Pohľad na bloček z obchodu nejednému spotrebiteľovi privodí mldobu. Obzvlášť v ostatných troch rokoch sa ceny tovarov výrazným spôsobom rozkolísali. Slová ako „cenový šok“ alebo „inflácia“ sa v rozhovoroch spomínajú čoraz častejšie. Odborníci hovoria aj o enormnom náraste počtu ľudí ohrozených chudobou.
Zároveň však rástli aj platy. Priemerný pracujúci obyvateľ Slovenska si každoročne polepší o takmer sedem percent. Priemerná mzda podľa Štatistického úradu narástla z 800 eur v roku 2012 na viac ako 1400 eur v roku 2023. Dokázala však prekonať tempo rastu cien v obchodoch? Inými slovami, ako sa vyvíjala kúpyschopnosť domácností na Slovensku?
Odpoveď dajú grafy v galérii. Mapujú koľko jednotiek rôznych tovarov ako sú chlieb, mäso, maslo, vajcia, pivo, oblečenie, elektrina či benzín si mohol dovoliť človek s priemerným zárobkom v rokoch 2012 až 2023.
Najhoršie z porovnania vychádza hovädzie mäso. Kým pred viac ako dekádou si spotrebiteľ s priemerným platom mohol kúpiť 177 kilogramov hoväzdieho, v roku 2023 to bolo o kilogram menej. Situácia sa zhoršila najmä v rokoch 2022 a 2023.
Na druhej strane, za priemernú výplatu sa v roku 2012 dalo nakúpiť 4025 kilowatthodín elektrickej energie v tarife D1, po viac ako desiatich rokoch je to až 7150 kilowatthodín elektriny. Treba však dodať, že cena elektrickej energie na Slovensku bola v uplynulých rokoch držaná na umelo nízkej úrovni prostredníctvom zásahu štátu.
Čísla končia v roku 2023, keďže Štatistický úrad zatiaľ nezverejnil priemerné ceny za rok 2024.