Ešte pred pár rokmi by len málokto predpokladal, že prvou zahraničnou zastávkou amerického prezidenta Donalda Trumpa bude práve Saudská Arábia. Krajina, ktorá sa dlhé desaťročia nachádzala v tieni zložitých a často napätých vzťahov s Washingtonom poznačených vojnami v Iraku a Kuvajte, ropnými embargami či podozreniami z podpory extrémizmu, sa v roku 2017 stala symbolickou štartovacou čiarou Trumpovej zahraničnej politiky.
Dnes sa história opakuje. Trump si aj počas svojho druhého funkčného obdobia vybral Saudskú Arábiu ako prvý cieľ cesty Perzský záliv.
Ak nerátame jeho cestu do Vatikánu a Ríma pre pohreb pápeža Františka, ktorá však nebola plánovaná, tak cesta na Blízkom východe, je Trumpova prvá oficiálna zahraničná cesta odkedy sa stal druhýkrát prezidentom USA.
Začala sa minulý týždeň v v piatok saudskoarabskom Rijáde, no tentoraz išlo o širšiu cestu, ktorá zahŕňala aj Katar a Spojené arabské emiráty a trvala až štyri dni. Oficiálne ide o podporu investícií, ktoré by mohli pomôcť americkej ekonomike vyrovnať sa s dôsledkami inflácie. V pozadí však zostávajú aj osobné a obchodné väzby. Trumpove firmy majú v regióne podnikateľské záujmy vrátane hotelových projektov.
Americký prezident sa opäť obracia na štáty Perzského zálivu, čím nadväzuje na dlhodobú líniu americkej zahraničnej politiky v regióne. Tá bola vždy formovaná strategickými záujmami, obchodom s ropou a diplomatickou rovnováhou. História americko-arabských vzťahov ukazuje, že tieto kontakty sa len zriedka riadili emóciami, no takmer vždy pragmatizmom.
Odborník: Trumpovi ide čisto o biznis
Novinár a odborník na Blízky východ, Břetislav Tureček z Metropolitnej Univerzity v Prahe si myslíl, že Trumpovi sa vyjednáva lepšie s protivníkmi ako so spojencami. Podľa Turečka Trumpova cesta nie je o žiadnej „afinite“ k diktatúram.
Tureček si myslí, že Trumpovo konanie má veľký vplyv napríklad na Izrael, hoci nepriamy.
„Izrael mal zlý vzťah k Sýrii, ale akonáhle sa Trump uzmiernil so Sýriou v Rijáde tak Izrael začína prehodnocovať svoju politiku a postoje k nim,“ tvrdí.
Trump, princ a ten, čo koketoval s al-Káidou
Je piatok, niečo pred 10-tou ráno v Rijáde, a Donald Trump vychádza pod ostrým slnkom z jeho prezidentského lietadla. Začína sa návšteva jednej z veľmocí na Blízkom východe- Saudskej Arábie. Hneď po prílete sa zvítal so saudským princom a jediným vládcom Saudskej Arábie, Mohammedom bin Salmanom.
Trump túto návštevu okorenil mnohými prekvapivými komplimentmi, ako „USA nemajú väčšieho spojenca ako Saudskú Arábiu” alebo “Mám ho tak rád, preto mu dám toho veľa”.
Na pompéznej ceremónii, ktorá oslavovala obchodné vzťahy medzi oboma krajinami, nechýbal ani majiteľ Tesly Elon Musk. Tento deň priniesol aj oznámenie o zbrojnom kontrakte medzi USA a Saudskou Arábiou v hodnote 142 miliárd dolárov, ako aj ďalších investícií, ktoré by podľa tamojšieho korunného princa mohli časom dosiahnuť až 1 bilión dolárov.
Okrem toho Trump sa v Rijáde stretol aj so sýrskym prezidentom Ahmed al-Sharaa, kedy Trump oznámil, že USA rušia všetky uvalené sankcie na Sýriu, ktoré boli kvôli predošlému režimu prezidenta Bashar al-Assada.
Trump po stretnutí s al-Sharaaom položartom poznamenal, že „je veľmi atraktívny a drsný chlap”. Ahmed al-Shaara je novou nádejou pre Sýriu zároveň, je kritizovaný za prepojenie s teroristickou organizáciou Al-Kaida a rétorikou namierenou proti menšinám ako Kurdom.
Prvá oficiálna cesta prezidenta USA v Katare a varovanie pre Irán
Po rannom stretnutí so sýrskym prezidentom v Rijáde čakala Trumpa čakala ďalšia zástavka- Katar. Bola historická, lebo ako prvý prezident USA navštívil túto malú, ale bohatú krajinu v Perzskom zálive. Trumpa čakal červený koberec a znovu recepcia v luxusnom štýle.
Biely dom triumfálne označil Trumpa za „najväčšieho obchodníka“. Počas návštevy Kataru oznámili zmluvy v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov, vrátane historickej objednávky, kedy si Katar objednal 210 lietadiel Boeing za 96 miliárd dolárov.
Trump počas podpisu dokumentov vyzdvihol, že ide o najväčšiu objednávku lietadiel v histórii spoločnosti Boeing. Okrem leteckého obchodu obsahovali dohody aj nákup dronovej a protidronovej technológie od amerických obranných firiem ako Raytheon, ako aj investície do amerického energetického sektora.
Trumpa v Katare sprevádzala aj kritika z domu, od konkurenčných amerických demokratov, ktorí mu vyčítajú, že ministerstvo obrany USA malo od Kataru dostať jeden z najväčších darov vláde USA v podobe luxusného lietadla Boeing v hodnote 400 miliónov dolárov, prezývaným aj „palác v oblakoch“. Ten by si mal Trump po odchode z funkcie nechať ako osobný majetok.
Posilnenie vojenskej spolupráce so Spojenými arabskými emirátmi
Vyvrcholením Trumpovej cesty po Blízkom východe boli Spojené arabské emiráty. Ešte pred jeho príchodom do krajiny americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo predaj zbraní v hodnote 1,4 miliardy dolárov.
SAE sa zas na oplátku zaviazali investovať 1,4 bilióna dolárov do americkej ekonomiky počas nasledujúceho desaťročia, pričom dôraz kladú na oblasti umelej inteligencie, polovodičov a energetiky. V rámci technologickej spolupráce získajú SAE prístup k 500 000 najmodernejším AI čipom od spoločnosti Nvidia ročne.
Trumpova návšteva SAE bola prvou oficiálnou návštevou amerického prezidenta v tejto krajine za takmer 20 rokov. Počas nej bol Trump vyznamenaný prestížnym Rádom Zayeda a zúčastnil sa na štátnej večeri s prezidentom Mohamedom bin Zayedom Al Nahyanom.
Rodinný biznis alebo obhajoba záujmov USA?
Saudská Arábia prisľúbila investovať 600 miliárd dolárov do americkej ekonomiky počas Trumpovho druhého funkčného obdobia. Zároveň však Trump a jeho rodina zarábajú milióny na realitných a golfových projektoch v samotnej Saudskej Arábii.
Trump Organization má licenčné dohody na výstavbu Trump Tower v Rijáde a luxusnej veže v Džidde za 530 miliónov dolárov.
Aj v Katare sa podľa informácií amerických novinárov venoval svojmu biznisu. Trump v Katare totiž buduje aj svoj biznis. Má tam totiž postavať obrovský golfový klub “The Trump International Golf Club & Villas”.
Trumpovo partnerstvo s katarskou štátnou firmou Qatari Diar a plán prijať lietadlo za 400 miliónov vyvolávajú obavy z porušenia ústavy. Ustanovenie o zahraničných daroch zakazuje prezidentovi prijímať dary bez súhlasu Kongresu.
Trump sa svojimi osobnými plánmi zaoberal aj v SAE, kde Trumpova rodina rozbieha projekty vrátane 80-poschodového Trump International Hotel.
Okrem toho Eric Trump rokoval o veľkej kryptomenovej dohode v hodnote 2 miliárd dolárov medzi Trumpovou firmou a investičným fondom podporovaným vládou Abú Zabí. Táto investícia by mala byť realizovaná prostredníctvom digitálnej meny firmy World Liberty Financial.
Trump chcel pôvodne rokovať o mieri
Český odborník na Blízky východ Tureček opisuje cestu Trumpa po Blízkom východe ako čistý pragmatizmus. „Trump je silným charizmatickým vodcom, ktorý chváli skvelé budovy a ťavy v Katare, ide mu o biznis, lebo vie, že peniaze týchto krajín pretečú do amerických zbrojoviek.
Na otázku, ako riešiť dilemu, keď aj EÚ rokuje s diktátorským krajinami, si Tureček myslí, že sme ako EÚ v pasci. No zároveň podoktol, že „Izrael je demokracia a napriek tomu prehliadame zločiny, ktoré pácha v Gaze. Podľa neho Česko aj ostatné krajiny odsúdia ruské nálety na Ukrajinu, čo je "úplne oprávnené". „No na druhej strane každú noc v Gaze zomierajú stovky ľudí”, dodáva.