Pri 80. výročí konca druhej svetovej vojny prinášame príbehy, reportáže a témy, ktoré približujú jednu z najzásadnejších udalostí dejín. Sledujte sériu článkov Výročie konca druhej svetovej vojny, ktorá zachytáva minulosť s odkazom pre súčasnosť.
Jeho meno možno nájsť vytesané na Múre cti v Záhrade spravodlivých v Jad va-šem v Jeruzaleme aj na pamätnej tabuli v areáli pôvodnej banskobystrickej nemocnice. Píše sa na nej: „Lekár – humanista MUDr. Daniel Petelen, zaslúžil sa o vznik Rooseveltovej nemocnice. Počas SNP pomáhal raneným, chorým a prenasledovaným.“
Za jednoduchým nápisom sa skrýva mnohé nevypovedané. Príbeh doktora Petelena v minulosti poodhalil pamätník a preživší druhej svetovej vojny, rodák z Topoľčian Alexander Bachnár, ktorý zomrel v roku 2019 vo veku sto rokov.
Práve on opakovane rozpovedal osudy svojej dvanásťčlennej židovskej rodiny, z ktorej päť súrodencov zahynulo počas druhej svetovej vojny v táboroch smrti Osvienčim a Majdanek. On po odchode z koncentračného tábora v Novákoch bojoval v Slovenskom národnom povstaní po boku povstalcov a väčšia časť jeho blízkych smerovala do Banskej Bystrice. Po obsadení mesta Nemcami však ako mnohí ďalší skončili aj oni uväznení v priestoroch niekdajšieho krajského súdu.
Jednej novembrovej noci 1944 ich zhromaždili a sústredili v Kremničke, ktorá sa neskôr stala symbolom masového vraždenia. Alexander na tomto mieste prišiel o brata s manželkou a tromi deťmi, sestru s manželom a matku - boli zastrelení na mieste, ktoré len týždne predtým slúžilo povstalcom ako protitanková priekopa.
Ako zázrakom masaker prežil jeho otec Jakub. Pri nočnom pochode do Kremničky nevládal utekať. „Mal vtedy 72 rokov, nevládal a gestapák ho udrel puškou. Otec spadol a zlomil si nohu. Bolo to okolo jednej v noci, nezbadali, že tam leží. Ráno ho zraneného našli občania Kremničky, naložili ho na rebriňák a odviezli ho do nemocnice v Banskej Bystrici," opísal pre cyklus Dagmar Mozolovej Encyklopédia spravodlivých Alexander Bachnár.