Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.
Nedajte sa oklamať predajcami čapovaného Prosecca: Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) upozorňuje, že niektoré slovenské reštauračné zariadenia, bary, predajne sudových vín, ale aj predajné stánky na rôznych jarmokoch či gastrofestivaloch uvádzajú vo svojej ponuke ako súčasný módny hit a veľké lákadlo pre okoloidúcich takzvané čapované Prosecco.
Zákazníkovi však v skutočnosti ponúknu len pohár „bublinkového vína“, samozrejme, v cene pravého Prosecca, niekedy dokonca aj vyššej. Víno neraz dokonca ani nepochádza z vychýrenej talianskej oblasti Prosecco, ktoré je skutočným domovom tohto vína.
Označovanie šumivého vína pojmom Prosecco v zmysle platnej slovenskej a európskej legislatívy je pritom povolené len vínam, ktoré spĺňajú tri základné podmienky:
- Lokalita: Talianske šumivé víno sa vyrába vo vymedzenej oblasti, ktorá je tvorená deviatimi provinciami v regiónoch Veneto a Friuli Venezia Giulia neďaleko Benátok.
- Spôsob výroby: Prosecco sa vyrába „tankovou metódou“. Pri tomto výrobnom postupe prebieha druhotná fermentácia v tlakových tankoch, ktoré vydržia tlak bubliniek, respektíve šumivého vína.
- Odroda: Prosecco musí podľa predpisov obsahovať minimálne 85 percent odrody Glera, ktorá mu dodáva typickú sviežu ovocnú chuť. Zvyšných 15 percent môže byť doplnených miestnymi odrodami.
Podľa Mariána Kubisa, riaditeľa pre horeca segment spoločnosti Corner & Co., je „čapované Prosecco“ – čo mimochodom ani nie je reálny názov žiadneho vína – v skutočnosti dosýtené biele víno označované ako Vino Bianco frizzante, ktoré sa vyrába z bielych miestnych talianskych, ale aj dovezených odrôd.
„Predáva sa vo veľkých kegoch alebo cisternách. Kvalita týchto vín je nižšia. Prevádzky, ktoré používajú označenie ‚čapované Prosecco‘, porušujú zákon a klamú svojich zákazníkov,“ hovorí Kubis.