Čína obvinila šéfa novozélandskej spravodajskej služby zo šírenia neprávd
Diskusia/ 1Uložiť článok
1 min. čítania
13. mar. 2025 o 07:50
1 min. čítania

Čína obvinila šéfa novozélandskej spravodajskej služby zo šírenia neprávd

Uložiť článok
Čínske veľvyslanectvo obvinilo šéfa novozélandskej spravodajskej služby zo šírenia nepravdivých informácií o vplyve Pekingu v Tichomorí.

Čínske veľvyslanectvo v novozélandskom Wellingtone vo štvrtok obvinilo šéfa miestnej spravodajskej služby zo „šírenia nepravdivých informácií“. Ten predtým varoval pred rastúcim vplyvom Pekingu v Tichomorí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Generálny riaditeľ novozélandskej Bezpečnostnej spravodajskej služby Andrew Hampton minulý týždeň vo svojom prejave vyhlásil, že tichomorské krajiny sa zamerali na otázky ekonomickej a nadnárodnej kriminality, čím otvorili Číne dvere k podpísaniu strategických dohôd, ktorými by vzájomne prepojili „hospodársku a bezpečnostnú spoluprácu“. Čínu tiež obvinil zo snahy „vytvoriť konkurenčné regionálne architektúry a rozšíriť svoj vplyv na tichomorské ostrovné krajiny“.

Hamptonove vyjadrenia sú podľa čínskeho veľvyslanectva „úplne nepodložené a vymyslené.“ Šéfa tajnej služby vyzvalo, aby sa na Čínu nepozeral optikou z čias studenej vojny a „mentalitou hry s nulovým súčťom“.

Reuters pripomína, že viaceré tichomorské štáty v uplynulých rokoch uzavreli dohody s Čínou, čo znepokojuje Nový Zéland, ktorý je spojencom západných štátov a členom spravodajskej aliancie Five eyes spolu s Britániou, USA, Kanadou a Austráliou.

V centre napätia medzi Wellingtonom a Pekingom sú podľa svetovej agentúry Cookove ostrovy, ktoré sú voľne pridružené k Novému Zélandu. Ten v prípade potreby poskytuje ostrovom pomoc v oblasti obrany a zahraničných vecí. Majú však vlastnú medzinárodnoprávnu subjektivitu a vykonávajú vlastnú zahraničnú politiku.

Premiér Cookových ostrovov Mark Brown vo februári odcestoval do Číny, kde s čínskym premiérom Li Čchiangom podpísal dohodu o komplexnom strategickom partnerstve.

Nový Zéland cestu kritizoval a tvrdí, že každá medzinárodná dohoda s takouto strategickou a bezpečnostnou hodnotou by mala byť konzultovaná s Wellingtonom. Čína však uviedla, že všetky časti dohody boli zverejnené a nenachádza sa v nej žiadna „tajná agenda“.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Čína
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »