Rozmohli sa krádeže SUV, zjednotenie opozície sa nekoná, ropná vojna proti Rusku Putina neteší (denný výber)
Diskusia/ 0Uložiť článok
3 min. čítania
06. máj 2025 o 19:45
3 min. čítania

Rozmohli sa krádeže SUV, zjednotenie opozície sa nekoná, ropná vojna proti Rusku Putina neteší (denný výber)

Uložiť článok
Medzi najdôležitejšie správy dňa sa dostali krádeže áut, neúspešné opozičné zjednotenie, Trumpova ropná vojna, chaos vo vlakoch aj nové historické návraty.

Rastie počet krádeží SUV Hyundai Tucson, HAKA varuje majiteľov

Na Slovensku v posledných mesiacoch prudko stúpa počet krádeží obľúbeného SUV Hyundai Tucson, najviac v Bratislave a Košiciach. Za osem týždňov bolo nahlásených minimálne osem prípadov, pričom skutočné číslo môže byť ešte vyššie, keďže mnohí poškodení krádeže nenahlasujú verejne.

Odborníci upozorňujú, že zlodeji používajú moderné technológie na prekonanie zabezpečenia, pričom častým cieľom bývajú vozidlá zaparkované v noci na ulici. Majiteľom auta sa odporúča zvýšiť opatrnosť, parkovať na zabezpečených miestach a investovať do dodatočných ochranných zariadení.

Problém sa netýka len modelu Tucson, ale aj ďalších populárnych vozidiel ako Toyota RAV4, Lexus či Škoda Octavia. Importér značky však o zvýšenom počte krádeží neinformoval a polícia zatiaľ neposkytla stanovisko.

Viac informácií nájdete tu:

Krádež auta v Rusovciach

Matovič sa pokúsil o zjednotenie opozície pod Šimečkom, ale neuspel

Igor Matovič, líder hnutia Slovensko, aktuálne zaznamenáva nárast voličských preferencií, no čelí izolácii medzi opozičnými subjektmi. Pred centrálu Progresívneho Slovenska prišiel s výzvou na spoločnú cestu do Kyjeva ako znak odporu k cestám Roberta Fica do Moskvy.

Progresívci, ako aj KDH či Demokrati na výzvu reagovali odmietnutím spolupráce. Zástupcovia strán poukazujú na nestabilitu spojenú s osobou Matoviča a vyjadrujú skepsu k jeho schopnosti garantovať pokojné fungovanie vlády. Matovičovi sa teda opätovne nepodarilo opozičný blok spojiť.

Viac informácií nájdete tu:

Povolebná debata na Markíze.

Trumpova ropná vojna cez Saudov oslabila Rusko

Saudská Arábia spustila cenovú vojnu na trhu s ropou a znížením cien zasiahla ruský štátny rozpočet. Podľa analytikov ide o geopolitický ťah v prospech Donalda Trumpa, ktorý okrem lacnej ropy získava aj strategickú podporu Saudov. Ruský rozpočet bol nastavený na vysoké ceny ropy, no kvôli novej stratégií musí siahať na rezervy Fondu národného bohatstva, čo oslabuje schopnosť krajiny financovať vojnu.

Saudská Arábia ako ďalšie lákadlo pripravuje lukratívne realitné projekty s Trumpovou firmou. Nižšie ceny ropy však zasiahnu aj Irán a Čínu.

Súhrn obsahuje aj pozitívny pohľad na ekonomický prínos ukrajinských utečencov na Slovensku či paradoxy v personále našich nemocníc.

Viac informácií nájdete tu:

Donald Trump a Vladimir Putin

Výpadok predaja cestovných lístkov na vlaky spôsobil problémy cestujúcim

V utorok popoludní zaznamenala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) rozsiahly výpadok systémov na predaj cestovných lístkov. Nešlo len o online predaj, ale dotkol sa aj pokladní na staniciach. ZSSK umožnila cestovanie bez lístka bez sankcií a cestujúcim doporučila nákup lístka cez SMS pre osobné vlaky.

Výpadok prichádza krátko po zdražení cestovného a spôsobil nespokojnosť verejnosti, pričom železničiari sa ospravedlnili a poskytovanie služieb sa im napokon podarilo obnoviť.

Viac informácií nájdete tu:

Komunikácia ZSSK so zákazníkom na sociálnej sieti počas problému s predajom cestnových lístkov

Slovensko jediné s nacistami pri útoku na Poľsko – nové historické pohľady

Pri 80. výročí konca druhej svetovej vojny sa pripomína, že práve Slovensko bolo jediným oficiálnym spojencom nacistického Nemecka pri ťažení proti Poľsku v roku 1939. Slovenské jednotky podporili Wehrmacht, čo bolo ovplyvnené aj územnými spormi, historickými krivdami a protipoľskou náladou v spoločnosti.

Historický exkurz ukazuje dôvody slovenského zapojenia, priebeh bojov v Tatrách a regionálne dopady na obce Spiša a Oravy, ktoré sa opakovane presúvali medzi štátmi podľa aktuálnych mocenských hraníc.

Viac informácií nájdete tu:

Ferdinand Čatloš v poľskom Sanoku po skončení ťaženia.

Kontroverzia okolo influencov a podpory Pellegriniho v prezidentskej kampani – údajná odmena 30-tisíc eur

Pred druhým kolom prezidentských volieb podporilo Petra Pellegriniho na Instagrame niekoľko známych celebrít a influencerov s veľkým dosahom. Podľa nových tvrdení mohla byť za túto podporu ponúknutá odmena až 30-tisíc eur, pričom prezidentský palác tieto informácie označuje za lož.

Kampaň nového prezidenta bola označená za netransparentnú, keďže nie je presne možné zistiť, koľko prostriedkov smerovalo na honoráre celebrít. Rytmus či Plačková odmietli komentovať, či dostali odmenu.

Viac informácií nájdete tu:

Peter Pellegrini, Zuzana Plačková, Jasmina Alagič a raper Rytmus.

Fico na hranici politických síl (komentár Petra Bárdyho)

Aktuálny vývoj postavenia Roberta Fica v slovenskej politike naznačuje jeho možný ústup zo scény. Podľa komentára Petra Bárdyho mení svoju politickú tvár už piatykrát, tentoraz sa javí slabší, čoraz viac izolovaný a bez opory v najsilnejších koaličných partneroch.

Táto etapa je vnímaná ako etapa ústupov a zadŕhavých pokusov udržať si moc, no s ubúdajúcou energiou, čo sa prejavuje v komunikácii aj v jeho politických krokoch.

Viac informácií nájdete tu:

Robert Fico 5 máj 2025
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »