„Dávivý, úporný, nezastaviteľný kašeľ. Vo chvíli, keď sa chce dieťa nadýchnuť, záchvat prichádza opäť, lapá po vzduchu..." takto opisuje mamička priebeh ochorenia, ktoré poznáme pod názvom čierny kašeľ. Nedávno na zozname chorôb takmer neexistoval, no antivaxerské kampane spôsobili nižšiu zaočkovanosť a teda prirodzene aj zvýšenie výskytu. Najväčšie riziko predstavuje pre deti, pričom najúčinnejšou prevenciou je očkovanie.
„Každému antivaxerovi by som odporúčala počuť, ako záchvat kašľa vyzerá, (zvukový záznam) máte pocit, že sa to nikdy neskončí," hovorí, sama sa po tejto skúsenosti z antivaxerstva vyliečila. Čierny kašeľ je desivý aj pre rodičov rovnako ako pre dieťa.
Prípady pribúdajú
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) od začiatku roka zaznamenal už viac než dvetisíc päťsto prípadov čierneho kašľa, čo predstavuje približne jednu tretinu celkového počtu hlásených prípadov za minulý rok. Čierny kašeľ je vysoko infekčná bakteriálna choroba, ktorá postihuje pľúca a dýchacie cesty.
Zvyčajne sa začína ako bolesť hrdla s miernym pocitom únavy a nevoľnosti. V priebehu 2 až 3 týždňov prichádza suchý kašeľ s malým množstvom hlienu a začnú sa objavovať intenzívne záchvaty dusivého kašľa. Pri silnom záchvate kašľa môže človek až zmodrať či omdlieť. Čierny kašeľ trvá najmenej 3 týždne ale môže aj 3 mesiace alebo aj dlhšie.
V priebehu dňa môže dieťa zažiť niekoľko desiatok záchvatov dráždivého kašľa. Zradné je, že medzi záchvatmi sa cíti relatívne dobre a nekašle, preto sa odporúča pre ľahšiu diagnostiku záchvat pred návštevou lekára natočiť na video.
U starších detí a dospelých je priebeh čierneho kašľa zvyčajne miernejší a kratší. Ochorenie sa v súčasnosti vyskytuje u ľudí všetkých vekových skupín, pričom u väčšiny postihnutých je priebeh ochorenia relatívne mierny.