V Londýne sa momentálne odohráva napínavý príbeh ako z filmu o Jamesovi Bondovi. Pred súdom stoja traja Bulhari obvinení zo špionáže pre Rusko. Katrin Ivanova, Vanya Gaberova a Tihomir Ivančev, všetko ešte len tridsiatnici boli súčasťou sofistikovanej špionážnej siete, ktorá sledovala novinárov, disidentov a strategické ciele. Ďalší dvaja členovia skupiny, Orlin Roussev a Biser Džambazov, sa už k špionáži priznali.
Skupina dostávala inštrukcie od ruského agenta operujúceho pod krycím menom Rupert Ticz a disponovala špičkovým vybavením – od odpočúvacích zariadení cez rušičky signálu až po drony. Pri prehliadke u nich našli 221 mobilných telefónov, 258 pevných diskov, 495 SIM kariet a 75 rôznych identifikačných dokladov. Na sledovanie svojich cieľov dokonca využívali taxíky, kuriérov donáškových služieb či falošné vozidlá zdravotnej služby.
V rámci operácií skupina plánovala využiť aj sexuálne nástrahy. Dve ženské členky skupiny mali slúžiť ako „honey trap“ (medová pasca) – sexuálna návnada na získavanie informácií od vytypovaných cieľov. Špióni pritom venovali mimoriadnu pozornosť investigatívnym novinárom – sledovali ich na letiskách, v hoteloch, ba dokonca aj na dovolenkách. Vďaka sofistikovanému odpočúvaciemu zariadeniu dokázali zachytiť ich telefonické rozhovory aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Podrobne mapovali ich denné rutiny, kontakty a slabé miesta, ktoré by mohli využiť pri prípadnom útoku.
Okrem toho zvažovali aj zvádzanie syna kazašského prezidenta, pre prípad, že by zlyhala ich stratégia s kompromitujúcimi deepfake pornografickými videami (falošné videá vytvorené za pomoci umelej inteligencie).
Najnebezpečnejšou operáciou skupiny bolo sledovanie americkej základne v nemeckom Stuttgarte. Tam sa ukrajinskí vojaci učili ovládať systém protivzdušnej obrany Patriot. Špióni plánovali použiť špeciálne zariadenie na zachytenie údajov z mobilných telefónov ukrajinských vojakov. Ak by sa im to podarilo, Rusko by získalo schopnosť lokalizovať tieto kľúčové obranné systémy priamo na bojisku.