Článok vychádza ako súčasť série k 35. výročiu Nežnej revolúcie.
Množstvo ľudí, nekonečné kolóny áut a evidenčné značky najmä zo Slovenska na jednej strane a na tej druhej šatstvom, drogériou, hračkami, domácimi potrebami, potravinami a rôznym sezónnym tovarom naplnené stánky.
To je bežný opis aktuálnej situácie na poľských trhoviskách v blízkosti hranice so Slovenskom. Nákupné návštevy poľských trhov v Novom Targu, Jablonke a iných mestečkách v pohraničí sú medzi Slovákmi roky mimoriadne obľúbené.
Po tom, čo po vstupe oboch krajín do Európskej únie a Schengenského priestoru zmizli z hraničných priechodov pasové a colné kontroly, sa už pohybu ľudí a tovarov žiadne medze nekladú. Ako to však na slovensko-poľských hraniciach vyzeralo pred Novembrom 89?
S istotou môžeme povedať, že vtedy pašovali takmer všetci, ktorí túto hranicu prekročili. Za hranice sa vtedy cestovalo za všetkým, čo sa nedalo zohnať doma. Okrem individuálnej dopravy sa za nákupmi organizovali dokonca aj zájazdy s cieľom dostať sa k nedostatkovému tovaru.
Sfilmované pašovanie z Poľska
Pašovanie tovaru z Poľska do Československa sa objavuje ako jeden z motívov dvoch známych filmov - skvostov slovenskej kinematografie - Medená veža a Orlie pierko. Oba sa natáčali vo Vysokých Tatrách a blízkom okolí. Film Medená veža rozpráva príbeh troch kamarátov Pirina (Štefan Kvietik), Valéra (Ivan Rajniak) a Starca (Ivan Mistrík), ktorí pracujú na malej vysokohorskej chate.