Spoznajte rôzne tváre AI v unikátnej knihe od trojice slovenských autorov
Diskusia/ 1Uložiť článok
5 min. čítania
10. apr. 2025 o 17:45
5 min. čítania

Spoznajte rôzne tváre AI v unikátnej knihe od trojice slovenských autorov

Uložiť článok
V Bratislave dnes oficiálne predstavili výnimočnú knihu o umelej inteligencii, v ktorej dostalo slovo 16 slovenských expertov a expertiek na AI. Zistite, ako umelá inteligencia zmení naše životy z pohľadu práva, medicíny, kyberzločinu, biznisu či psychológie.

Článok priebežne aktualizujeme.

Trojica skúsených redaktorov rešpektovaného technologického webu Živé.sk Filip Hanker, Ján Trangel a Maroš Žofčin dnes na pôde kníhkupectva Martinus v Bratislave uviedla do pomyselného života knihu o umelej inteligencii. Séria zasvätených rozhovorov so 16 slovenskými odborníkmi a odborníčkami vychádza pod názvom Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť.

„O AI počúvame veľmi veľa už viac ako dva roky, intenzita medializácie je obrovská, informácií je veľa, a preto sme sa rozhodli vydať knihu o umelej inteligencii, aby široká verejnosť vedela, ako sa pripraviť na praktický život s týmto fenoménom,“ vysvetlil Ján Trangel jeden z hlavných dôvodov vzniku knihy.

„Zároveň sme chceli ľuďom ukázať, že AI nie je téma, ktoré je dnes in, a zajtra bude out. Práve naopak – bude neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Kniha je tiež istým svedectvom o našej dobe, o súčasnom uvažovaní o AI. Svedectvom aj pre naše deti, ktoré na rozdiel od nás už budú vedieť, ako to dopadlo,“ doplnil ďalší z autorského tria Maroš Žofčin.

O prínose, limitoch i budúcnosti AI

Vyše 270-stranový titul Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť je výnimočným pohľadom na fenomén AI hneď z viacerých dôvodov.

Je prvou knihou slovenskej proveniencie, ktorá dala dokopy špičkových slovenských odborníkov a odborníčky i zástupcov podnikateľskej sféry, aby ponúkli vlastný pohľad na život v ére AI.

Šéfredaktor Živé.sk a spoluautor knihy Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť zdôraznil, že rozhovory idú po povrch a mapujú rôzne aspekty AI – nielen jej súčasný prínos a limity, ale aj trendy i cesty do budúcnosti. „Kniha sa prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi a odborníčkami na rozdielnu problematiku dotýka rôznych oblastí nášho života a má čo povedať širokému spektru čitateľov,“ poznamenal Filip Hanker.

Najväčší prínos umelej inteligencie vidí dnes práve v každodennom uľahčení života ľudí, a to vo významnej miere. Aj preto považuje za nevyhnutné, aby sa široká verejnosť o AI zaujímala a vedela ju používať.

Prečo sa nebáť AI?

Maroš Žofčin počas prezentácie knižnej novinky Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť zdôraznil, že najväčšiu výhodu na trhu práce budú mať tí, ktorí sa ako prví naučili a učia používať nástroje AI. „Tí, ktorí sa už dnes pripravujú na život s umelou inteligenciou, budú vďaka nástrojom AI rýchlejší a výkonnejší, takže sa nebudú musieť obávať o svoju prácu.“

Filip Hanker upozornil na ďalší prínos AI, a to v oblasti zdravia. Na ilustráciu uviedol konkrétne oblasti, ako sú personalizovaná liečba alebo rýchlejšia a presnejšia diagnostika. „Lekár bude mať vždy hlavné slovo, ale vďaka AI bude mať viac času na pacientov.“

Významne ovplyvní tiež oblasť vedy a výskumu. „Každý z vedeckých odborov si bude musieť nájsť vlastnú cestu, ako aplikovať AI. Napríklad vedcom pomôže písať kvalitnejšie práce, ktoré sú výsledkom ich výskumov. Môže pomôcť aj pri samotnom výskume - urýchliť analýzu dát, vyriešiť problémy, ktoré ľudstvo doteraz nedokázalo. Možno vzniknú tiež úplne nové teórie, ale samozrejme, je pravda, že môže navrhnúť aj veľa hlúposti, ktoré bude treba vyselektovať. AI je pomocník, ktorého výstupy treba preverovať,“ zdôraznil Ján Trangel.

Obrovský potenciál AI vidia autori knihy aj v oblasti vzdelávania. „AI nenahradí učiteľov, ale môže im pomôcť robiť veci inak alebo lepšie. Môže im napríklad navrhnúť spôsob, ako vysvetliť matematický príklad alebo iné učivo náročné na pochopenie,“ konkretizoval Ján Tragel. Filip Hanker doplnil, že môže byť dôležitým pomocníkom pri vzdelávaní detí so špecificikými potrebami. Autori sa tiež dotkli témy virtuálneho učiteľa na mieru.

Ján Trangel upozornil, že v budúcnosti bude kľúčové vedieť komunikovať so strojmi. „Viem si predstaviť, že bude s nami na porade virtuálny kolega - pomocník, schopný riešiť zadané úlohy či dokonca pomáhať nachádzať riešenia. A preto bude dôležité vedieť, ako so strojmi efektívne komunikovať.“

Filip Hanker zdôraznil, že dnes je ešte čas naskočiť na vlak AI a naučiť sa používať nástroje umelej inteligencie. Ak to však neurobíme, pomyselný vlak nám rýchlo ujde a budeme mať konkurenčnú nevýhodu (nielen) na trhu práce.

Autori knihy Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť4fotky v galérii Autori knihy Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť Zdroj: Marek Orihel

Dve tváre AI

Umelá inteligencia je totiž fenomén, ktorý už dnes zásadným spôsobom mení takmer všetky oblasti nášho života. A v budúcnosti by mohla riadiť robotické misie na Mars, prispieť k predĺženiu života, pomáhať so vzdelávaním detí bez ohľadu na ich predispozície a sociálny status, dohliadať na našu bezpečnosť či upratovať naše domácnosti.

Jej súčasný vývoj má však aj svoje limity.

Trénovanie a prevádzka modelov umelej inteligencie sú výpočtovo i finančne extrémne náročné. Spotrebúva sa pritom také množstvo energie, že firmy špecializujúce sa na danú oblasť zvažujú výstavbu vlastných jadrových reaktorov. Zároveň stále existujú úlohy, s ktorými si dnešná AI nevie poradiť.

Keďže zorientovať sa nie je jednoduché, vznikla kniha Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť, ktorá vychádza pod hlavičkou dvoch webovo – Aktuality.sk a domovskej redakcie autorského tria Živé.sk.

Autori knihy Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť4fotky v galérii Autori knihy Umelá inteligencia: Pripravte sa na budúcnosť Zdroj: Marek Orihel

Prehľad trendov, slovník a umelecké fotografie

Pridanou hodnotou titulu sú prehľadné súpisy najzaujímavejších trendov pre oblasti, ako sú nielen medicína, výskum vesmíru, podnikanie či trh práce, ale aj etika, právo, kybernetická bezpečnosť alebo vplyv AI na deti i mládež.

Ďalším praktickým bonusom je slovník pojmov a skratiek, v ktorom autori knihy zrozumiteľným jazykom vysvetľujú potrebnú terminológiu.

Sériu rozhovorov ilustrujú umelecké fotografie respondentiek a respondentov z dielne fotografov redakcie Aktuality.sk a vydavateľstva Ringier Slovakia Media.

Pripravte sa na budúcnosť s najnovšou knihou vychádzajúcou pod hlavičkou Živé.sk a Aktualtiy.sk, do ktorej prijali pozvanie nižšie uvedení hostia a hostky. Jej kúpou podporíte slobodnú a na faktoch postavenú žurnalistiku.

Mária Bieliková – profesorka a šéfka slovenskej výskumnej AI inštitúcie;

Michal Valko – odborník na AI, ktorý pracoval na najväčších svetových AI projektoch;

Vanda Benešová – profesorka a odborníčka na počítačové videnie;

Štefan Korec – lekár, onkológ;

Žofia Chrobáková – astronómka;

Jozef Rodina – konštruktér dronov;

Daniela Vacek – výskumníčka v oblasti etiky umelej inteligencie;

Miroslav Chlipala – právnik;

Michal Gregor – špecialista na deepfake;

Radoslav Balajka – robotik;

Zuzana Juráneková – špeciálna pedagogička z online poradne pre mládež;

Lukáš Hlavička – kyberbezpečnostný expert;

Marek Rosa – tvorca videohier;

Ivana Molnárová – odborníčka na pracovný trh a koučka;

Dalibor Cicman – podnikateľ v oblasti ecommerce;

František Novák – manažér v médiách.

Príďte na diskusiu o budúcnosti spojenej s AI, už vo štvrtok v Bratislave4fotky v galérii Príďte na diskusiu o budúcnosti spojenej s AI, už vo štvrtok v Bratislave Zdroj: redakcia
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »