ChatGPT sa blíži k miliarde používateľov. Jeho ohromujúci rast však skrýva nástrahy (názor Richarda Watersa)
Diskusia/ 0Uložiť článok
4 min. čítania
23. apr. 2025 o 16:00
4 min. čítania

ChatGPT sa blíži k miliarde používateľov. Jeho ohromujúci rast však skrýva nástrahy (názor Richarda Watersa)

Uložiť článok
Spoločnosť OpenAI musí vysvetliť, na čo presne slúži ChatGPT.

Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.

Richard Waters je editor Financial Times pre západné pobrežie Spojených štátov.

Nech už bude mať spoločnosť OpenAI a umelá inteligencia na úrovni človeka, ktorú chce táto firma vytvoriť, akýkoľvek vplyv na náš svet, už teraz si môže pripísať jeden zápis do histórie. Žiadna iná spoločnosť nikdy nevybudovala internetové impérium zamerané na služby spotrebiteľom tak rýchlo.

Googlu trvalo 13 rokov, kým dosiahol miliardu používateľov. Facebook dosiahol rovnaký míľnik za osem rokov. Vďaka virálnemu úspechu ChatGPT sa zdá, že OpenAI to zvládne za tri roky.

Táto rýchlosť prekvapila aj jej vedúcich predstaviteľov. Ešte donedávna tvrdili, že ich hlavným cieľom je premeniť spoločnosť na platformu umelej inteligencie, na ktorú by sa mohli napojiť ďalšie podniky, a nie na samostatnú spoločnosť, ktorá poskytuje služby spotrebiteľom. Generálny riaditeľ Sam Altman však minulý týždeň uviedol, že jej publikum sa v priebehu niekoľkých týždňov zdvojnásobilo a teraz tvorí desatinu svetovej populácie.

Meta a Apple majú výhodu

To je ohromujúce. ChatGPT len v auguste minulého roka prekročil 200 miliónov návštevníkov týždenne. Rýchly rast ponechal spoločnosti málo času na riešenie niektorých z najzákladnejších otázok, ktorými sa musí zaoberať každá internetová spoločnosť, ktorá poskytuje služby spotrebiteľom.

Jedna z nich znie: ako si OpenAI dokáže udržať pozornosť používateľov, keď jej gigantickí konkurenti ovládajú hlavné kanály digitálnej distribúcie? Meta má obrovské publikum na sieťach vrátane WhatsAppu a Instagramu. Apple má iPhone.

Vodiči Uberu z Británie. Ilustračná snímka

Keďže tieto spoločnosti propagujú svoje vlastné univerzálne umelé inteligencie pre spotrebiteľov, OpenAI čelí rovnakej výzve, akej čelila spoločnosť Google vo svojich začiatkoch, a to udržať si priame spojenie so svojimi používateľmi (pre Google hrozbu predstavoval systém Microsoft Windows, ktorý v tom čase dominoval svetu počítačov).

OpenAI môže aspoň poukázať na atraktívnu distribučnú dohodu, ktorú vlani uzavrela so spoločnosťou Apple. V rámci nej Siri od Apple ponúka, že odovzdá niektoré otázky používateľov ChatGPT, ak na ne nedokáže odpovedať sama. Ak sa však spoločnosti Apple podarí prekonať nedávny neúspech, ktorý odložil úplné spustenie vlastných služieb umelej inteligencie, zdá sa, že pôjde len o dočasnú dohodu.

Kúpi OpenAI prehliadač Chrome?

OpenAI bude musieť prísť s vlastnými zariadeniami a softvérom, aby tieto prekážky obišla. Google, ktorý čelil rovnakému problému vo svojich začiatkoch, vytvoril prehliadač Chrome ako alternatívu k Microsoftu a použil Android ako konkurenciu pre iPhone.

Úspech tejto obrannej stratégie ho však máta dodnes: sudca, ktorý v Spojených štátoch dozoruje protimonopolné konanie proti tejto spoločnosti, v najbližších mesiacoch rozhodne, či prinúti Google osamostatniť prehliadač Chrome. Ak tak urobí, môže sa OpenAI naskytnúť vzácna príležitosť kúpiť hotovú platformu, ktorú používa viac ako polovica používateľov internetu na svete.

Umelá inteligencia - ilustračné foto

Druhou zásadnou otázkou, ktorú OpenAI sotva začala riešiť, je, ako zarobiť na tomto novom publiku. Reklama bola doteraz preferovaným spôsobom internetových spoločností zameraných na masový trh. Altman zatiaľ nad touto myšlienkou ohŕňa nos a radšej sa spolieha na predplatné.

To prinieslo pôsobivé výsledky. Príjmy spoločnosti sa minulý rok vyšplhali na približne štyri miliardy dolárov a investori jej nedávno prisúdili hodnotu 300 miliárd dolárov. Google však dosiahol toto ocenenie až po tom, ako jeho ročné príjmy dosiahli 60 miliárd dolárov - čo je dôkazom toho, koľko toho musí OpenAI ešte dokázať.

Načo nám je ChatGPT?

Altman nedávno v rozhovore s Benom Thompsonom z bulletinu Stratechery uviedol, že by radšej zarábal peniaze odkazovaním používateľov priamo na stránky elektronického obchodu než prostredníctvom reklamy.

Ak by sa ChatGPT vyvinul do podoby univerzálneho asistenta a agenta, ktorému by používatelia internetu dôverovali, a ktorý by ich sprevádzal digitálnym svetom, mohol by mať silnú pozíciu na dosahovanie zisku. Ale budovanie úplne novej ekonomiky elektronického obchodu okolo tejto služby sa ešte ani nezačalo.

Deepseek

Tretia veľká otázka pred OpenAI: na čo presne je ChatGPT určený? Najnovší nárast počtu používateľov nasledoval po spustení generovania obrázkov v modeli GPT-4o, čo vyvolalo virálnu internetovú mániu vytvárania obrázkov, ktoré vyzerajú ako v štýle štúdia Ghibli, známeho japonského tvorcu animovaných filmov.

Takéto módne funkcie môžu zvýšiť počet používateľov, ale sotva sú trvalým základom budúceho rastu. Porovnajte túto dilemu so službou Google, ktorej používatelia od prvej návštevy vedeli, na čo slúži: na lepšie vyhľadávanie na internete.

Čaká ich ešte dlhá cesta

Veľké množstvo ľudí našlo v službe ChatGPT veľkú hodnotu, od pomoci s domácimi úlohami až po hĺbkový výskum. Služba sa však rýchlo vyvíja. Webové vyhľadávanie bolo pridané len v októbri minulého roka, čím sa otvorila konkurencia pre Google.

Tento mesiac bola rozšírená jeho pamäť, aby mohol pri odpovedi na výzvu čerpať zo všetkých predchádzajúcich interakcií s používateľom, čo je veľký krok k tomu, aby sa z neho stal personalizovaný online agent, o akom sníva Altman.

Táto produktová stratégia v zárodku dáva zmysel vo svete, kde sa umelá inteligencia rýchlo vyvíja a kde je konečný cieľ stále nejasný. OpenAI sa však blíži k míľniku jednej miliardy používateľov a má pred sebou ešte dlhú cestu, aby dokázala, že sa môže stať ďalším internetovým gigantom.

© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Facebook, Apple, Google
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »