sveta sú v stredu večer upriamené na komín na Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne.

Komín na Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne11fotiek v galérii Komín na Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne Zdroj: Jaroslav Barborák/Aktuality.sk

18:53 – Aktuálna atmosféra vo Vatikáne (video)

Video sa načítava...

18:13 – Ľudí na Vatikánskom námestí i pred ním pribúda. A väčšina dvíha svoj pohľad na komín Sixtínskej kaplnky. Dá sa vydedukovať, že ak kardinálom len potvrdenie samotnej prísahy trvalo 47 minút, výsledok prvého kola voľby nebude známy pred 19. hodinou.

18:02 – Kto sa stane novým pápežom? Jaroslav Barborák pripravil prehľad favoritov konkláve a favoritov druhého sledu.

Kardináli v Sixtínskej kaplnke

17:54 – Kým kardináli v Sixtínskej kaplnke zostali osamotení so svojou úlohou vybrať nového pápeža, pred Vatikánom je čulý ruch. Ľudia, pútnici i zvedavci sa ceremónii prizerali na veľkoplošných obrazovkách. Ich pozornosť - a pozornosť sveta, lebo je tu záplava novinárskych štábov - sa teraz upriami na komín na Sixtínskej kaplnke.

Ten bude oznamovať výsledok voľby. Fumata nera - teda čierny dym, že pápež ešte zvolený nie je. Naopak fumata bianca, že áno. Skúsenosť histórie konkláve posledných dvoch storočí však hovorí, že v prvý deň voľby biely dym doteraz nevystúpil.

Žena sa modlí na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne počas konkláve 202511fotiek v galérii Žena sa modlí na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne počas konkláve 2025 Zdroj: REUTERS/Eloisa Lopez

17:51 – Teraz je už na rade samotná voľba. Za zatvorenými dverami rozdajú volebné lístky. Každý kardinál dostane dva alebo tri, pre prípad, že by sa pri ich vypĺňaní pomýlil. Potom ich odovzdá do pripravenej urny. Pred samotným odovzudaním – pod monumentálnym Posledným súdom Michelangela prednesie nasledujúcu formulu: „Volám za svedka Krista, ktorý budem mojím sudcom, že som zvolil toho, o ktorom si myslím, že by mal byť zvolený podľa Božej vôle.“ Preložený hlasovací lístok položí na tanier a ním ho vhodí do pripravenej urny.

Hlasovacie lístky sa následne premiešajú a čítajú. Aj to má svoj postup. Lístok najprv rozvinie prvý pomocník a v tichu si ho prečíta, podá ho ďalšiemu, ktorý si ho prečíta rovnako v tichosti a až tretí pomocník ho prečíta nahlas pred celým zhromaždením kardinálov.

Následne sa hlasy vyhodnotia, skontrolujú a následne spália.

V prípade, že sa nedosiahne potrebná dvojtretinová väčšina pre jedného kandidáta, lístky sa spália s chemickou prímesou, ktorá zafarbí dym na čierno. V prípade dosiahnutej dvojtretinovej väčšiny sa pridáva chémia, ktorá dym sfarbí na bielo. Pre okolitý svet je tento biely dym z komína Sixtínskej kaplnky signálom, že kardináli zvolili nového pápeža.

Nepredpokladá sa, že by k tomu došlo už počas prvej voľby. V moderných dejinách konkláve sa tak ešte nestalo. Boli potrebné najmenej tri skrutínia, aby bol pápež zvolený. To bol prípad Pia XII. v roku 1939.

17:48 – Práve sa zatvorili brány Sixtínskej kaplnky.

17:46 – Prísahu zložil posledný z kardinálov. O 17:45 zaznelo „Extra omnes“, čo v preklade znamená všetci von.

Sixtínsku kaplnku opúšťajú všetci, okrem kardinálov voličov. Zostane s nimi ešte na okamih majster liturgických slávení a teológ, ktorý kardinálom prednesie meditáciu. Po nej už bude môcť začasť proces samotnej voľby.

17:22 – Zástupcovia niektorých médií sú počas konkláve na strechách vo Vatikáne, odkiaľ informujú ľudí, ktorí čakajú na nové správy.

Zástupcovia médií na strechách počas konkláve 202511fotiek v galérii Zástupcovia médií na strechách počas konkláve 2025 Zdroj: REUTERS/Stoyan Nenov

17:14 – Keď zloží prísahu aj posledný z kardinálov, až potom zaznie to známe „Extra omnes", čo v preklade znamená všetci von. Po tom s kardinálmi zostane len majster liturgických slávení a teológ, ktorý im prednesie poslednú meditáciu. Po nej opustia Sixtínsku kaplnku aj oni a kardinálsky zbor môže pristúpiť k procedúre samotnej voľby.

17:01 – Text prísahy každý kardinál potvrdzuje osobne s rukou položenou na Biblii.

16:59 – Kardináli teraz prednesú prísahu. V nej sa zaviažu, že pri voľbe budú postupovať podľa predpísaných pravidiel. Rovnako vyjadria súhlas s tým, že ten, ktorý bude zvolený za pápeža, sa bude starať o rozvoj duchovných i časných dobier Svätého stolca.

Rovnako sa zaväzujú k mlčanlivosti o voľbe. „Predovšetkým sľubujeme a prisaháme, že budeme s maximálnou vernosťou a pred všetkými, či už klerikmi alebo laikmi, zachovávať tajomstvo o všetkom, čo akýmkoľvek spôsobom súvisí s voľbou Rímskeho veľkňaza a o tom, čo sa deje na mieste voľby, či už priamo alebo nepriamo v súvislosti so skrutíniom; že nijakým spôsobom neporušíme toto tajomstvo ani počas, ani po voľbe nového pápeža, pokiaľ na to nebola udelená výslovná autorizácia samotným pápežom."

16:57 – Po speve Veni Creator kardinál Parolin prednáša modlitbu, v ktorej prosí Nebeského Otca o „Ducha múdrosti, pravdy, pokoja", aby kardináli spoznali jeho vôľu pri voľbe nového pápeža.

16:52 – Všetci kardináli sú už na svojich miestach. Po litániách k všetkým svätým zaznie slávnostné Veni Creator. Starobylý spev, ktorým Cirkev zvoláva pomoc Ducha Svätého ako druhej Božskej osoby.

16:48 – Celá liturgia otvorenia konkláve je presiaknutá výsostne duchovným obsahom. Katolícka cirkev je vo svojom učení presvedčená, že pápež je nástupcom prvého apoštola Petra, ktorého si vybral na riadenie cirkvi ako rodiny Pánovej samotný Ježiš Kristus.

16:46 – Posvätný spev litánii pokračuje prosbami o oslobodenie od zla, či od večnej smrti.

16:45 – Ako posledný vošiel predsedajúci konkláve Pietro Parolin, ktorý bude riadiť priebeh konkláve. Predposledný bol filipínsky kardinál Luis Antonio Tagle. Obaja sa spomínajú ako papabili.

16:42 – Aj poradie kardinálov, v ktorom vstupujú do Sixtíny, má svoj poriadok. Najprv sú to kardináli diakoni, za nimi kardináli kňazi a nakoniec kardináli biskupi. Tieto kardinálske rády sa vyvinuli počas storočí.

Posledný kardinál vstúpil do Sixtínskej kaplnky o 16:40.

16:38 – Štyri minúty po začiatku procesie sa prví kardináli dostávajú do priestorov Sixtínskej kaplnky, ktorá sa pre nich stane na nasledujúce hodiny miestom voľby nového pápeža.

16:36 – Po úvodných modlitbách sa procesia kardinálov pohla smerom k Sixtínskej kaplnke, kde budú kardináli voliť pápeža. Rítus prebieha v latinčine spevom litánii ku všetkým svätým. Ide o starobylú prax, ktorá vyjadruje presvedčenie, že cirkvi putujúcej pomáhajú tí, ktorí sú už po smrti a podľa presvedčenia cirkvi v nebi.

16:30 – Je presne 16:30 siedmeho mája 2025 a vo Vatikáne sa začína konkláve, ktoré má zvoliť nového pápeža po smrti Františka, 267. v poradí. Na voľbe sa bude podieľať 133 kardinálov voličov. Povedie ich bývalý štátny sekretár Vatikán Pietro Parolin, nakoľko dekan Giovanni Battista Re má 91 rokov a voľby sa nemôže zúčastniť.

16:23 – Paulínska kaplnka sa nachádza v Apoštolskom paláci vo Vatikáne a nechal ju postaviť pápež Pavol III. v rokoch 1537 až 1540. Bola určená ako súkromná kaplnka pápeža a miesto na niektoré liturgické obrady.

Výzdobu jej stien zverili Michelangelovi, ktorý tu namaľoval dve monumentálne fresky: Obrátenie sv. Pavla a Ukrižovanie sv. Petra. Kaplnka odráža intenzívnu spiritualitu protireformácie a dramatický neskorý štýl Michelangela.

16:16 – Vo Vatikáne je všetko pripravené. Kardináli už v tichu sedia v Paolínskej kaplnke vo Vatikáne, odkiaľa sa o chvíľu vydajú smerom k známej Sixtínskej kaplnke, ktorá je už stáročia miestom voľby nového pápeža.

Na záberoch sa mihol Ján Dubina, Slovák, ktorý je ceremoniárom. A jedným z troch Slovákov, ktorí budú kardinálom asistovať pri konkláve.

16:08 – Už o necelú polhodinu sa pohne procesia 133 kardinálov voličov do Sixtínskej kaplnky, kde sa dnes začne voľba nového pápeža po smrti Františka. Konkláve sa začína 17. deň po jeho smrti. Pravidlá určujú, že by sa malo začať medzi 15. a 20. dňom.

Predpoludním mu predchádzala omša Za voľbu pápeža – Pro eligendo Romano Pontifice. Viedol ju dekan kardinálskeho zboru Giovanni Battista Re. Kardinálom predstavil obraz pápeža, ktorý by mal vzísť z nadchádzajúcej voľby.

Hovoril o „pápežovi pre túto ťažkú a zložitú chvíľu dejín“. O pápežovi podľa vzoru Ježiša Krista a jeho slúžiacej lásky, ktorá sa nevyhla ani umývaniu nôh zradcovi Judášovi. O pápežovi, ktorý by mal pestovať spoločenstvo. Nie sebastredné, ale otvorené. O pápežovi, ktorý sa má zasadiť za jednotu. No nie uniformnú, ale spoločenstvo v rôznosti.

15:44 – Sme tesne pred začiatkom konkláve a teda voľby 267. pápeža katolíckej cirkvi. Kardináli sa zídu krátko po 16:15 v Paulínskej kaplnke, aby v slávnostnom sprievode vstúpili do Sixtínskej kaplnky. Samotný sprievod sa začne o 16:30.

Všetko sa to bude diať za múrmi Vatikánu. Do okamihu vyrieknutia „extra omnes" a teda „všetci von" však bude ceremóniu vysielať vatikánska televízia. Práve v týchto chvíľach sa Námestí sv. Petra zapli veľkoplošné obrazovky, ktoré budú obraz prenášať aj na priestranstvo pred Vatikánskou bazilikou.

13:42 – Konkláve zaviedol Druhý lyonský koncil v roku 1274 s tým, že volitelia musia mať súkromie a pokoj. Miesto konania sa v histórii menilo. V 15. storočí rozhodnutím pápeža Kalixta III. začali pápežov voliť vo Vatikáne, v ľavom krídle Apoštolského paláca – v Sixtínskej kaplnke, kde sa konkláve pravidelne koná od roku 1870. (tasr)

12:07 – Kardináli vo Vatikáne: Jaroslav Barborák hovoril aj s jedným z favoritov konkláve Pierbattisom Pizzaballom, západný patriarchom Jeruzalema, či s nemeckým kardinálom Marxom. Pizzaballa len pokrčil plecami, no ochotne a trpezlivo pózoval pred mobilmi účastníkov omše Za zvolenie nového pápeža. Mníchovský kardinál Reinhard Marx len naznačil, že nový pápež je iste medzi nimi.

Video sa načítava...

12:05 – A ak sa rozprávame s novým pápežom? Vyslaný Jaroslav Barborák sa vo Vatikáne s touto otázkou obrátil na viacerých kardinálov, aj na jedného z favoritov kardinála Pizzaballu.

Video sa načítava...

11:00 – Pápež pre túto ťažkú a zložitú chvíľu dejín. Pápež podľa strihu Ježiša Krista a jeho slúžiacej lásky, ktorá sa nevyhla ani umývaniu nôh zradcovi Judášovi. Pápež, ktorý by mal pestovať spoločenstvo. Nie sebestredné, ale otvorené, domov a škola spoločenstva. Pápež, ktorý sa má zasadiť za jednotu. No nie uniformnú, ale spoločenstvo v rôznosti.

Ktorý z kandidátov zodpovedá tomuto identikitu, ktorý načrtol kardinál Giovanni Batista Re? Uvidíme už v horizonte hodín.

Pápež František po konkláve v roku 2013

10:53 – Zhrnutie príhovoru: Pápež, ktorého Cirkev i celé ľudstvo potrebujú v tejto ťažkej a zložitej chvíli dejín. Pápež, ktorý sa bude riadiť príkladom Ježiša Krista a jeho lásky, ktorá „nepozná hranice“. „Láska je jediná sila schopná zmeniť svet“. To sú odkazy, ktoré predniesol kardinálom voličom dekan kardinálskeho zboru Giovanni Battista Re hodiny pre začiatkom konkláve.

„Ježiš nám dal príklad tejto lásky na začiatku poslednej večere prekvapivým gestom: znížil sa do služby druhým a umýval apoštolom nohy, bez výnimiek – nevynechal ani Judáša, ktorý ho mal zradiť,“ uviedol kadinál.

Kardinál Giovanni Battista Re počas omše za zvolenie nového pápeža.11fotiek v galérii Kardinál Giovanni Battista Re počas omše za zvolenie nového pápeža. Zdroj: REUTERS/Murad Sezer

Medzi úlohami pápeža uviedol „pestovanie spoločenstva“. „Spoločenstvo všetkých kresťanov s Kristom, spoločenstvo biskupov s pápežom, spoločenstvo biskupov navzájom. Nie sebastredné spoločenstvo, ale spoločenstvo zamerané na osoby, národy a kultúry, s túžbou, aby Cirkev bola vždy „domom a školou spoločenstva“, uviedol kardinál Re.

Ďalšou úlohou pápeža je „zachovanie jednoty“. „Jednota, ktorá neznamená uniformitu, ale pevné a hlboké spoločenstvo v rôznosti, ak sa zachováva plná vernosť Evanjeliu", uviedol. „Voľba nového pápeža nie je len výmenou osôb, ale je to vždy návrat apoštola Petra,“ zdôraznil dekan kardinálskeho zboru v omši Za voľbu pápeža.

Kardinálom pripomenul vážnosť voľby, pred ktorou stoja. Aby im ich pripomenula aj „monumentálna Michelangelova freska Krista Sudcu. Každému z nich veľkosť zodpovednosti vložiť „najvyššie kľúče“ (Dante) do správnych rúk."

Omša za zvolenie pápeža vo Vatikáne.11fotiek v galérii Omša za zvolenie pápeža vo Vatikáne. Zdroj: REUTERS/Murad Sezer

10:44 – Kardinál Re ostatným kardinálom pripomína vážnosť voľby, pred ktorou stoja. „V Rímskom triptychu pápež Ján Pavol II. vyslovil nádej, že v hodinách veľkého rozhodnutia prostredníctvom hlasovania, monumentálna Michelangelova freska Krista Sudcu pripomenie každému z nich veľkosť zodpovednosti vložiť „najvyššie kľúče“ (Dante) do správnych rúk."

„Modlime sa teda, aby nám Duch Svätý, ktorý nám v posledných sto rokoch daroval naozaj svätých a veľkých pápežov, daroval nového pápeža podľa Božieho srdca – pre dobro Cirkvi a ľudstva. Modlime sa, aby Boh dal Cirkvi pápeža, ktorý najlepšie prebudí svedomie všetkých a morálne i duchovné sily dnešnej spoločnosti, charakterizovanej veľkým technologickým pokrokom, ale zároveň tendenciou zabúdať na Boha," rozpráva Re.

Vyzval kardinálov, aby vybrali pápeža, ktorého „potrebujú dnešné časy".

Kardinál Giovanni Battista Re vedie pohreb pápeža Františka, 26. apríl 2025.11fotiek v galérii Kardinál Giovanni Battista Re vedie pohreb pápeža Františka, 26. apríl 2025. Zdroj: reuters

10:38 – Kardinál Re ďalšou úlohou vidí v zachovaní jednoty. Tiež zaznieva silná výzva zachovať jednotu Cirkvi na ceste vyznačenej Kristom apoštolom. „Jednota Cirkvi je Kristovou vôľou; jednota, ktorá neznamená uniformitu, ale pevné a hlboké spoločenstvo v rôznosti, ak sa zachováva plná vernosť Evanjeliu."

Každý pápež naďalej stelesňuje Petra a jeho poslanie, a tým reprezentuje Krista na zemi; on je skalou, na ktorej je postavená Cirkev (porov. Mt 16,18). Voľba nového pápeža nie je len výmenou osôb, ale je to vždy návrat apoštola Petra, opisuje Re.

Atmosféra vo Vatikáne, 7. mája 2025

10:37 – Kardinál Re približuje kardinálskemu zboru ideál slúžiacej lásky, ktorého príkladom bol Ježiš Kristus, ktorý dal život za svojich.

Láska, ktorú zjavuje Ježiš, nepozná hranice a má charakterizovať myslenie aj konanie všetkých jeho učeníkov, ktorí majú vo svojom správaní vždy prejavovať pravú lásku a usilovať sa o vybudovanie novej civilizácie, tej, ktorú Pavol VI. nazval „civilizáciou lásky“.

Láska je jediná sila schopná zmeniť svet. Ježiš nám dal príklad tejto lásky na začiatku poslednej večere prekvapivým gestom: znížil sa do služby druhým a umýval apoštolom nohy, bez výnimiek – nevynechal ani Judáša, ktorý ho mal zradiť.

Kardinál Re pokračuje načrtávaní „úloh" pre pápeža. „Medzi úlohami každého Petrovho nástupcu je pestovať spoločenstvo: spoločenstvo všetkých kresťanov s Kristom, spoločenstvo biskupov s pápežom, spoločenstvo biskupov navzájom. Nie sebastredné spoločenstvo, ale spoločenstvo zamerané na osoby, národy a kultúry, s túžbou, aby Cirkev bola vždy „domom a školou spoločenstva“.

10:34 – Nášho reportéra máme aktuálne vo svätopeterskej bazilike, kde je teraz omša za zvolenie pápeža. Očakáva sa homília dekana kardinálskeho zboru Giovanniho Battistu Re.

Video sa načítava...

10:33 – Dekan kardinálskeho zboru začal svoj príhovor. Zvykne byť dôležitý, lebo vykreslí identikit nového pápeža. „Sme tu, aby sme vzývali pomoc Ducha Svätého, prosili o jeho svetlo a silu, aby bol zvolený pápež, ktorého Cirkev i celé ľudstvo potrebujú v tejto ťažkej a zložitej chvíli dejín", uviedol kardinál Re.

Modlitba a vzývanie Ducha Svätého je jediný správny a povinný postoj, zatiaľ čo kardináli sa pripravujú na úkon najvyššej ľudskej a cirkevnej zodpovednosti, na rozhodnutie výnimočného významu; na ľudský čin, pri ktorom sa treba zriecť každého osobného záujmu a mať v mysli a srdci iba Boha Ježiša Krista a dobro Cirkvi a ľudstva.

9:26 – Náš redaktor informuje o aktuálnej situácii vo Vatikáne zo svetopeterského námestia.

Video sa načítava...

8:28 – Už o necelé hodiny sa vo Vatikáne začne tzv. omša Pro eligendo pontifice – Za zvolenie pápeža. Je poslednou etapou pred začiatkom samotného konkláve. Bude jej predsedať dekan kardinálskeho zboru, 91 ročný kardinál Giovanni Battista Re za prítomnosti všetkých prítomných kardinálov, teda nielen 133 voličov, ale aj kardinálov, ktorí majú nad 80 rokov. Očakáva sa, aký obraz nového pápeža vo svojom príhovor kardinál Re nastolí. Sám sa už pre svoj vek na voľbe nezúčastní.

Hasiči pracujú na nastavení komína na streche Sixtínskej kaplnky pred konkláve vo Vatikáne, REUTERS/Amanda Perobelli11fotiek v galérii Hasiči pracujú na nastavení komína na streche Sixtínskej kaplnky pred konkláve vo Vatikáne, REUTERS/Amanda Perobelli Zdroj: reuters

Podvečer o 16.30 sa potom už začne samotné konkláve slávnostným vstupom kardinálov voličov do Sixtínskej kaplnky. Ešte dnes večer pristúpia aj k prvej voľbe, nepredpokladá sa však, že by už z nej vzišiel nový pápež. V histórii konkláve sa tak zatiaľ nestalo. To najkratšie si vyžiadalo tri kolá voľby v prípade Pia XII. z marca 1939. Už dnes večer sa tak očakáva prvý dym z komína Sixtínskej kaplnky, ako signál uskutočnenej voľby. Iný ako čierny s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Vatikán
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »