–> Oficiálne výsledky volieb do europarlamentu
Európska politika funguje inak ako tá domáca. Väčšinu v nej netvoria politické strany, ale jednotlivé frakcie. Tými sú napríklad ľudovci (EPP), Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D), Zelení či Renew Europe (Obnovme Európu). No v europarlamente nájdeme aj nezaradených poslancov. A tými môžu po eurovoľbách byť aj ôsmi poslanci Smeru, Hlasu a Republiky.
V texte vysvetľujeme, ako sa v Bruseli môžu uplatniť slovenskí poslanci a čo bude znamenať, ak ostanú bez frakcií.
Smer a Hlas chcú rokovať
Druhou najsilnejšou frakciou v europarlamente aj po voľbách ostanú Socialisti a demokrati (S&D). Smer a Hlas však v tejto frakcii v súčasnosti nie sú. Strana európskych socialistov (PES) na jeseň pozastavila členstvo Smeru a asociované členstvo Hlasu. Udialo sa to po vytvorení koalície s SNS. Eurosocialisti to zdôvodnili príklonom ku krajnej pravici. Hovorili aj o odklone od hodnôt PES.
„Náš primárny cieľ je vstúpiť opäť do eurosocialistov. Uvidíme, ako budú tieto rokovania pokračovať a aká bude diskusia,“ prezradila nám v rozhovore staronová europoslankyňa Smeru Katarína Roth Neveďalová. K rokovaniu o členstve v niektorej z frakcií sa v pondelok vyjadrila aj europoslankyňa Monika Beňová. „Sme pripravení spolupracovať s niektorou frakciou, ale budeme trvať na tom, že tá frakcia bude rešpektovať náš program, že bude rešpektovať, že možno na niektoré témy budeme mať odlišný pohľad,“ vysvetlila novinárom.
Beňová dodala, že to bude musieť byť frakcia, ktorá má silný sociálny rozmer. „Našou prvou ambíciou bude pôsobenie vo frakcii Socialisti a demokrati,“ skonštatoval jediný zvolený europoslanec Hlasu Branislav Ondruš. Radovan Geist z Euractivu si však nemyslí, že k obnoveniu členstva strán v skupine eurosocialistov príde teraz, no v budúcnosti to nevylučuje. Ak rokovania so socialistami stranám nevyjdú, Smer a Hlas sa môžu pokúsiť dostať aj do frakcie, ktorá vznikne po voľbách.