Slovensko zasiahli záplavy, podozrenie zo znečisťovania ovzdušia prachom vo Zvolene pokračuje (EKO výber)
Diskusia/ 1Uložiť článok
16 min. čítania
23. apr. 2025 o 15:30
16 min. čítania

Slovensko zasiahli záplavy, podozrenie zo znečisťovania ovzdušia prachom vo Zvolene pokračuje (EKO výber)

Zaplavené ulice v obci Babín
Zaplavené ulice v obci Babín Zdroj: FB/Dopravný servis Orava
Uložiť článok
Oravu a Zvolenskú Slatinu sužujú povodne, ktoré odhalili potrebu protipovodňových opatrení. SVP plánuje ich realizáciu na rieke Slatina.

Pozrite si s nami prehľad správ z oblasti životného prostredia, ktoré sa za posledný týždeň stali doma či v zahraničí.

Aktuálny EKO výber pripravila redaktorka Martina Beňová.

Prietrže mračien a záplavy na Slovensku

Oravou sa v utorok popoludní (22.4.) prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči. Za 45 minút spadlo podľa starostu Babína Martina Matysa 50 milimetrov zrážok. „Škody sú hlavne na brehoch, ktoré sú zosunuté. Hlavná cesta prvej triedy je od nánosov bahna. Zachraňovali sme tri - štyri mosty, hlavne preto, aby ich uvoľnené kmene dreva neodtrhli,“ uviedol starosta.

Zaplavené ulice v obci Babín

Vo Zvolenskej Slatine zas po lokálnej búrke zatopilo v utorok večer viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory. Technickú pomoc na mieste poskytujú profesionálni i dobrovoľní hasiči, informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici. Dodalo, že hasiči stále odčerpávajú vodu a čistia priepusty. Domy i dvory zatopilo na Ulici Terézie Vansovej a na Ulici Slovenského národného povstania. Na miesto prišlo šesť príslušníkov HaZZ na dvoch kusoch techniky. Pomáhalo aj dvanásť členov dobrovoľných hasičských zborov so siedmimi kusmi techniky.

Zvolenskú Slatinu roky ohrozujú povodne, ktoré spôsobuje vylievanie rieky Slatina a jej prítokov - Rybného potoka a Slatinského potoka. Všetky pretekajú stredom obce. Protipovodňové opatrenia zatiaľ v obci nie sú. Samospráva ich ani robiť nemôže, pretože nie je správcom vodných tokov. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) však pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina. Starostka Zvolenskej Slatiny Mária Klimentová pripomenula, že v súvislosti s pripravovanými protipovodňovými opatreniami SVP požiadal obec o predĺženie nájomného vzťahu k priľahlým pozemkom.

Zatopená ulica vo Zvolenskej Slatine. Zatopená ulica vo Zvolenskej Slatine. Zdroj: Facebook

Povodne spôsobili za druhý polrok 2024 škody za vyše 7,65 milióna eur

Povodne za druhý polrok minulého roka spôsobili škody vo výške viac ako 7,65 milióna eur. Zasiahli všetkých osem krajov SR. Najviac bolo zasiahnuté západné Slovensko, a to najmä Bratislavský kraj v septembri. Vyplýva to zo správy o priebehu a následkoch povodní na území SR, ktorú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

September 2024 bol na väčšine územia Slovenska zrážkovo normálny až mimoriadne vlhký, pričom ojedinele na západnom Slovensku až rekordne vlhký. „Hlboká tlaková níž sprevádzaná vysokými úhrnmi zrážok spôsobila v polovici mesiaca povodne v povodiach Dunaja, Moravy, Myjavy, na menších malokarpatských vodných tokoch a čiastočne v povodí Váhu,“ priblížilo MŽP. Vysvetlilo, že priebeh povodne bol najextrémnejší najmä v regióne Kysúc, Záhoria a pozdĺž slovenského úseku Moravy a Dunaja, kde postupne začala pritekať povodňová vlna z Moravy a Rakúska. Na všetkých moravských a dunajských profiloch kulminovala hladina na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity.

Povodne na Slovensku si od júla do konca decembra 2024 vyžiadali 108-krát vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity, 144-krát druhého stupňa a 14-krát vyhlásenie mimoriadnej situácie. Stupne povodňovej aktivity boli vyhlásené v 217 oblastiach.

Škody na majetku fyzických osôb boli v druhom polroku 2024 vo výške 161.518 eur, škody na majetku právnických osôb a podnikateľov 79.432 eur. Na majetku obcí spôsobili povodne škody viac ako 3,09 milióna eur. Na majetku štátu to bolo vyše 4,32 milióna eur.

Na vykonávanie povodňových zabezpečovacích prác podľa envirorezortu vynaložili výdavky vo výške viac ako 4,41 milióna eur a na vykonávanie povodňových záchranných prác išlo vyše 6,34 milióna eur.

Sezóna sa začala: ako správne triediť obaly z kvetináčov?

Záhradkárčenie so sebou prináša aj množstvo obalového odpadu - plastové fľaše od hnojív a postrekov, papierové vrecká od semien, plastové kvetináče či obaly od substrátov. Tieto obaly je potrebné správne vytriediť podľa toho, z akého materiálu sa skladajú, uviedla organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak s tým, že aj pri práci v záhrade má triedenie svoj význam.

„Ak obaly správne vytriedime, výrazne tak znižujeme množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. A čím zodpovednejšie a detailnejšie je triedenie, tým väčšia je šanca, že sa tieto obaly následne aj správne zrecyklujú,“ povedala Katarína Kretter z Envi- Pak. Obaly pred vyhodením netreba umývať, stačí, ak v nich nezostanú hrubé zvyšky produktov, dodala.

Do plastov patria obal od stimulátora na zakoreňovanie odrezkov, obal od hnojiva, plastová lopatka, malé sadzbové kvetináče, obal z trávnatej zmesi, obal z cibule sadzačky aj obal zo substrátu. Do papiera možno vyhodiť obaly zo semien či kartónový obal z mulčovacej fólie. Obal z lesku na rastliny môže ísť do kontajnera na kovy a jeho vrchnák do plastov. Záhradnícke rukavice by mali ľudia vyhodiť do textilu.

Na záhrade možno dať podľa organizácie nový význam veciam, ktoré by inak skončili ako odpad. Staré plastové kvetináče môžu napríklad slúžiť opakovane na nové sadenie alebo aj ako nádoby na odkladanie drobností. Z plastových fliaš sa dá vyrobiť mini fóliovník, zavlažovací systém alebo poslúžia aj ako ochrana pre mladé rastlinky. OZV tvrdí, že drevené debničky alebo palety sú ideálne na vyvýšené záhony či vertikálnu záhradku.

Staré hrnčeky, hrnce, vedrá či pneumatiky sú funkčnými alternatívami k črepníkom. Textil, ako staré uteráky či tričká, môžu slúžiť ako ochrana mladých rastliniek pri poklese teplôt alebo ako výstelka do kvetináčov, priblížil Envi-Pak. Papierové obaly od vajíčok sú podľa neho ideálne na predpestovanie sadeníc. Nadbytočné obkladačky alebo tehly sa dajú využiť na označenie záhonov alebo spevnenie chodníkov.

Prázdne kvetináče Prázdne kvetináče

Žiaci pomáhali čistiť prírodu v Pieninách

V predveľkonočnom týždni, pri príležitosti Dňa Zeme, zorganizovala Správa Pieninského národného parku už tradičné podujatie Čisté hory a potoky v Pieninách. Pri čistení Pienin od odpadkov po turistoch, ale aj po domácich obyvateľoch prišli pomôcť žiaci miestnych škôl, členovia Klubu priateľov PIENAP-u zo Starej Ľubovne, podporili nás a pomohli nám aj EKOS spol s.r.o. Stará Ľubovňa, Múzeum Červený Kláštor, Pieniny sport centrum, Chata Pieniny. Vďaka pomoci 60 dobrovoľníkov sme vyčistili okolie turistických chodníkov, brehy Dunajca, Lesnického potoka a potoka Lipník, ale aj odpočívadiel pri miestnych komunikáciách. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať 30 vriec odpadu.

Počas akcie sa žiaci zúčastnili aj aktivity „Priskočme na pomoc obojživelníkom“. Spoločne sme preniesli do bezpečia na miesto rozmnožovania 50 žiab v lokalitách Červený Kláštor a Lysá nad Dunajcom.

Podozrenie zo znečisťovania ovzdušia prachom vo Zvolene pokračuje

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) naďalej rieši podozrenie zo znečisťovania ovzdušia a okolia tmavým mastným prachom vo Zvolene. Rovnako spolupracuje s políciou a momentálne sa čaká na výsledky laboratórnych analýz. TASR o tom informovala SIŽP vo svojom stanovisku.

Dodala, že sériu kontrol robí od decembra minulého roka. „Inšpektori SIŽP v spolupráci s Kontrolným chemickým laboratórium civilnej ochrany zo Slovenskej Ľupče opäť vykonali odbery vzoriek,“ objasnila s tým, že vzorky odobrali vo viacerých priemyselných podnikoch aj z povrchu vodnej nádrže v Môťovej. Primátor Zvolena Vladimír Maňka TASR povedal, že pravidelne komunikuje s inštitúciami, ktoré majú vyšetrovanie v kompetencii. „Nemôžu povedať, čo idú robiť a aké opatrenia i kontroly robia. Pátrajú po tom, čo to spôsobuje, zatiaľ však výsledky nemajú,“ poznamenal.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Ekológia, SHMÚ, Príroda
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »