Pandemická dohoda: Robíme si medzinárodnú hanbu, reagujú politické strany na rozhodnutie vlády
Diskusia/ 37Uložiť článok
3 min. čítania
včera 17. máj 2025 o 16:28
3 min. čítania

Pandemická dohoda: Robíme si medzinárodnú hanbu, reagujú politické strany na rozhodnutie vlády

Robert Fico, Kamil Šaško, Michal Šimečka a Peter Stachura
Robert Fico, Kamil Šaško, Michal Šimečka a Peter Stachura Zdroj: Aktuality.sk/Reuters, TASR
Uložiť článok
Dohodu, ktorú pripravuje Svetová zdravotnícka organizácia, už Slovensko cez Petra Kotlára v minulosti odmietlo. Napriek protestu ministra zdravotníctva Kamila Šaška zo zámeru neustúpi.

Robert Fico v sobotu oznámil, že vláda nepodporí prijatie pandemickej dohody, ktorá má umožniť krajinám v prípade ďalšej pandémie rýchlejšie zdielať potrebné informácie. Znenie dohody pripravujú členské štáty Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) posledné tri roky, štáty sa na finálnom znení dohodli v apríli.

Predseda vlády Robert Fico ide svojim rozhodnutím proti vlastnému ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi z Hlasu, ktorý upozorňuje, že „takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku".

„Ak Slovensko zahlasuje za odstúpenie od pandemickej zmluvy, minister Šaško musí odstúpiť,“ vyhlásila v reakcii opozičná strana Progresívne Slovensko.

Ako reagujú jednotliví politickí aktéri?

Kamil Šaško, minister zdravotníctva (Hlas)

„Ja ani Hlas-SD nepodporíme návrh, aby Slovensko demonštratívne a možno ako jediné odmietlo pandemickú dohodu. Takýto krok je oveľa viac politickým marketingom ako skutočnou ochranou zdravia ľudí na Slovensku. Jediné, čo ním dosiahneme, je to, že sa na nás svet bude pozerať cez prsty a podľa toho sa v krízových chvíľach bude k nám možno aj správať,“ oznámil minister Kamil Šaško v sobotu s tým, že strana rešpektuje, ako sa vláda rozhodla v postoji k pandemickej dohode.

Šaško poukázal na to, že pandemická dohoda nie je celosvetovým nariadením, ale dohodou takmer všetkých štátov sveta, ako čo najlepšie a spoločne čeliť hrozbe ďalšej pandémie. Vysvetlil, že stanovuje mechanizmy, ako si budú krajiny medzi sebou efektívnejšie vymieňať informácie o nových vírusoch či patogénoch, a podporí, aby mali štáty pripravené zásoby, vyškolených ľudí a plány. „Ak by predsa len k nejakej pandémii, nedajbože, došlo, pandemická dohoda pomáha krajinám zdieľať informácie a zároveň zabezpečiť, aby sa ľudia, samozrejme, čo je najdôležitejšie, dobrovoľne, dostali rýchlo k potrebným liekom alebo testom,“ povedal.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »