Komentár pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.
Gideon Rachman je hlavný zahraničnopolitický komentátor Financial Times
Mafiánsky film je jedným z najväčších prínosov Ameriky do svetovej kultúry. Všade si ľudia môžu pohmkávať ústrednú melódiu Krstného otca alebo opakovať hlášky z Goodfellas či Sopranovcov. Stále je však prekvapením, keď sa metódy mafie prenesú do Oválnej pracovne. V prístupe Donalda Trumpa k obchodu a diplomacii cítiť jasný závan Dona Corleoneho.
Podobne ako filmový mafiánsky boss, aj Trump vie prepínať medzi hrozbami a veľkorysosťou. Správajte sa k nemu s úctou a možno vás pozve k sebe domov, kde sa pobavíte s jeho rodinou. Hrozba však nikdy nezmizne. Ako raz Trump vysvetlil Bobovi Woodwardovi, verí, že „skutočná moc je – ani nechcem použiť to slovo – strach“.
Skutočný svet nie je film
Po návrate do Oválnej pracovne Trump použil strach a vyhrážky ako taktiku na vydieranie niektorých najlepších amerických právnických firiem a univerzít z Ivy League. Podobne ako vážení príslušníci odborných vrstiev, ktorým sa nečakane vyhrážala mafia, aj Trumpove ciele rýchlo zaplatili v nádeji, že všetky nepríjemnosti rýchlo pominú.
Advokátske kancelárie ako Paul Weiss a Skadden Arps súhlasili, že budú pre vládu pracovať pro bono, aby sa nestali terčom Trumpových dekrétov.
Colná vojna, ktorú Trump rozpútal, však odhaľuje slabiny prístupu mafiánskeho bossa k svetovej ekonomike. Zdá sa, že Trump vychádzal z predpokladu, že ak dostatočne tvrdo udrie amerických obchodných partnerov, nebudú mať inú možnosť ako uzavrieť dohodu.
Krásna obchodná vojna Donalda Trumpa (názor Edwarda Luceho)
Jeho syn Eric naliehal na cieľové krajiny, aby dostali rozum a rýchlo si jeho otca kúpili. „Nechcel by som byť tou poslednou krajinou, ktorá sa pokúsi vyjednať obchodnú dohodu s @realDonaldTrump,“ napísal. „Tí, ktorí budú rokovať ako prví, vyhrajú – tí poslední absolútne prehrajú,“ pokračoval. „Tento film som videl celý svoj život.“
Ukázalo sa však, že skutočný svet a globálna ekonomika sú oveľa zložitejšie ako filmy, na ktorých Eric Trump vyrastal. Biely dom začal obchodnú vojnu s každou veľkou obchodujúcou krajinou súčasne. Takisto sa pustil do dodávateľských reťazcov mnohých popredných svetových nadnárodných spoločností.
Muselo by to ísť cez korporát
Je tu jednoducho príliš veľa aktérov na to, aby Trumpova taktika mafiánskeho bossa fungovala. Sú tu všetci investori, ktorí sa ponáhľali predať svoje akcie, čo spôsobilo pokles akciových trhov.
Sú tu výrobcovia, ktorí jednoducho nemôžu podnikať v podmienkach, ktoré vytvoril Trump, a ktorí zatvárajú výrobné linky. A pokiaľ ide o čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ten sa rozhodol radšej opätovať paľbu, než by sa mal podvoliť. Začína to byť mimoriadne chaotické.
Stojí Donald Trump nad zákonom? (analýza Financial Times)
Trumpovo epické nepochopenie fungovania globálnej ekonomiky mi pripomína epizódu zo seriálu Sopranovci, kde sa dvaja členovia Tonyho partie snažia prinútiť miestny Starbucks, aby im zaplatil peniaze za ochranu. Vedúci predajne ich odbije a povie im: „Nemôžem nič také povoliť, muselo by to ísť cez vedenie korporácie v Seattli.“
Pre Trumpa sa globálne trhy a medzinárodný obchod stávajú ekvivalentom „vedenia korporácie v Seattli“. Strnulí ľudia bez tváre, s ktorými sa nikdy osobne nestretne, a ktorým sa nikdy nebude vyhrážať, ale ktorí napriek tomu môžu prekaziť jeho plány. Nedostatky mafiánskeho prístupu k obchodu sa teraz dramaticky prejavujú na trhoch. Výsledky budú pravdepodobne rovnako katastrofálne aj v geopolitike, hoci sa neprejavia tak rýchlo.
Recept na vojnu, bezprávie a utrpenie
Trumpov prístup k americkým spojencom spočíva v tom, že sa k nim správa ako k neposlušným platcom výpalného. Niektorí z nich meškajú s platbami do NATO? Radšej by to mali rýchlo napraviť, inak, ako hovorí Trump, bude podporovať Rusko, aby si robilo „čo chce“. Pokiaľ ide o Ukrajinu, prezidenta nezaujíma vzletná rétorika o obrane slobody. Má však záujem uchmatnúť si niektoré z tamojších cenných nerastných surovín.
Trump sa k ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi a Si Ťin-pchingovi správa, akoby to boli hlavy konkurenčných mafiánskych rodín. Prídu chvíle, keď sa tieto rodiny dostanú do konfliktu. Niektorí pešiaci a náhodní okoloidúci sa môžu zraniť. Ale nakoniec je cieľom dohodnúť sa, aby sa všetci mohli vrátiť k zarábaniu peňazí.
Geopolitickí teoretici by mohli pokúsiť takéto delenie koristi racionálne vysvetliť ako rozdelenie sveta na súperiace sféry vplyvu. Podobá sa to však aj na dohodu medzi rôznymi mafiánskymi rodinami, ktoré si navzájom dávajú voľnú ruku na svojom území.
Miestny krstný otec potom môže tlačiť na menších hráčov vo svojej štvrti. Napríklad na Taiwan, Ukrajinu alebo Kanadu. Súperi to komentovať nebudú. To by bolo neslušné. Tento prístup by mohol fungovať vo filmoch. Ale v medzinárodnej politike je to recept na vojnu, bezprávie a utrpenie.
Trump má teraz 78 rokov a nemôže sa vzdať móresov a metód, ktoré sa naučil na začiatku svojej kariéry. Jeho mentor Roy Cohn bol tiež právnikom zločineckých rodín Gambino a Genovese. Naučil Trumpa nikdy neprejaviť slabosť a nikdy neustúpiť.
Tvárou v tvár prudkému poklesu svetových trhov sa tak Trump tvári suverénne. Je však zjavné, že je úplne mimo. Vo filmoch vieme, ako sa to skončí. Čoskoro zistíme, čo sa stane v skutočnom živote.
© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.