Pozrite si s nami prehľad správ z oblasti životného prostredia, ktoré sa za posledný týždeň stali doma i v zahraničí.
Aktuálny EKO výber pripravila redaktorka Martina Beňová.
Šelmy a ľudia dokážu žiť vedľa seba
Experti, ochranári a miestni ľudia v prihraničných oblastiach Slovenska, Rumunska a Ukrajiny chcú ukázať, že spolunažívanie veľkých šeliem a ľudí je možné a udržateľné. K tomu má prispieť nový medzinárodný projekt COOP4SAFE, ktorý sa zameriava na riešenia konfliktov medzi ľuďmi a divokými zvieratami. Reaguje tak na naliehavú potrebu ochrany Karpát, ktoré sú čoraz viac ohrozené stratou biotopov a narušením migračných trás, aj keď patria k najvzácnejším prírodným oblastiam Európy.
Do projektu sa zapoja ochranári, lesníci, farmári, výskumníci aj vzdelávacie inštitúcie, ktorí budú spoločne hľadať efektívne a inovatívne spôsoby, ako chrániť divokú prírodu a zároveň podporiť miestne komunity. Práve tie zohrávajú kľúčovú úlohu – najlepšie poznajú svoj región a dennodenne riešia výzvy spojené so životom v blízkosti divokej prírody.
Na projekte spolupracuje päť zahraničných partnerov zo Slovenska, Rumunska a Ukrajiny – organizácia Aevis, WWF Rumunsko – Filiala Maramureș Association, Krajská asociácia poľovníkov a rybárov Maramureș, RachivEcoTour a Národný prírodný park Verkhovynskyi.
„Slovensko, Rumunsko a Ukrajinu spája karpatská krajina s dlhodobou tradíciou spolužitia ľudí s divokými zvieratami. V tomto regióne sa už desaťročia uplatňujú rôzne preventívne opatrenia na minimalizáciu konfliktov medzi ľuďmi a šelmami. Pastieri tu napríklad odnepamäti hľadajú spôsoby, ako ochrániť ovce pred vlkmi, zatiaľ čo včelári musia zabezpečovať svoje včelíny pred medveďmi. Projekt preto vytvára priestor na výmenu skúseností medzi farmármi, včelármi a odborníkmi z týchto troch krajín,“ hovorí Zuzana Burdová, odborná lektorka organizácie Aevis.