Dokumentárny film Neviditeľná od režisérky Maii Martiniak ponúka hlboký pohľad na jeden z najcitlivejších a zároveň najzáhadnejších aspektov života ženy – pôrod uvidíte na televíznej obrazovke.
Vo svojej práci sa režisérka rozhodla zamerať na skúsenosti žien, ktoré sa stretli s porušovaním práv a s násilím počas pôrodu. To, čo zistila, ju šokovalo a odhalenia boli pre ňu šokujúce, ba až ťažko uveriteľné. Ženy na Slovensku a v zahraničí sa stretávajú s rôznymi formami zneužívania, ignorovania ich potrieb a porušovania základných ľudských práv, ktoré sú spojené s pôrodom, preto sa rozhodla i nich hovoriť aj dokumentárnou formou.
Film dáva hlas ženám, ktoré nepočuť
Film vznikal niekoľko rokov a nie je len výpoveďou o konkrétnych skúsenostiach žien, ale aj reflexiou systému, ktorý ich do tejto situácie dostal. Režisérka, ktorá sa do témy ponorila hlbšie, chce, aby film nielen otvoril oči, ale aj vyvolal zmenu v spoločnosti.
Maia Martiniak vníma pôrod ako veľmi intímny a rozhodujúci moment v živote ženy, a preto sa snažila vo filme ukázať, že by mala byť rešpektovaná nielen žena, ale aj jej dieťa a celý pôrodný proces:
„Film Neviditeľná vznikol v roku 2020 a aj keď sa dívam naň s odstupom času, stále je tam tá istá motivácia, prečo sa venovať téme násiliu pri pôrode. I napriek tomu, že ako ženy máme v spoločnosti už pomerne dobré postavenie, akoby stále nebolo počuť náš hlas a to najmä pri témach, ktoré si stereotypne spájame so ženou a/alebo ženským telom. Či už keď vyjednávame o našom plate, rozmýšľame, či novému zamestnávateľovi prezradíme o tom, že chceme alebo máme deti alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti hovoríme o bolesti, ktorú zažívame pri pôrode alebo menštruácii. Často sú naše potreby v spoločnosti prehliadané, bagatelizované alebo musíme o ne zabojovať. Mnohokrát už ani nežiadame viac, lebo niekde vo vzduchu visí ten neviditeľný závoj toho, že sa nemáme sťažovať.“
Základným motívom filmu je ukázať, ako sú ženy v nemocniciach stále vystavované zbytočným, často nehumanitným zásahom do priebehu pôrodu. K tomu sa pridáva ignorovanie potrieb rodičky, ktorá nie je dostatočne informovaná o možnostiach a rozhodnutiach, ktoré sa týkajú jej tela a jej dieťaťa. Tento stav je často sprevádzaný aj nepotrebnou separáciou matky a dieťaťa, čo nielen zvyšuje fyzickú traumu, ale aj emocionálnu, ktorá sa môže na ženu preniesť na dlhé roky.
„Keď som počúvala od žien o ich skúsenostiach z pôrodu, niekde vo vnútri sa vo mne všetko búrilo. Ako je možné, že v 21.storočí sa dejú pri pôrode veci, ktoré nerešpektujú práva žien, nenarodených detí a aj odporúčania WHO? Stále máme nemocnice, kde sa rodí na chrbte, vykonávajú sa rutinné nástrihy, neúmerne sa zasahuje do pôrodu a ignorujú sa potreby ženy a jej dieťaťa? Niekde zájdu ešte ďalej, vykonávajú zakázané techniky, separujú matku a jej dieťa alebo šijú popôrodné zranenia bez dostatočného umŕtvenia… Je toho veľa, prečo film Neviditeľná vznikol. Stojí za ním ale úprimná túžba, aby žena a jej potreby mali v našej spoločnosti rovnocenné miesto.“
Ako sama režisérka doplnila, „cieľom filmu je nielen zachytiť traumy, ale aj vyvolať diskusiu, ktorá by mohla viesť k zlepšeniu situácie v pôrodníctve.“
Vzhľadom na citlivosť témy sa režisérka musela veľmi starostlivo rozhodovať, ako film zostrihať. Zohľadnila traumatické skúsenosti žien, ktoré sú súčasťou príbehu, aby sa nezhoršovala ich psychická záťaž. Snažila sa priblížiť téme pôrodu čo najcitlivejším spôsobom, bez toho, aby opakovane spôsobovala traumu.
Traumatizované ženy a ich emocionálne príbehy
Film sa zameriava na príbehy žien, ktoré prežili traumatické pôrody. Jedným z hlavných hrdiniek dokumentu je Melody, ktorá do filmu vstupuje plná emócií a odhodlania poraziť svoju bolesť. Prostredníctvom jej umenia a osobného príbehu sa diváci dozvedajú o jej traume z pôrodu, ktorá mala vážne dôsledky na jej život. Tento príbeh sa prelína s príbehom Stelly, ktorá sa rozhodla zažalovať nemocnicu za to, čo sa stalo počas jej pôrodu. Kaskáda udalostí, ktoré sa jej pri pôrode stali, sa na prvý pohľad môže zdať ako nemožný príbeh, ale skutočne sa stali. Film nám dáva možnosť zažiť pôrodný proces aj z pohľadu žien, ktoré sa rozhodli zdieľať svoje skúsenosti, čím poskytujú divákovi hlbší pohľad na systém zdravotnej starostlivosti a pôrodníctva.
Režisérka už zaznamenala pozitívne snahy v niektorých slovenských pôrodniciach alebo vznik prvého Centra pôrodnej asistencie v Trenčíne: „V Čechách prebehla výrazná kampaň Koza ven!, kedy vyhodili staré pôrodné „kozy“ a nahradili ich pôrodným gaučom, ktorý umožňuje aj iné pôrodné polohy a podporuje ženu v ich využívaní. Ak to však mám posúdiť subjektívne, na Slovensku sa tejto téme venuje iba malá pozornosť. Nedochádza k výrazným zmenám a sú skôr postavené na individuálnej snahe zdravotníkov, ktorí sa snažia prinášať ženám to najlepšie. Chcelo by to však systémové zmeny zhora, aby sa v pôrodnici cítili bezpečne všetci. Ako ženy a ich deti, tak aj zdravotníci, ktorí na svoju prácu potrebujú nielen dostatočné finančné ohodnotenia, ale aj bezpečné a rešpektujúce prostredie. A to už ani nehovorím o takej samozrejmosti, že aj otec je rodič a má plné právo byť pri pôrode a so svojím dieťaťom, bez ohľadu na prípadné komplikácie,“ dodala Maia Martiniak, ktorá sa dnes vďaka štipendiu z Audiovizuálneho fondu venuje téme traumy, ženskému prežívaniu a pôrodu.
Premiéra filmu Neviditeľná je naplánovaná na 22. marca o 22:00 na JOJ Svet.