Jaroslav Naď potrebuje od Progresívneho Slovenska požičať 30-tisíc voličov. Ako vyzerá jeho cesta do parlamentu?
Diskusia/ 142Uložiť článok
7 min. čítania
27. feb. 2025 o 05:45
7 min. čítania

Jaroslav Naď potrebuje od Progresívneho Slovenska požičať 30-tisíc voličov. Ako vyzerá jeho cesta do parlamentu?

Jaroslav Naď
Jaroslav Naď Zdroj: Diana Michaličová/Aktuality.sk
Uložiť článok
Demokrati vedia nových voličov nájsť len u opozičných strán. Problémom je však minulosť, ktorá s nimi Jaroslava Naďa spája. „Trpia syndrómom jedinej pravdy,“ povedal v minulosti o spolupráci s Demokratmi opozičný poslanec.

Progresívne Slovensko otvorene hovorí, že má ambíciu chopiť sa po parlamentných voľbách moci a vytvoriť vládnu koalíciu. Sebavedomé vyhlásenia opiera o aktuálnu podporu. Michal Šimečka so svojím hnutím pred časom v prieskumoch predbehol dokonca aj Smer a už dlhšie sa drží na prvej priečke v prieskumoch preferencií. V tom najnovšom od agentúry Focus získalo PS až 22,1 percenta.

Politická ambícia PS vytvoriť budúcu vládu má však istú medzeru – slabých politických partnerov, ktorých budúcnosť v parlamente nie je istá. Azda najjasnejším príkladom toho je strana Demokrati Jaroslava Naďa. Tá sa od volieb nedokázala natrvalo vyšplhať nad päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

Šampiónom v znechucovaní voličov je Hlas:

Video sa načítava...

Podľa viacerých prieskumných agentúr je dôvod neúspechu Demokratov práve Michal Šimečka a Progresívne Slovensko. Ak sa chce Naď dostať do parlamentu, potrebuje si od Progresívneho Slovenska „požičať“ desaťtisíce voličov.

Hádky o námestia

Keď sa Eduard Heger a Jaroslav Naď odtrhli od Igora Matoviča, oznamovali, že chcú vytvoriť premiérsku stranu. To sa im však nedarilo a za svojimi nízkymi preferenciami videli aj Šimečku, ktorý zbieral väčšinu „protismeráckych“ hlasov. Heger dokonca PS a KDH navrhoval vytvoriť „koalíciu pokoja“, čo obe strany odmietli.

Demokrati napokon vo voľbách 2023 prepadli. Nezískali ani tri percentá hlasov a nedosiahli tak ani príspevok od štátu.

Napäté vzťahy medzi PS a Demokratmi pokračovali aj po voľbách. Líder opozície Michal Šimečka organizoval protesty proti vláde Roberta Fica a novele Trestného zákona, na ktoré chodili desiatky tisíc ľudí. Opozičné parlamentné strany však odmietli prizvať na zhromaždenia aj Demokratov a ich volania po spolupráci ignorovali.

Kým Šimečka, Branislav Gröhling a Milan Majerský stáli na pódiách, Jaroslav Naď ich mohol sledovať len z opačného konca námestia. „Ak budú mať pred voľbami nízke percentá SaS a Demokrati, nech sa spoja, ale určite to nie je naša úloha ako 20-percentnej strany,“ povedal nám v tom čase jeden z progresívcov.

Michal Šimečka a Branislav Gröhling

Progresívne Slovensko tak bralo Demokratom voličov aj po voľbách. Agentúra Ipsos analyzovala od volieb pohyby voličov medzi stranami a zistila, že po voľbách od Jaroslava Naďa odišlo až 40 percent voličov. Najviac práve k Progresívnemu Slovensku.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »