Mím ako most medzi tichom a emóciou
Diskusia/ 0Uložiť článok
7 min. čítania
včera 20. máj 2025 o 09:39
7 min. čítania

Mím ako most medzi tichom a emóciou

Uložiť článok
Rozhovor s Adamom Halašom, vedúcim katedry nonverbálneho divadla na HAMU v Prahe a umeleckým riaditeľom festivalu European Mime Fest Thanks Milan Sládek. Pantomíma – starobylé umenie bez slov, ktoré aj v súčasnosti dokáže osloviť a pohnúť divákom.

O tom, ako sa mení jej miesto v súčasnom divadle, o odkaze Milana Sládka i o význame festivalu, ktorý nesie jeho meno, sme sa rozprávali s jednou z najvýraznejších osobností súčasnej európskej pantomímy – doc. Adamom Halašom, pedagógom, teoretikom, režisérom a dlhoročným propagátorom neverbálneho divadla.

V dňoch 28. až 31. mája 2025 sa v mestách Považská Bystrica, Púchov a Trenčín uskutoční medzinárodný festival pantomímy. Mohli by ste čitateľom priblížiť, ako vznikla myšlienka zorganizovať tento festival práve na Slovensku a konkrétne v týchto mestách?

Myšlienka usporiadať medzinárodný festival pantomímy na Slovensku vychádza priamo z odkazu Milana Sládka – jednej z najvýznamnejších osobností európskej pantomímy. Práve on pochádzal z tohto regiónu, z blízkosti miest Považská Bystrica, Púchov a Trenčín, kde sa narodil a ktoré mu zostali blízke po celý život. Už dlhší čas uvažoval o vytvorení prestížneho európskeho festivalu, ktorý by bol zasvätený umeniu pantomímy – žánru, ktorému sa venoval ako umelec, režisér aj organizátor.

Hoci jeho profesionálna dráha bola spätá s viacerými krajinami, najmä s Nemeckom, kde dlhé roky pôsobil v Kolíne nad Rýnom a vytvoril tam divadlo Kefka – pomenované podľa jeho ikonickej postavy – nikdy nezabudol na svoje slovenské korene. Tak ako Marcel Marceau mal svojho Bipa, Milan Sládek mal svojho Kefku, prostredníctvom ktorého komunikoval s divákmi desiatky rokov.

Napriek tomu, že časť svojho života prežil v zahraničí, vždy sa rád vracal na Slovensko a do Čiech. V srdci nosil túžbu, aby sa jeho celoživotné skúsenosti a umelecké dedičstvo zúročili v podobe veľkého medzinárodného festivalu pantomímy práve v jeho rodnom kraji. A hoci už na Slovensku existuje úspešný festival v Liptovskom Mikuláši, ktorý je zameraný na mladšie publikum zo základných umeleckých škôl a konzervatórií, Sládek túžil po festivale s európskym rozmerom, ktorý by nadviazal na jeho bohatú profesionálnu dráhu a ponúkol priestor pre stretnutie profesionálnych mímov, tvorcov a divákov z celej Európy.

Festival vo svojom názve nesie poďakovanie jednému z najväčších predstaviteľov pantomímy – nedávno zosnulému Milanovi Sládkovi. Aká bola vaša spolupráca? Čo pre vás tento vzťah znamenal?

Spolupráca s Milanom Sládkom bola pre mňa nesmierne inšpiratívna a osobne veľmi dôležitá. Bol to obrovský umelec – nielen ako mím svetového formátu, ale aj ako výtvarník, teoretik umenia a vynikajúci organizátor. Vedel pútavo a múdro rozprávať o pantomíme, ale aj o umení ako takom. Jeho umelecký rozhľad bol obdivuhodný, a práve to robilo každé naše stretnutie výnimočným.

Na Slovensku zanechal výraznú stopu napríklad v bratislavskom Divadle Aréna, kde rozvíjal nové formy neverbálneho divadla a organizoval festivaly ako bol legendárny Kaukliar. Podobne aj v Nemecku, kde dlhé roky pôsobil, zorganizoval medzinárodné podujatia a bol uznávanou autoritou. V závere svojho života túžil zavŕšiť svoje celoživotné úsilie festivalom pantomímy v rodnom kraji.

Ako vedúci Katedry nonverbálneho divadla na pražskej HAMU, kde som pred 15 rokmi nastúpil po osobnostiach ako Boris Hybner a Ctibor Turba, som sa prirodzene dostal do kontaktu s Milanom Sládkom. Prvýkrát sme sa stretli na festivale PAN v Liptovskom Mikuláši, kde vystupoval. Neskôr som ho navštívil v Kolíne nad Rýnom a tam sme si definitívne povedali, že chceme spolupracovať.

Spoločne sme pripravili niekoľko projektov: Sládek napríklad naštudoval predstavenie Antigona s mojimi študentmi, na HAMU uviedol svoju ikonickú Krížovú cestu, viedol prednášky, zúčastňoval sa odborných diskusií. Bol vizionár, ktorý vedel nielen interpretovať tradíciu, ale ju aj prepojiť s experimentom a novými médiami. Pantomímu spájal s výtvarným umením, hudbou, operou, pracoval s maskou, objektmi, a často čerpal aj z ázijského divadelného sveta.

Bol tiež členom Federácie európskych mímov, kde som pôsobil vo vedení. Boli sme v častom kontakte – telefonicky, online, vždy plní plánov, ako ešte rozvíjať pantomímu. Jedným z jeho posledných veľkých snov bol práve tento festival. Hovorili sme o tom, koho pozvať – napríklad Radima Vizváryho, môjho kolegu z Čiech, ktorý uvedie na festivale ocenené predstavenie Sólo, či nemecké divadlo masiek Familie Flöz, ktoré vzišlo z prostredia Sládkových študentov.

Milan nás ešte stihol pozvať – mňa aj mojich študentov – na tento festival. Hoci ho už neuvidí naživo, verím, že ho bude sledovať z „mímskeho“ neba, po boku velikánov, ktorých poznal a s ktorými zdieľal umelecký svet. Bol mostom medzi tradíciou a budúcnosťou, originálom, ktorý inšpiroval generácie. Pre mňa osobne to bol česť a dar, že som mohol s ním pracovať.

Čo ste pre návštevníkov festivalu pripravili?

Program European Mime Fest je zostavený tak, aby vzdal úctu Milanovi Sládkovi, ale zároveň predstavil to najzaujímavejšie zo súčasnej európskej pantomímy. Festival otvorí Radim Vizváry, jeden z najvýraznejších českých mímov súčasnosti, ktorý uvedie svoju oceňovanú inscenáciu Sólo. Z pražskej HAMU prídu moji študenti a absolventi s inscenáciou Mime Boom, ktorá ukazuje, ako mladí tvorcovia vnímajú neverbálne divadlo dnes.

Z Brna k nám zavíta slovenský performer Pavel Seriš s predstavením Pépe, ktoré oživuje humor a poetiku divadla Boleslava Polívku. No a samozrejme, vyvrcholením celého festivalu bude vystúpenie svetoznámeho nemeckého divadla masiek Familie Flöz, ktoré si ešte osobne vybral a do programu navrhol Milan Sládek. Ich predstavenie bude dôstojným záverom tohto prvého ročníka.

Z Francúzska privítame dvojicu Compagnie Mangano-Massip, žiakov Marcela Marceaua, ktorí sa na festivale predstavia dokonca dvakrát. Ďalej vystúpi Peter Biel, blízky spolupracovník Milana Sládka, ktorý s našimi študentmi naštudoval Antigonu – tú uvedieme v Považskej Bystrici a tiež v rámci ďalších dvoch vystúpení.

Festival otvoríme za účasti významných slovenských mímov – Miroslava Kasprzyka a jeho syna Tomáša, zakladateľov festivalu PAN. Radi by sme, aby náš festival s tým liptovským spolupracoval a vytvoril silnú os dvojice podujatí pre podporu pantomímy na Slovensku. V úvode privítame aj Adriána Ohrádku, Vladimíra Kulíška – významného míma z Trenčína – a samozrejme významnú svetovú klaunku Nolu Raen z Anglicka, ktorá povedie workshop pre záujemcov o nonverbálne divadlo.

Súčasťou otváracieho ceremoniálu bude aj spomienkový medailón venovaný Milanovi Sládkovi. Jeho súčasťou bude čítanie zdravice od teoretičky divadla PhDr. Ladislavy Pětiškovej, ktorá významne prispela k poznaniu Sládkovej tvorby.

Dôležitou súčasťou festivalu bude aj pouličné divadlo – Circus Caravana zahrá na Mierovom námestí v Trenčíne a mimoriadne sa tešíme na holandského performera a jeho Circus Theater Vladimir, ktorý so svojou „obludou“ a úžasnou interakciou s publikom vystúpi vo všetkých troch festivalových mestách – v Púchove, Považskej Bystrici aj v Trenčíne.

Milan Sládek by na festivale rád privítal aj súbor Sena Didi Mime z Indonézie, ktorý úzko spolupracoval práve s ním. Skupina Sena Didi Mime sa vyznačuje nielen skvelou technikou mímov a veľkolepými výpravami inscenácií, ale aj využívaním tradičných balijských tancov. Veríme, že sa nám v budúcnosti podarí tento pozoruhodný súbor na festivale predstaviť.

Celý festival nesie podtitul Thanks Milan Sládek nielen ako poctu, ale aj ako záväzok. Chceme pokračovať v jeho vízii – ukazovať pantomímu v jej modernej, súčasnej, medzinárodnej podobe a oslovovať mladých tvorcov. Verím, že sa nám to podarí a že táto nová tradícia na Slovensku nájde svoje pevné miesto.

Festival European Mime Fest – Thanks Milan Sladek je svojím spôsobom výnimočný, nultý ročník. Pripraviť ho a osloviť umelcov z celej Európy nie je jednoduché. Pozeráte sa dopredu? Budú aj ďalšie ročníky?

Určite áno. Česko-slovenská pantomíma má silné základy – od našich študentov na HAMU, cez konzervatóriá, až po VŠMU v Bratislave. Navyše sme si s Milanom Sládkom za tie roky vybudovali živú sieť kontaktov po celej Európe – vo Francúzsku, Poľsku, Nemecku – a tieto väzby teraz prirodzene rozvíjame ďalej.

Máme predstavu na niekoľko rokov dopredu. V roku 2026 by sme radi zamerali festival na prepojenie pantomímy s pohybovým a tanečným divadlom, a v roku 2027 by mal byť v centre pozornosti nový cirkus – teda pantomíma v kombinácii s cirkusovou artistikou. Chceme každý ročník predstaviť neverbálne divadlo z iného uhla pohľadu, pretože ide o žáner s nesmierne pestrým spektrom výrazových prostriedkov, ktoré sa dajú krásne kombinovať s rôznymi inými scénickými formami.

Naším cieľom je, aby každý ročník mal svoj tematický rámec – aby to nebol len výber predstavení, ale dramaturgicky jasne profilované podujatie. Keďže sa snažíme zapojiť aj do širších európskych grantových projektov, musíme program plánovať minimálne dva-tri roky dopredu.

Dôležité však bude, ako dopadne tento nultý ročník. Veríme, že sa nám podarí osloviť divákov, že pocítia silu odkazu Milana Sládka a že sa tento festival stane stabilnou súčasťou kultúrnej mapy Slovenska i Európy. Práve neverbálne divadlo má veľký potenciál v tom, že nepotrebuje jazyk – je univerzálne zrozumiteľné a otvorené publiku naprieč kultúrami.

Mojou úlohou je nadviazať na Milanovu dramaturgickú víziu. On zanechal jasný koncept, ktorý sme sa snažili doplniť o predstavenia so silnou výpovednou hodnotou – aby to boli inscenácie, ktoré divák cíti, rozumie im a odnáša si z nich emóciu alebo myšlienku. Práve v tom vidím zmysel a budúcnosť tohto festivalu.

Festival European Mime Fest – Thanks Milan Sladek nie je len poctou legende európskej pantomímy, ale aj oslavou živého, inovatívneho a medzinárodného pohybového divadla. V troch mestách – Považskej Bystrici, Púchove a Trenčíne – sa od 28. do 31. mája 2025 predstavia poprední umelci z Česka, Slovenska, Francúzska, Nemecka či Holandska. Pripravené sú nielen výnimočné divadelné predstavenia, ale aj pouličné vystúpenia, workshopy a stretnutia s tvorcami.

Príďte zažiť divadlo, ktoré nepotrebuje slová, aby vám povedalo všetko podstatné. Objavte krásu pohybu, ticha a univerzálneho jazyka pantomímy. Festival je otvorený širokej verejnosti, rodinám, študentom aj profesionálom – každý si v ňom nájde vlastný príbeh.

Za inšpiratívny rozhovor a pohľad do zákulisia festivalu ďakujeme doc. MgA. Adamovi Halašovi, Ph.D., vedúcemu katedry nonverbálneho divadla HAMU v Prahe a umeleckému riaditeľovi festivalu.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »