Nezákonné eko-zásuvky z internetu: Riziko požiaru a elektrického úrazu
Diskusia/ 3Uložiť článok
2 min. čítania
23. apr. 2025 o 19:30
2 min. čítania

Nezákonné eko-zásuvky z internetu: Riziko požiaru a elektrického úrazu

Ani nová zásuvka nespasí nekvalitnú nabíjačku.
Ani nová zásuvka nespasí nekvalitnú nabíjačku. Zdroj: Pixabay / Jarmoluk
Uložiť článok
Testy ukázali, že lacné zásuvky z e-shopov ako Amazon či AliExpress nespĺňajú bezpečnostné normy a môžu spôsobiť požiar alebo úraz elektrickým prúdom.

Prvou vecou, ktorú si ako cudzinec prichádzajúci z Európy zakúpite hneď po vstupe na pôdu Veľkej Británie, je jednoznačne zásuvka. Ak chcete ušetriť nejaké peniaze a zároveň čo najmenej zaťažiť planétu, online výber sa zúži na vyhľadávanie „úsporné zástrčky“ alebo „eko-zástrčky“. Tie vás však namiesto pár eur môžu stáť život.

Spotrebiteľská organizácia Which? zistila, že zásuvky, ktoré sa voľne predávajú na britskom trhu a sľubujú šetrnejšiu spotrebu energie, sú nelegálne a potenciálne nebezpečné. Organizácia apeluje na prijatie „prísnych nových zákonov“, ktoré by zaviazali predajné platformy k zodpovednosti za bezpečnosť elektronických výrobkov.

Ako (ne)fungujú

Zástrčky typu plug-in si môžete zaobstarať za niečo málo viac ako 5 libier. V domnienke, že týmto spôsobom ušetríte na účtoch za elektrinu, ako výrobcovia tvrdia, pomocou zariadenia „stabilizujú“ napätie, „vyvažujú“ elektrický prúd a „optimalizujú“ výkon domácich spotrebičov. Namiesto toho sa však vystavujete riziku požiaru a úrazu elektrickým prúdom, upozorňuje najnovšie britský Guardian.

Testované boli zariadenia zakúpené cez e-shopy ako AliExpress, Amazon, eBay, Shein, Temu a TikTok Shop. Neboli zistené žiadne dôkazy o tom, že by zástrčky skutočne fungovali. Organizácia Which? navyše zistila, že testované produkty nespĺňajú ani základné bezpečnostné normy. Dlhodobo pritom upozorňuje na nebezpečenstvá spojené s nákupom lacnej elektroniky cez internet.

Úrad pre bezpečnosť produktov a štandardy v Spojenom kráľovstve po tom, ako v roku 2011 denník The Guardian upozornil na tento problém, stiahol z trhu viacero zariadení predávaných cez online platformy. Neskôr, v roku 2022 došlo k oficiálnemu stiahnutiu štyroch podobných výrobkov z AliExpressu, eBayu a Wishu, pričom úrady uvádzali „vážne riziko požiaru a úrazu elektrickým prúdom“.

Momentálne britská vláda prerokúva zákon o regulácii výrobkov a metrológii. Organizácia Which? však apeluje na ministrov, aby jasne zaviazali predajné platformy k právnej zodpovednosti za zamedzenie predaja nebezpečných výrobkov – a to aj formou prísneho vymáhania vysokých pokút v prípade porušenia zákona.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Veľká Británia
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »