Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.
EÚ je pripravená nasadiť svoje najsilnejšie obchodné opatrenia. Môže uvaliť dane na americké digitálne spoločnosti, ak rokovania s Donaldom Trumpom neukončia jeho colnú vojnu proti Európe.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pre Financial Times uviedla, že EÚ sa bude usilovať o „úplne vyváženú“ dohodu s Washingtonom počas Trumpovej 90-dňovej prestávky v uplatňovaní dodatočných ciel.
Predsedníčka Komisie však varovala, že je pripravená dramaticky rozšíriť transatlantickú obchodnú vojnu na služby, ak tieto rokovania stroskotajú, a to potenciálne vrátane dane z príjmov z digitálnej reklamy, ktorá by zasiahla technologické skupiny ako Amazon, Google a Facebook.
Nikdy sa nevrátime k status quo
„Pripravujeme odvetné opatrenia,“ povedala von der Leyenová a vysvetlila, že by mohli zahŕňať prvé použitie nástroja EÚ proti nátlaku s právomocou zasiahnuť vývoz služieb. „Existuje široká škála protiopatrení . . v prípade, že rokovania nebudú uspokojivé.“
Podľa jej slov by mohli zahŕňať clá na obchod so službami medzi Spojenými štátmi a EÚ, pričom zdôraznila, že presné opatrenia budú závisieť od výsledku rokovaní s Washingtonom. „Príkladom je, že by ste mohli zaviesť daň z príjmov z reklamy na digitálne služby.“
Prečo Donald Trump pri clách cúvol?
Toto opatrenie by bolo clom uplatňovaným na celom jednotnom trhu. Tým sa líši od daní z digitálneho predaja, ktoré ukladajú členské štáty individuálne.
Šéfka exekutívy EÚ von der Leyenová uviedla, že Trumpova obchodná vojna spôsobila „úplný zlom v globálnom obchode“. „Je to bezpochyby bod obratu vo vzťahu k Spojeným štátom,“ povedala a dodala: „Už nikdy sa nevrátime k status quo.“
„Neexistujú víťazi, len porazení,“ pokračovala narážajúc na otrasy na akciových a dlhopisových trhoch. „Dnes vidíme cenu chaosu... náklady na neistotu, ktorú dnes zažívame, budú vysoké.“
Nulové clo na priemyselný tovar neprešlo
Komisia sa odvolala na potrebu rokovať s Washingtonom a vo štvrtok pozastavila plánované odvetné opatrenia proti americkým clám na oceľ a hliník, ktoré boli zavedené minulý mesiac. Opatrenia by zasiahli dovoz zo Spojených štátov v hodnote približne 21 miliárd eur vrátane hydiny, pomarančového džúsu a jácht.
Von der Leyenová, ktorá dohliada na obchodnú politiku v mene 27 členských štátov EÚ, uviedla, že Komisia sa predtým pokúsila rokovať so Spojenými štátmi, ale dostala odporúčanie počkať na Trumpovo oznámenie z 2. apríla, ktorým na EÚ uvalil 20-percentné „recipročné“ clo.
Verejne ponúkla dohodu o nulovom cle na priemyselný tovar, ale Washington, kde sa úradníci sťažujú na údajné necolné obchodné prekážky EÚ, ako je DPH a výrobkové normy, na to veľmi nereagoval.
Von der Leyenová povedala, že je otvorená diskusii o zosúladení noriem EÚ a Spojených štátov, ale uviedla, že to pravdepodobne prinesie len obmedzené výsledky.
„Myslím si, že rozhodne stojí za to pozrieť sa na to, kde môžeme zosúladiť naše normy a štandardy, aby sme uľahčili obchod. Takže som tomu otvorená,“ povedala. „Nemali by sme však príliš dvíhať očakávania, pretože... často existujú rozdielne normy, pretože existujú rozdiely v spôsobe života a v kultúre.“
Dobrý biznis v službách
Vylúčila revíziu „nedotknuteľných“ nariadení EÚ o digitálnom obsahu a trhovej sile, ktoré Trumpovi predstavitelia považujú za faktickú daň pre americké veľké technologické firmy. S EÚ nebude rokovať ani o DPH, ktorá je podľa nej ekvivalentom americkej dane z predaja: „Toto nie je v balíku rokovaní, pretože ide o naše suverénne rozhodnutia.“
Ak by rokovania zlyhali, EÚ by automaticky obnovila odvetné opatrenia plánované v reakcii na americké clá na oceľ a hliník.
Okrem toho von der Leyenová uviedla, že ďalšie protiopatrenia voči Trumpovým tzv. recipročným clám by sa mohli zamerať na obrovský prebytok Spojených štátov voči EÚ v oblasti služieb. Americký prezident do svojich údajov o obchode započítava len tovar, pričom vylučuje služby vyvážané zo Spojených štátov do zvyšku sveta.
„Spoločnosti, ktoré ponúkajú služby, robia na tomto trhu [EÚ] dobrý biznis. A drvivá väčšina služieb, 80 percent služieb, pochádza zo Spojených štátov. Takže opäť chceme dohodnuté riešenie, ktoré bude najlepšie pre nás, pre nás všetkých,“ povedala.
Okrem možného zamerania sa na obchod so službami von der Leyenová uviedla, že Brusel zvažuje aj také kroky, ako je možné zavedenie poplatku na vývoz kovového šrotu do Spojených štátov, kde majú americké oceliarne veľký dopyt po dodávkach z EÚ.
Nepremárnite dobrú krízu
Pokiaľ ide o potenciálny reťazový účinok globálnej obchodnej vojny, von der Leyenová uviedla, že EÚ „nebude tolerovať“ presmerovanie čínskeho tovaru, na ktorý Spojené štáty uvalili clá, do Európy, a dodala, že Brusel „prijme ochranné opatrenia“, ak nový monitorovací mechanizmus zistí nárast čínskeho dovozu.
Von der Leyenová uviedla, že tento týždeň na to upozornila čínskeho premiéra Li Kianga v telefonáte a on jej odpovedal, že „takéto riziko neexistuje, pretože by stimulovali spotrebu v Číne“.
Bez ohľadu na výsledok rokovaní so Spojenými štátmi Trumpova politika radikálne zmenila globálne obchodné vzťahy, uviedla von der Leyenová, a podnietila rokovania medzi EÚ a mocnosťami vrátane Malajzie, Thajska, Filipín, Indonézie a Spojených arabských emirátov.
Ako sa vyznať v clách Donalda Trumpa (názor Gillian Tettovej)
„Toľké krajiny na celom svete majú záujem spolupracovať s nami bližšie, spoločne, aby sme vyvážili systém a aby voľný obchod skutočne súťažil o kvalitu, a nie o clá,“ povedala von der Leyenová. Spojené štáty aj EÚ sa zhodujú, že pravidlá Svetovej obchodnej organizácie nezabezpečili rovnaké podmienky, keďže Čína dotuje časť svojej výrobnej produkcie, čím zaplavuje svetové trhy.
Obchodná vojna teraz podnietila diskusie o tom, „ako môžeme modernizovať, reformovať a stabilizovať Svetovú obchodnú organizáciu“. „Dôraz sa však musí klásť na modernizáciu a reformu, nemôže to byť zachovanie toho, čo máme dnes, pretože je tu príliš veľa problémov,“ povedala. „Nikdy nepremárnite dobrú krízu.“
© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.