Slovensko sa v rámci Európy každoročne umiestňuje na popredných priečkach s najvyššou úmrtnosťou na rakovinu prsníka. V našej krajine je ročne diagnostikovaných takmer tritisíc nových pacientok, z toho takmer tristo už v pokročilom štádiu. Ročne u nás na rakovinu prsníka umiera takmer tisíc žien, pričom v priemere u nás každých osem hodín zomrie jedna žena.
Tieto hrozivé štatistiky sú dôsledkom mnohých faktorov. Slovenky zanedbávajú pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ale aj preventívne vyšetrenia, na ktoré majú nárok. Podľa Bibiany Krakovskej Vertákovej z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave totiž ženy na Slovensku najprv riešia deti, rodinu, zamestnanie a až potom sa starajú o seba.
A akoby to nestačilo, mnohé z nás uveria rôznym dezinformáciám, ktoré sa s týmto závažným ochorením spájajú. Tie môžu spôsobiť zmätok, vyvolať neopodstatnený strach a dokonca viesť k nesprávnym rozhodnutiam.
Aktuality.sk pre vás spísali najčastejšie mýty a konšpiračné teórie týkajúce sa rakoviny prsníka, jej pôvodu a dôsledkov a v spolupráci s onkologičkou Vertákovou sme sa snažili uviesť ich na pravú mieru.
Onkologička: Tehotenstvo pred tridsiatkou vám môže zachrániť život (rozhovor)
Mýtus: Hmotnosť a rakovina prsníka spolu nesúvisia.
Obezita je jedným z rizikových faktorov. V tukovom tkanive sa tvoria estrogény, teda ženské pohlavné hormóny. Obézne ženy majú často poruchy menštruačného cyklu. Ruka v ruke s tým ide aj nezdravý životný štýl, nedostatok pohybu. Zároveň však treba dodať, že aj 50-kilogramové aktívne športovkyne môžu mať onkologické ochorenie.