Život pod kontrolou bezpečnostných služieb. Čo čaká „sýrskeho Janukovyča“ v Rusku?
Diskusia/ 3Uložiť článok
3 min. čítania
12. dec. 2024 o 16:00
3 min. čítania

Život pod kontrolou bezpečnostných služieb. Čo čaká „sýrskeho Janukovyča“ v Rusku?

Sýrsky opozičný bojovník trhá portrét zvrhnutého prezidenta Bašára Asada a jeho zosnulého otca Háfiza Asada.
Sýrsky opozičný bojovník trhá portrét zvrhnutého prezidenta Bašára Asada a jeho zosnulého otca Háfiza Asada. Zdroj: TASR/AP
Uložiť článok
Udalosti v Sýrii podľa experta ukazujú aj to, že Rusko na Ukrajine bojuje na hranici svojich možností. Rusi Asadov režim nechali padnúť, pretože na jeho záchranu nemali ani čas, ani armádne rezervy.

Zatiaľ čo sa islamistickí bojovníci približovali k hlavnému mestu Damask, vládca Bašár Asad prijal rozhodnutie, ktoré nakoniec ukončilo viac ako 50-ročnú vládu rodiny Asadovcov v Sýrii.

Záchranné koleso mu v poslednej chvíli hodili Rusi. Asada v zásade postavili pred hotovú vec: pokiaľ sa pustí do boja s opozičnými skupinami, prehrá.

Armáda, ktorá slúžila jeho režimu, ustupovala a Rusi podľa troch zdrojov agentúry Bloomberg Asadovi položili na stôl ponuku – ak okamžite opustí Damask, zaručia jemu aj jeho rodine bezpečnú cestu z krajiny, v ktorej vládol 24 rokov. O Asadovu evakuáciu z Damasku sa podľa zdrojov agentúry postarali príslušníci ruských tajných služieb. Tí mali sýrskeho prezidenta previezť z hlavného mesta na jednu z leteckých základní.

Bloomberg nešpecifikuje, kedy presne sa tak stalo. Ani to, odkiaľ lietadlo vzlietlo. Píše však, že malo vypnutý transponder, aby nebolo možné vystopovať let.

Analytik Ruslan Puchov z Centra pre analýzy stratégií a technológií so sídlom v Moskve pre agentúru opísal operáciu Kremľa na záchranu Asada ako tzv. damage control, teda kontrolu rozsahu škôd. Podľa jeho slov bolo pre Rusko logické presvedčiť Asada, aby to vzdal, ak nechce riskovať, že dopadne ako Saddám Husajn v roku 2006 alebo Muammar Kaddáfí v roku 2011.

Sýrsky islamistický bojovník pred rozstrieľaným portrétom Bašára Asada.

Rusi nemali čas ani rezervy

Podľa odborníka na Rusko z Ústavu východoeurópskych štúdií Univerzity Karlovej v Prahe Mareka Příhodu rozhodlo o tom, že Rusi Asadovi neprídu pomôcť vojensky, viacero faktorov. Jedným z nich zostáva ukrajinský front, kam Kremeľ nasmeroval všetku svoju pozornosť. Zároveň jednotky, ktoré mali Rusi v Sýrii, by na zastavenie rýchleho postupu opozičných skupín nestačili.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »