Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.
Ak sa niekto dokáže pozrieť na Donalda Trumpa v dlhodobejšom kontexte, je to Li Ka-šing, 96-ročný miliardár z Hongkongu, ktorý ako dieťa utiekol pre čínsko-japonskou vojnou, aby následne prakticky z ničoho vybudoval globálne impérium.
Americký prezident kritizoval, že „Čína prevádzkuje Panamský prieplav,“ pričom poukazoval na dva prístavy, ktoré ovláda spoločnosť CK Hutchinson. Podobné obavy pritom rezonujú už od roku 1997, kedy spoločnosť tieto kontrakty na prevádzku získala. Panamskí právnici ju zažalovali na súdoch v snahe zrušiť tieto zmluvy, zatiaľ čo panamská vláda pokračuje v audite tejto spoločnosti.
Najbohatší muž Hongkongu pod tlakom
Najbohatší muž Hongkongu prezývaný „Superman“ vybudoval svoj konglomerát, do ktorého patria prístavy, maloobchod, infraštruktúra a telekomunikačné spoločnosti, vďaka investíciám na Západe. Hoci už v minulosti čelil kritike pre svoje kontakty s Čínou, či už v Austrálii alebo v Spojenom kráľovstve, najnovší nápor prichádza v zložitom čase.
Firma je pod tlakom, aby zvýšila hodnotu svojich akcií, ktoré za uplynulých päť rokov padli o viac ako 40 percent, a zaostávajú za kľúčovým hongkonským indexom Hang Seng. Ak by si chcela zabezpečiť väčšie akvizície, napríklad britskú firmu Thames Water, musela by načrieť do svojich enormných finančných rezerv, ktoré presahujú 130 miliárd hongkonských dolárov (16,1 miliardy eur).
CK Infrastructure, teda divízia pod ktorú patrí infraštruktúrna časť podnikania spoločnosti, vo februári oznámila ponuku vo výške sedem miliárd britských libier (8,5 miliardy eur) za väčšinový podiel v Thames Water, čím konkuruje štvormiliardovej ponuke (4,9 miliárd eur) od americkej investičnej spoločnosť KKR.
Analytici očakávajú, že spoločnosť bude čeliť odporu pre svoje prepojenia na Čínu. „Nevieme vylúčiť, že geopolitické otázniky obmedzia plány spoločnosti CK na expanziu,“ uviedol Lorraine Tan, riaditeľ výskumu ázijského akciového trhu v spoločnosti Morningstar.
Medzi Čínou a Západom
Li Ka-šing ako 12-ročný utiekol do Hong Kongu, ktorí vtedy spravovali Briti. Svoje podnikanie začal vo výrobe plastov a následne expandoval do nehnuteľností a telekomunikačných spoločností. Jeho firma v roku 2023 vykázala zisk vo výške troch miliárd amerických dolárov (2,9 miliardy eur) a patrí k najväčším konglomerátom v Hongkongu.
Ako mnohí tamojší magnáti tejto generácie, Li Ka-šing svoju spoločnosť viedol inak, ako to býva zvykom pri spoločnostiach z pevninskej Číny, kde sú pravidlá pre podnikanie prísnejšie kontrolované vládou.
Avšak odkedy Hongkong prevzala v roku 1997 pod správu Čína, na miestne firmy sa nazerá viac ako na čínske, a to obzvlášť po prodemokratických protestoch v roku 2019, po ktorých bola v nasledujúcom roku prijatá rozsiahla bezpečnostná legislatíva. V roku 2020 Trumpova vláda odobrala Hongkongu osobitné obchodné privilégiá a deklarovala, že Spojené štáty už mesto nevnímajú ako nezávislé od Číny.
„Hongkong zvykol ťažiť zo svojho postavenia medzi dvoma svetmi,“ uviedla osoba v blízkom vzťahu s tamojšími konglomerátmi vrátane CK Hutchinsonu. „Teraz sa firmy zmietajú v zápase medzi Čínou a Západom.“ Niektorí magnáti, obzvlášť tí, ktorí majú významné investície v pevninskej Číne, sa zblížili s Pekingom, zatiaľ čo Li Ka-šing a CK Hutchinson s ním majú komplikovanejší vzťah.
Kľúčové investície má v Británii
Podporoval novú bezpečnostnú legislatívu ako aj nomináciu Johna Leeho, ktorý sa tešil podpore Pekingu, na post lídra Hongkongu. Rovnako opakovane podporil Si Ťin-pchinga na post čínskeho prezidenta a viackrát sa s ním aj stretol. Avšak potom ako v Číne odpredal viacero nehnuteľností, si vyslúžil kritiku štátnych médií, ktoré okrem iného v roku 2015 napísali článok s titulkom „Nenechajme Li Ka-šinga utiecť“.
Jeho syn Victor, ktorý dozerá na dennú prevádzku spoločnosti, bol v roku 2023 vyhodený zo stáleho výboru Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia, ktoré je vrcholovým politickým poradným orgánom v krajine. „Li Ka-šing a jeho rodina sa musia zaliečať Pekingu a tváriť sa ako vlastenecky založení občania a spoločnosti,“ uviedol Jean-Pierre Cabestan, senior výskumný pracovník v parížskom think-tanku Asia Centre.
Prvý mesiac Donalda Trumpa v desiatich grafoch (analýza Financial Times)
„Mnohé vlády, obzvlášť tá americká, si myslia, že každá spoločnosť z Hong Kongu je agentom Čínskej komunistickej strany, čo je zjavne nie je pravda,“ dodal Cabestan. Li Ka-šingove investície na Západe sú naďalej pre jeho spoločnosť kľúčové.
CK Hutchinson dosiahol v roku 2023 polovicu svojich tržieb v Spojenom kráľovstve, Európe a Kanade, no menej ako pätina pochádza z pevninskej Číny a Hongkongu.V Británii ovláda Li Ka-šingova rodina spoločnosti ako UK Power Networks, Northumbrian Water a Phoenix Energy. Infraštruktúrna divízia tam vlani kúpila 32 veterných fariem a vstúpila na Londýnsku burzu formou sekundárneho úpisu akcií.
Konglomerát a jeho divízie tiež prevádzkujú Eversholt Rail a telekomunikačnú firmuThree UK, rovnako ako aj sieť predajní so zdravotným a kozmetickým tovarom Superdrug, ale aj jeden z najväčších kontajnerových prístavov v Británii, Felixstowe. Divízia nehnuteľností CK Asset prevádzkuje jednu z najväčších britských sietí barov Greene King.
Nedokážeme zmeniť, kým sme
Niektorí pozorovatelia a politici očakávajú, že snahy o akvizíciu Thames Water narazia na odpor.
Labouristická vláda by sa mala samej sebe spýtať, či „chce dovoliť zahraničnej firme, z krajiny, ktorej legislatíva požaduje, aby konala tak, ako jej prikážu, prevádzkovať strategickú infraštruktúru“, povedal bývalý líder konzervatívcov Iain Duncan Smith. „Podľa môjho názoru by to dovoliť nemala.“
CK Hutchinson sa podľa Tana z Mornigstaru sústredí na to, aby svoje bohatstvo využila na nové investície. „V budúcnosti by sa chceli by vrátiť k významnejším úspešným akvizíciám.“
Aj vo veku 96 rokov ostáva Li Ka-šing v dobrom zdraví a pravidelne navštevuje svoju kanceláriu na 70. poschodí svojej spoločnosti. Tá nereagovala na žiadosť o reakciu.
Vyššie postavená osoba blízka Li Ka-šingovi v minulosti pre Financial Times uviedla, že nie je „nič“, čo by firma mohla spraviť, aby zmenila dojem, že je čoraz viac čínska. Ale táto skutočnosť by „nemala obmedzovať našu prácu“, povedala tento zdroj. „Nedokážeme zmeniť to, kým sme.“
© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.