Platforma Otvorená kultúra podala v utorok (22. 4.) ďalší podnet na Generálnu prokuratúru. Žiada, aby preskúmala zákonnosť postupu Rady Fondu na podporu umenia. Tá sa totiž podľa právnika platformysnaží vylúčiť odborné komisie z rozhodovacieho procesu v podprograme Tradičná kultúra a folklorizmus. Zároveň hrozí riaditeľovi FPU Róbertovi Špotákovi pracovnoprávnym postihom za to, že odmietol sprístupniť rade projekty, ktoré neprešli odborným hodnotením, pretože to nie je v súlade so zákonom o fonde.
V rade je aj primátor, podľa zákona nemôže
Právnik Michal Lipták zároveň v mene platformy podal aj ďalší podnet - pre sporné vymenovanie Branislava Trégera za člena rady FPU ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS). Tréger je novým nominantom Združenia miest a obcí Slovenska, no je zároveň primátorom Liptovského Hrádku, pričom funkcia primátora je podľa zákona o fonde s členstvom v rade nezlučiteľná.
Tréger je tretím, ktorého vymenovanie platforma napadla na Generálnej prokuratúre. Už skôr spochybnila nominantov ministerky Šimkovičovej Petra Grutku a Adrianu Tomičovú, ktorým podľa platformy chýba zákonom požadovaná päťročná odborná prax v kultúre, umení alebo kreatívnom priemysle. V ich prípade prokurátor podnetom vyhovel a podal dva protesty proti postupu ministerky kultúry.
Ministerka Šimkovičová v reakcii aj ďalej tvrdí, že jej nominanti podmienky spĺňajú a chce sa súdiť.
Mesiace v neistote
Zatiaľ desiatky folklórnych festivalov a podobných podujatí v rôznych častiach Slovenska čakajú, či a kedy im Fond na podporu umenia dotáciu schváli. V predchádzajúcich rokoch poznali výsledok už v decembri predchádzajúceho roka alebo v januári toho aktuálneho. Teraz sú v neistote ešte aj pred koncom apríla.
Riaditeľ fondu Róbert Špoták už skôr pre Aktuality.sk vysvetlil, že v konkrétnom podprograme Tradičná kultúra a folklorizmus nebolo možné zostaviť odbornú komisiu pre konflikty záujmov niektorých kandidátov a tiež pre chýbajúce nominácie.
Rada FPU mala zvoliť už vyskladanú komisiu na konci marca, nominanti ministerky sa však rokovania nezúčastnili. Rada tak nebola uznášaniaschopná, čo sa nestalo prvýkrát. Ministerka Šimkovičová najnovšie viní z meškania riaditeľa fondu Špotáka.
Odbornú komisiu napokon rada zvolila v apríli pred Veľkou nocou, odborníci teraz musia čakajúce projekty vyhodnotiť. O tom, ktorý žiadateľ a koľko dostane, napokon rozhodne rada, no ministerka Šimkovičová už dopredu avizovala, že folklórne festivaly patria k prioritám jej ministerstva a podporené budú.
Folklór pred ministerstvom
Predstavitelia a predstaviteľky slovenskej folklórnej scény kritizujú deštrukciu FPU prakticky od začiatku roka, najnovšie vo vyhlásení adresovanom ministerke Šimkovičovej. Fond je totiž inštitúciou, ktorá predstavuje jeden z najvýznamnejších zdrojov podpory pre slovenský folklór.
„Ako ste sa v prostredí kultúry objavili, začali ste ničiť všetko dobré, čo sa roky budovalo a fungovalo. Nielen Fond na podporu umenia, ale aj celý ekosystém folklorizmu, ktorý vytvárali generácie pred nami. Samozrejme nebol dokonalý, ale čo je na svete dokonalé?" píšu vo vyhlásení autori.
„Pani ministerka, my vás nepotrebujeme vidieť v pseudokroji na festivaloch. Nepotrebujeme počuť vašu subjektívnu predstavu o tom, čo je naša tradičná kultúra, ani to, ako by malo súčasné umenie vyzerať. Nepotrebujeme, aby mal folklorizmus zvýhodnený režim oproti iným. My všetci, ktorí kultúru spoluvytvárame, sme pre Slovensko rovnako dôležití. Potrebujeme odbornosť, demokratické a predvídateľné prostredie. Nie zneužívanie na politické ciele," prihovárajú sa Martine Šimkovičovej.
Už na stredu (23.4.) o 18. hodine avizujú aktéri a aktérky folklórnej scény v spolupráci s Otvorenou kultúrou verejné zhromaždenie pred ministerstvom kultúry. Má ísť o symbolický happening a vyhlásenie zástupcov folklóru k situácii vo fonde. „Cítime potrebu ozvať sa," vysvetľujú organizátori.