Opozičné protesty pritiahli tisíce ľudí. Na námestia ich priviedol nesúhlas s cestou premiéra Fica do Moskvy
Diskusia/ 5Uložiť článok
4 min. čítania
včera 08. máj 2025 o 21:04
4 min. čítania

Opozičné protesty pritiahli tisíce ľudí. Na námestia ich priviedol nesúhlas s cestou premiéra Fica do Moskvy

Uložiť článok
Vo štvrtok sa na slovenských námestiach zhromaždili ľudia na protestoch organizovaných politickými stranami, v piatok sa budú konať viaceré občianske.

BRATISLAVA/B. BYSTRICA: Spoločný opozičný protest, ktorý zvolalo PS a zúčastnili sa ho aj zástupcovia ďalších strán SaS, KDH a Demokrati, pritiahol na Námestie slobody v Bratislave podľa odhadov Safety Crew približne 8 500 až 9-tisíc ľudí.

Video sa načítava...

„Kým premiér Fico oslavuje v Moskve, my zostávame tam, kam patríme – doma, na Slovensku, v Európe," znel podtitul zhromaždení, ktoré Progresívne Slovensko ohlásilo na štvrtok 8. mája v trinástich mestách.

„Dnešné verejné zhromaždenie má viacero významných kontextov. Pripomíname si 80. výročie konca vojny a zároveň sa blížime k Dňu Európy, ktorý oslávime zajtra. Našou motiváciou je však aj skutočnosť, že v týchto chvíľach smeruje lietadlo s predsedom vlády Robertom Ficom do Moskvy. Chceme jasne deklarovať náš postoj – toto považujeme za zradu slovenských záujmov. Robert Fico nereprezentuje názory celého Slovenska a jeho cesta je pre nás neprijateľná,“ povedal novinárom pred zhromaždením predseda PS Michal Šimečka.

(Článok pokračuje pod fotografiou)

Mnohých ľudí priviedol na námestia nesúhlas s cestou premiéra Roberta Fica do Moskvy. Bratislava, 8. máj 2025.5fotiek v galérii Mnohých ľudí priviedol na námestia nesúhlas s cestou premiéra Roberta Fica do Moskvy. Bratislava, 8. máj 2025. Zdroj: Aktuality.sk/Samuel Škultéty

Hanba - znelo od rečníkov aj z davu

Počas protestu vystúpil aj Ivan Korčok, člen predsedníctva PS. „Musíme si priznať historickú pravdu, že na začiatku vojny, ktorej koniec si pripomíname, sa Slovensko postavilo na nesprávnu stranu dejín. A dnešní vládni predstavitelia nás tam opäť ťahajú. Nesmieme im to dovoliť,“ prihovoril sa zhromaždeniu. Pripomenul začiatok druhej svetovej vojny, keď vtedajší ľudácky slovenský štát kolaboroval s nacistickým Nemeckom a spolu s ním zaútočil na Poľsko.

Podpredseda KDH Viliam Karas označil cestu premiéra Roberta Fica za „hanbu". Zároveň však vyzval na upokojenie vášní a vzájomný rešpekt: „Nech našou odpoveďou je jasný postoj, ale s rešpektom.“

Predseda mimoparlamentnej strany Demokrati Jaroslav Naď zopakoval známe politické heslá: „Vyženieme z vlády komunistov, mafiu a nastane pokoj.“

Poslanec SaS Alojz Hlina začal svoj príspevok aktuálnou správou „Habemus Papam - Máme pápeža“, keďže k oznámeniu zvolenia nového pontifika došlo práve počas protestu.

„Vyhrali sme boj nad fašistickou čižmou, vyhrali sme boj nad komunistickou čižmou. Teraz po nás šliape taká primitívna sandála, ale my to musíme vyhrať,“ hovoril Hlina.

S prejavmi vystúpili aj herečka Slovenského národného divadla Zuzana Porubjaková a aktivistka z banskobystrickej občianskej platformy Nie v našom meste Zuzana Janíčková, obe zdôrazňovali krutú tvár vojny. „Dnes tu stojím aj za Timotea a Annu z Odesy, ktorých zabili Putinove rakety v ich vlastnom byte,“ vyhlásila Janíčková, ktorá od útoku Ruska na Ukrajinu pomáha ukrajinským rodinám na Slovensku.

Ľudia počas protestu skandovali „Dosť bolo Fica!“ a „Fico patrí na Sibír!“.

Beljak z KDH: To je kompas smer Moskva

Podobná atmosféra vládla aj v centre Banskej Bystrice, kam podľa odhadu Aktualít priviedol protest organizovaný opozičnými stranami dve až tritisíc ľudí.

Poslankyňa a členka predsedníctva PS Beáta Jurík rovnako označila účasť premiéra Roberta Fica na oslavách konca druhej svetovej vojny v Moskve za hanbu. „Ak by strane Smer skutočne záležalo na boji proti fašizmu, tak by prestali legitimizovať a obhajovať extrémistu Bombica. Nesúhlasili by s akoukoľvek budúcou spoluprácou so stranou Republika a nepodávali by si ruky s vojnovými zločincami, ako to už tieto delegácie hanby v Moskve niekoľkokrát urobili," prihovorila sa zhromaždeniu na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Medzi protestujúcimi viali najmä slovenské a európske vlajky, ale objavili sa aj vlajky Ukrajiny a NATO.

Video sa načítava...

Ľudia kričali „Hanba!" a „Nebudeme ticho!" Aj ďalší opoziční politici sa na pódiu venovali najmä aktuálnej ceste premiéra do Moskvy. Vládny špeciál s Robertom Ficom na palube zamieril vo štvrtokpopoludní do Ruskej federácie cez Maďarsko a Rumunsko. Pôvodná trasa sa zmenila, po tom, čo Estónsko, Lotyšsko ani Litva nepovolili slovenskému vládnemu špeciálu prelet cez ich územie.

„Robert Fico je verný, ale je verný len jednej strane, ktorej sľuboval vernosť ako mladý človek. Jeho kompas je odvtedy nastavený len jedným smerom - a tým je Moskva, a preto si koniec vojny pripomína 9. mája na mieste, kde to dnes slušný Európan nerobí," povedal Ján Beljak, banskobystrický vicežupan a krajský predseda KDH. Premiér si podľa neho pripomína rok 1945, ale zabúda na to, čo sa stalo v roku 1968 a aj na rok 1989.

(Článok pokračuje pod fotografiami)

Protest 8. mája 2025 v Banskej Bystrici.5fotiek v galérii Protest 8. mája 2025 v Banskej Bystrici. Zdroj: Iva Zigová / Aktuality.sk
Protestujúci v Banskej Bystrici.5fotiek v galérii Protestujúci v Banskej Bystrici. Zdroj: Iva Zigová / Aktuality.sk

Katarína Koščová: Treba sa vracať k vlastným dejinám

S príhovorom vystúpil tiež Tomáš Laube z občianskej platformy Nie v našom meste, ktorá v stredoslovenskom krajskom meste organizuje občianske protesty od januára takmer každý týždeň.

„Náš premiér ide na oslavy výročia mieru do krajiny, ktorá vedie vojnu proti nášmu susedovi a vraždí jeho civilistov. Do tej krajiny, ktorá sa opäť hrdo hlási k svojej sovietskej minulosti, k tej minulosti, v ktorej k nám poslali tanky, keď sme vo vlastnej krajine chceli žiť po svojom," pripomína august 1968 a desaťročia okupácie Československa.

Platforma Nie v našom meste práve preto organizuje už v piatok 9. mája cyklojazdu do mesta Sliač k pamätníku odchodu okupačných vojsk. „Rusi si 9. mája pripomínajú koniec druhej svetovej vojny. My si pripomíname skutočnú slobodu – keď v roku 1991 konečne odišli z nášho územia," vysvetlil Laube.

Slováci by si mali viac opakovať dejiny vlastnej krajiny, prihovorila sa Banskobystričanom speváčka Katarína Koščová, ktorá vystúpila, aby vyjadrila svoj občiansky postoj. Premiéra Fica označila za „zamestnanca nás všetkých", ktorý by sa mal v práci snažiť, čo sa však zjavne nedeje. „Prepustiť!" zaznelo z davu.

Katarína Koščová ocenila, že protesty organizujú opozičné strany spoločne. „Apelujem na celú opozíciu, aby si toto udržala do volieb," povedala a vyzvala, aby sa nenechali rozdeliť menej podstatnými témami.

Protesty v slovenských mestách aj v niektorých v cudzine budú pokračovať v piatok, pôjde však o zhromaždenia organizované občianskou spoločnosťou.

Účastníci protestu na Hlavnej ulici v Košiciach 8. mája 2025, ktorý zorganizovali opozičné strany.5fotiek v galérii Účastníci protestu na Hlavnej ulici v Košiciach 8. mája 2025, ktorý zorganizovali opozičné strany. Zdroj: TASR - František Iván
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »