Za menej ako týždeň, 30. apríla, v Slovenskom národnom divadle sa uskutoční koncert ruskej opernej speváčky, sopranistky Anny Netrebko.
Počas dnešnej noci sa Ukrajina opäť stala obeťou masívneho raketového útoku zo strany Ruska. V priebehu noci Rusko vypálilo na Ukrajinu celkovo 215 rakiet a bojových dronov. Zasiahnuté boli civilné mestá v rôznych oblastiach Ukrajiny. Len v Kyjeve je hlásených deväť obetí a takmer osemdesiat zranených vrátane šiestich detí.
Ťapáková si pár minút nenašla
Možno sa pýtate ako tieto dve veci spolu súvisia. A ako sa spája koncert pani Netrebko s ďalším teroristickým útokom?
Rád to vysvetlím, a to aj generálnej riaditeľke divadla pani Zuzane Ťapákovej, ktorá napriek našej výzve nepovažovala za potrebné reagovať, a ani si nenašla aspoň pár minút na stretnutie s nami, ako ju o to veľvyslanectvo slušne požiadalo.
Dnešné ostreľovanie Kyjeva je pripomienkou každodennej bolesti a deštrukcie, ktorú vojna vedená Putinovým Ruskom proti Ukrajine prináša našej krajine už štvrtý rok po sebe. Anna Netrebko je umelkyňa, ktorej kariéra je úzko spojená s kremelským režimom. Opakovane prejavila svoju lojalitu voči ruskej vláde.
Verejne sa objavila so stužkou svätého Juraja, ktorá je symbolom moderného ruského militarizmu. Neváhala podporiť Doneckú operu finančným darom, pózujúc s predstaviteľom separatistických skupín Olegom Carevom a s vlajkou takzvaného „Novoruska“, keď už bolo ukrajinské mesto Doneck obsadené ruskými teroristami. Nikdy neodsúdila ruskú celoplošnú vojenskú inváziu na Ukrajinu a nevyjadrila úprimnú ľútosť nad svojou spoluprácou s Putinovým režimom.
Mnoho tvárí ruskej propagandy
Práve pre neochotu speváčky dištancovať sa od verejnej podpory Vladimira Putina s ňou v roku 2022 ukončila akúkoľvek spoluprácu Metropolitná opera v New Yorku, Bavorská štátna opera a viaceré ďalšie významné operné scény sveta.
Ruská propaganda má mnoho tvárí. Môže byť surová a agresívna, ale aj rafinovaná, ukrytá pod zámienkou umenia. Ide o takzvanú „soft power-mäkkú silu“, zameranú na šírenie ruských záujmov, vytváranie pozitívneho obrazu agresorskej krajiny a posilňovanie jej vplyvu na medzinárodné publikum. Rusko systematicky využíva umelcov ako nástroje propagandy, aby svetu ukázalo, že napriek všetkým zločinom a porušeniam medzinárodného práva zostáva významným hráčom.
Poskytnutie javiska osobnostiam ako Anna Netrebko nie je len zľahčovaním a zamlčiavaním tragédie vojny, ale aj aktívnou pomocou Rusku pri zlepšovaní jeho reputácie, tolerovaním porušovania medzinárodného práva a znehodnocovaním princípu zodpovednosti za nemorálne zločiny proti ľudskosti.
Strata morálneho kompasu
Tým, ktorí dnes tlieskajú Anne Netrebko na scéne, chceme povedať len jedno: je veľmi ľahké stratiť morálny kompas, ak dovolíte, aby etické a morálne princípy ustúpili politickým kompromisom.
Je vhodné organizovať koncert takto kontroverznej postavy v čase, keď Rusko naďalej ničí Ukrajinu?
V čase, keď na dočasne okupovaných územiach nepriateľ nielen mučí a zabíja, ale aj vymazáva ukrajinskú identitu – prepisuje dejiny, mení učebné osnovy a cieľavedome ničí našu kultúrnu pamäť?
Tieto otázky by mali byť zdanlivo rečnícke. No organizácia koncertu v Bratislave spochybňuje či ide iba o rečnícke otázky.
„Nie je to také jednoznačné!“ (ako radi hovoria v Rusku) – tak mi možno dnes odpovedia aj organizátori koncertu, pričom zrejme pridajú známe klišé: „kultúra nemá nič spoločné s politikou“.
Ale neexistuje „kultúra mimo politiky“, keď ide o krajinu, ktorá vždy používala a naďalej používa kultúru ako zbraň.