Prečo Donald Trump pri clách cúvol?
Diskusia/ 4Uložiť článok
5 min. čítania
10. apr. 2025 o 19:50
5 min. čítania

Prečo Donald Trump pri clách cúvol?

Donald Trump
Donald Trump Zdroj: reuters
Trhové turbulencie a tlak z Wall Street na Kapitol boli pre amerického prezidenta príliš veľké

Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.

Bol to Jamie Dimon alebo trh s dlhopismi?

Donald Trump sa týždeň hral s trhmi hru, kto uhne ako prvý. V stredu sa však obchodná vojna na viacerých frontoch, ktorú s veľkými fanfárami spustil 2. apríla, stala pre amerického prezidenta ekonomicky, finančne a politicky neudržateľnou.

Trump náhle ustúpil od najprísnejších ciel, ktoré stanovil pre amerických obchodných partnerov – s výnimkou Číny – a vyhlásil 90-dňovú pauzu, aby dal trhom čas na vydýchnutie a priestor na rokovania.

Donald Trump

Pauza od srdca

Tento obrat o 180 stupňov bol vážnym krokom späť pre prezidenta, ktorý tvrdil, že „oslobodzuje“ Američanov od nespravodlivého globálneho obchodného systému, ktorý má podľa jeho slov ako jediný odvahu zmeniť.

Jeho rozhodnutie ustúpiť, aspoň čiastočne, je znakom toho, že Trump sa stále nechá ľahko ovplyvniť reakciami investorov, zákonodarcov a darcov – dokonca aj pri jednom zo svojich kľúčových politických sľubov.

Obchodník pracuje na parkete newyorskej burzy

Trump povedal, že o pauze premýšľal „niekoľko posledných dní“, pričom tento krok sa zrodil „skoro [v stredu] ráno“. Clá zrušil, pretože ľudia sa podľa neho „začali trochu báť“. „Myslel som si, že ľudia trochu predbiehajú udalosti. Začali byť nervózni.“ Nakoniec dodal, že pauza „bola napísaná od srdca“.

„Myslím si, že to dokázalo, že venuje pozornosť trhom a že si uvedomuje, keď zašiel priďaleko. Myslím si, že to je plus pre ochranné bariéry: trh má stále moc a nedá sa zastrašiť,“ povedal Dec Mullarkey, šéf správcovskej spoločnosti SLC.

Cez víkend hral golf

Až do nedele, dokonca aj po dvoch brutálnych výpredajoch na amerických akciových trhoch, Trump sľuboval, že sa bude držať svojej tvrdej línie. Prezident strávil väčšinu víkendu na Floride hraním golfu a nastavil veľmi vysokú latku pre rozhovory so znepokojenými obchodnými partnermi. Otrasy na trhu odmietol ako výkyv.

Začalo sa však prejavovať napätie.

Republikáni z Kapitolu, ktorí Trumpa podporujú takmer vo všetkom, sa zrazu začali vyjadrovať kriticky. Demokrati, ktorým sa nedarilo nájsť účinnú líniu útoku, žasli nad politickým darom, ktorý im Trump dal obchodnou vojnou, ktorá by poškodila voličov v celých Spojených štátoch.

Vzbura proti Trumpovmu ultraprotekcionizmu zo strany investorov a niektorých jeho bohatých podporovateľov v americkom biznise, vrátane technologického miliardára a popredného poradcu Bieleho domu Elona Muska, nabrala na obrátkach.

V pondelok sa Trump začal prispôsobovať. Spustil obchodné rokovania s Japonskom a Južnou Kóreou a poveril vedením rokovaní s obchodnými partnermi ministra financií Scotta Bessenta, ktorý je na Wall Street považovaný za najdôveryhodnejšieho z prezidentových zástupcov.

Nechcel, aby sa zrútil celý dom

Zdá sa, že agresívny obchodný skeptik Peter Navarro, ktorý napísal pre Financial Times komentár, v ktorom varoval obchodných partnerov, že Trump nevyjednáva – práve v čase, keď Bessent tvrdil, že presne to robí – stratil časť vplyvu.

Trump povedal, že keď zvažoval pauzu, hovoril o tom s Bessentom a ministrom obchodu Howardom Lutnickom, pričom Navarra nespomínal.

No až keď sa kríza na trhu tento týždeň rozšírila na výpredaj amerického štátneho dlhu, čo prinútilo ekonómov, ako napríklad bývalého ministra financií Lawrenca Summersa, aby varovali pred finančnou krízou, Trump skutočne ustúpil a pozastavil väčšinu dodatočných ciel „dňa oslobodenia“.

„Trumpovi nevadí, že Wall Street dostane zásah, ale nechce, aby sa zrútil celý dom,“ povedala jedna osoba blízka Bielemu domu.

Muž, ktorého podnikateľskú kariéru ako developera charakterizovalo využívanie dlhu, videl varovné signály na americkom dlhopisovom trhu. „Trh s dlhopismi je veľmi zradný, sledoval som ho... ľuďom začalo byť trochu nevoľno,“ povedal Trump, keď v stredu vysvetľoval svoju zmenu.

Povedal tiež, že ho presvedčil rozhovor, ktorý šéf banky JPMorgan Jamie Dimon, poskytol pre televíznu stanicu Fox Business. Varoval, že Spojené štáty pravdepodobne smerujú do recesie. „Vybral som si pokojné stanovisko, ale myslím si, že by sa to mohlo zhoršiť, ak tu neurobíme nejaký pokrok," povedal Dimon.

Minister financií: Sme ochotní vás vypočuť

Predstavitelia Bieleho domu sa snažili vykresliť túto kolosálnu zmenu ako súčasť Trumpovho veľkého plánu.

Bessent v stredu popoludní v prejave pred Bielym domom povedal, že časť nedele strávil s Trumpom na Floride, a udalosti uplynulého týždňa označil za odraz prezidentovej „stratégie po celý čas“.

„Priviedol viac ako 75 krajín k rokovaniam. Vyžadovalo si to veľkú odvahu, veľkú odvahu, aby zotrval v kurze až do tejto chvíle, a skončilo sa to tu,“ povedal Bessent a dodal, že Amerika sa teraz zapojí do rokovaní ‚v dobrej viere‘. „Sme ochotní vás vypočuť.“

Trump oznámil nové clá.

Niekoľko dní predtým Bessent v rozhovore s Tuckerom Carlsonom privítal Trumpove colné plány a naznačil, že pomôžu Spojeným štátom urobiť globálny trh spravodlivejším, reindustrializovať sa a riešiť „obrovské distribučné problémy“ v ich ekonomike.

Jeden z manažérov z Wall Street blízkych Bielemu domu však povedal, že Bessent pomohol Trumpovi dospieť k záveru, že Spojené štáty by mali pozastaviť zvyšovanie ciel na krajiny s historicky dobrými vzťahmi s Amerikou a obmedziť svoje najtvrdšie tresty len na Peking.

Demokrati: chaos za 90 dní nezmizne

Podnikateľským skupinám sa uľavilo, ale uviedli, že kŕče okolo smerovania Trumpovej politiky sa nezmiernili. Poukázali na to, že desaťpercentné clá pre väčšinu krajín zostávajú v platnosti, Spojené štáty vystupňovali obchodnú vojnu s Čínou, druhou najväčšou ekonomikou sveta, a potenciálne clá na konkrétne odvetvia, ako sú automobily a lieky, zostávajú nejasné.

„Hoci táto dočasná prestávka môže zmierniť okamžitú bolesť, neznižuje neistotu, ktorá ochromuje obchodné, dodávateľské a investičné kalkulácie spoločností,“ povedal prezident Národnej rady pre zahraničný obchod, lobistickej skupiny vo Washingtone Jake Colvin.

„Vyzývame vládu, aby pokračovala v deeskalácii a určila trvalé cesty k odstráneniu týchto ciel, obnovila dôveru a minimalizovala budúcu neistotu voči našim hospodárskym partnerom,“ dodal.

Demokrati napriek zrušeniu ciel naďalej búšili do prezidenta. „Chaos, neistota a reálne škody spôsobené Trumpovou colnou daňou nezmiznú za 90 dní. To podstatné: prezident vytvoril globálny neporiadok na úkor amerických rodín a podnikov,“ uviedol vo vyhlásení senátor za štát Illinois Dick Durbin.

Na článku spolupracoval Will Schmitt v New Yorku

© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Donald Trump
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »