Keď v roku 2018 po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej protestovalo v desiatkach miest po celom Slovensku viac než stotisíc ľudí, premiér Robert Fico zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady štátu. Potom sa postavil pred verejnosť a vyhlásil, že existuje riziko násilností počas zhromaždení. Hovoril aj o možných útokoch na verejné budovy.
Zarezonovala najmä jeho zmienka o kopách kamenných kociek poskrývaných v kríkoch. „Chceme identifikovať, akým spôsobom sa tieto kamenné kocky dostali pred budovu úradu vlády. Ak si niekto chystá kamenné kocky, asi si nechystá papierové holubice,“ povedal pred siedmimi rokmi predseda vlády Fico. Dnes sa premiér k podobnej rétorike vracia.
K dlažobným kockám v kríkoch neďaleko budovy úradu vlády sa pred siedmimi rokmi prihlásil reštaurátor Jakub HUBA. „Hodili sa mi na sochu, lebo som mal v hlave istý koncept,“ vysvetľuje. „Ak by som na nej začal pracovať po kauze, na vrchu by bola Ficova hlava.“
V rozhovore s Jakubom Hubom sa dočítate:
– ako vníma, že rétorika Roberta Fica sa po rokoch nezmenila;
– prečo si schovával dlažobné kocky v kríkoch;
– ako sa k nemu správala polícia;
– prečo už jednu sochu s podobizňou Roberta Fica spravil;
– prečo nie sú dlažobné kocky vhodné na hádzanie.
V roku 2018 ste sa z tlačovej konferencie dozvedeli, že premiér Robert Fico informoval o dlažobných kockách uložených v blízkosti úradu vlády, ktoré ste tam nechali vy. Tie sa stali akýmsi mementom doby. Ako ste sa v tej situácii ocitli?
Som reštaurátor a sochár. Vtedy som bol krátko po vysokej škole. Všimol som si, že sa prerába Námestie slobody a vymieňajú sa čadičové dlažobné kocky za betón. Keď som videl, že dlažba nepôjde naspäť, tak som si malú časť dlažobných kociek uložil na dve kôpky popri chodníku. To sochári robievajú. Keď vidia vyhodené kamene, zoberú si ich na sochu, aby sa kameň zrecykloval.