Prieskum Focusu ukázal, ktorí voliči majú najviac pochybností o atentáte na premiéra
Diskusia/ 20Uložiť článok
3 min. čítania
včera 20. máj 2025 o 06:00
3 min. čítania

Prieskum Focusu ukázal, ktorí voliči majú najviac pochybností o atentáte na premiéra

Uložiť článok
Rok po atentáte na premiéra Roberta Fica časť verejnosti stále pochybuje, pričom najskeptickejší sú voliči niektorých opozičných strán. Výsledky prieskumu naznačujú, že v spoločnosti pretrváva nedôvera v oficiálne komunikované verzie udalostí.

V uplynulom týždni bol presne rok od atentátu na premiéra Roberta Fica. Pozornosť vzbudili výsledky prieskumu, ktorý si objednal denník SME od agentúry NMS, keďže sa ukázalo, že až dvaja z troch voličov Progresívneho Slovenska (PS) pochybujú o atentáte.

Robert Fico pozval na úrad vlády lídrov opozičných strán

Najnovší prieskum agentúry Focus pre web 360tka.sk ukazuje, že výsledky zisťovania medzi ľuďmi dokáže ovplyvniť paleta odpovedí, ktoré sú na výber, či zvolenie samotnej otázky. Na začiatok pre poriadok uvádzame, čo sa ľudí v ostatných dňoch pýtali a ako mohli reagovať.

Otázka v prieskume:

V súvislosti s minuloročným atentátom na premiéra Roberta Fica sa objavili názory, že tento atentát sa v skutočnosti nestal a bol zinscenovaný? Čo si o takýchto názoroch myslíte Vy?

Štyri možné odpovede:

– je to výmysel, nemám pochybnosti o tom, že atentátnik skutočne strieľal a zranil premiéra;

– mám určité pochybnosti o tom, či sa všetko odohralo tak, ako bolo oficiálne prezentované, ale nepochybujem o tom, že sa na premiéra skutočne strieľalo;

– som presvedčený/á o tom, že atentát bol zinscenovaný a premiér nebol v skutočnosti postrelený;

– neviem.

Väčšina atentát nespochybňuje

V časti slovenskej verejnosti pretrvávajú pochybnosti o oficiálnej verzii minuloročných udalostí na Námestí baníkov pred kultúrnym domom v Handlovej. Viac ako desatina opýtaných si dokonca myslí, že útok bol zinscenovaný a predseda vlády v skutočnosti postrelený nebol. Vyplýva to z prieskumu Focusu realizovaného v dňoch 12. až 18. mája 2025 na vzorke 1000 respondentov.

Najnovšie zisťovanie zároveň ukázalo, že traja zo štyroch oslovených nepochybujú, že na premiéra skutočne strieľal atentátnik. Zvyšok buď nevedel odpovedať, alebo je presvedčený, že Robert Fico nebol v skutočnosti postrelený.

Nahliadnite do zákulisia štvrtej vlády Roberta Fica prostredníctvom výpovedí a spomienok jeho niekdajších politických súputníkov či aktívnych politikov v najnovšej knihe Petra Bárdyho Fico – posadnutý pomstou.

Zhruba štyria z desiatich opýtaných považujú názory o zinscenovaní atentátu za výmysel a nemajú pochybnosti o tom, že atentátnik skutočne strieľal a zranil premiéra. Takmer jeden z troch respondentov vyjadril určité pochybnosti o tom, či sa všetko odohralo tak, ako bolo oficiálne prezentované. Táto skupina však nepochybuje o tom, že sa na premiéra skutočne strieľalo.

Obyvatelia Slovenska, ktorí sú presvedčení, že atentát bol zinscenovaný a premiér nebol v skutočnosti postrelený, predstavujú výraznú menšinu. Zhruba jeden zo siedmich nevedel na otázku, ktorú položila agentúra Focus, odpovedať.

Názory voličov jednotlivých strán

Prieskum ukázal signifikantné rozdiely v názoroch voličov jednotlivých politických subjektov. Najmenej pochybností o reálnosti atentátu majú voliči vládnej strany Smer-SD Roberta Fica. Až traja zo štyroch smerovoličov považujú reči o zinscenovaní za výmysel.

Len mizivé percento priaznivcov najsilnejšej vládnej strany si myslí, že bol útok zinscenovaný. Podobne vysokú mieru dôvery v oficiálnu verziu majú aj voliči mimoparlamentného hnutia Republika Milana Uhríka (68,6 % považuje za výmysel, 4,3 % za zinscenovaný) a strany Hlas-SD Matúša Šutaja Eštoka (58,2 % za výmysel, 3,8 % za zinscenovaný).

Aj u voličov SNS Andreja Danka drvivá väčšina (52 %) považuje pochybnosti za výmysel, pričom 0 % priaznivcov dankovcov je presvedčených o zinscenovaní atentátu na jedného z najvyšších ústavných činiteľov.

Naopak, najväčšiu mieru skepticizmu a presvedčenia o zinscenovaní atentátu prejavili voliči niektorých opozičných strán a hnutí. Najvyšší podiel respondentov presvedčených o zinscenovaní útoku je medzi voličmi hnutia Slovensko Igora Matoviča (29,1 %).

Nasledujú voliči mimoparlamentnej strany Demokrati Jaroslava Naďa (27 %) a Maďarskej aliancie Lászlóa Gubíka (22,7 %), ktorá tiež nemá zastúpenie v Národnej rade SR.

Voliči najsilnejšej opozičnej strany Progresívneho Slovenska Michala Šimečku sú rozdelení – 29,1 % považuje pochybnosti za výmysel, no až 44 % má určité pochybnosti o oficiálnej verzii a 17,1 % je presvedčených o zinscenovaní.

Podobne je to aj u voličov Slobody a Solidarity (SaS) Branislava Gröhlinga, kde 35,3 % verí oficiálnej verzii, 41,2 % má pochybnosti a 17,6 % si myslí, že útok bol zinscenovaný. U voličov KDH Františka Majerského je o zinscenovaní presvedčených 6,5 % a 45,2 % má určité pochybnosti.

Zaujímavé sú aj postoje ľudí, ktorí by sa nezúčastnili volieb. Z nich 27,6 % považuje teórie o zinscenovaní za výmysel, 33,3 % má určité pochybnosti a 9,2 % je presvedčených, že atentát bol zinscenovaný, pričom až 29,9 % nevedelo na otázku odpovedať.

Prívrženci Matoviča a Naďa a konšpirovanie o zinscenovaní atentátu

Na záver prinášame prehľadné zoradenie voličov jednotlivých strán a skupiny nevoličov podľa podielu tých, ktorí konšpiračnú teóriu o zinscenovaní atentátu na Roberta Fica najviac podporujú:

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »