V piatok nadránom zaútočili dva drony na loď „Conscience” (v preklade Svedomie), ktorá viezla humanitárnu pomoc do Gazy. Loď sa dostala pod paľbu krátko za hranicou výsostných vôd Malty, čo vyvolalo obavy z rozšírenia konfliktu na hraniciach Európskej únie.
Na palube sa nachádzalo 18 dobrovoľníkov z 13 krajín, patriacich k neziskovej organizácii Freedom Flotilla Coalition. Loď čakala na príchod približne 30 mierových aktivistov z celého sveta, aby sa mohla vydať do pásma Gazy s nákladom potravín a liekov.
Na tejto misii sa plánovala zúčastniť aj švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg, ktorá sa momentálne nachádza na Malte. V sobotu zverejnila video, v ktorom uviedla, že plánovala nastúpiť na loď, no už bolo neskoro.
Útok označila za „teroristický čin proti dobrovoľníkom, ktorí viezli výlučne humanitárnu pomoc". Počas útoku došlo k dvom zásahom dronmi; na palube utrpeli niektorí dobrovoľníci ľahšie zranenia, ako sú popáleniny a porezania.
Dobrovoľníci sa k poškodenej lodi nevedia dostať
Dobrovoľníci z Freedom Flotilla Coalition v nedeľu tvrdili, že im maltské úrady už druhý deň po sebe bránia dostať sa k poškodenej lodi „Conscience”, aby mohli poskytnúť pomoc posádke.
Namiesto asistencie vyslala Malta ozbrojené sily, ktoré dobrovoľníkov pod hrozbou zatknutia prinútili vrátiť sa späť. Organizácia zároveň požiadala Maltu o finančnú podporu na opravu prednej časti lode, ktorá bola poškodená. Podľa prezidenta Abela je Malta ochotná škody preplatiť, ak sa potvrdí, že na palube boli len humanitárne zásoby potraviny a lieky.
Izrael už v minulosti zaútočil na loď s humanitárnou pomocou
Udalosti posledných dní oživujú spomienky na rok 2010, keď izraelské námorné komando zaútočilo v medzinárodných vodách na tureckú loď „Mavi Marmara”, ktorá bola súčasťou flotily s humanitárnou pomocou pre Gazu.
Zásah v ranných hodinách si vyžiadal najmenej deväť mŕtvych a desiatky zranených. Komando Flotila 13 sa na palubu dostalo zo vzduchu aj z mora, pričom čelilo odporu aktivistov ozbrojených improvizovanými predmetmi.
Kým svedkovia tvrdili, že Izrael začal strieľať ešte pred vylodením, izraelská armáda uviedla, že paľbu spustila až po napadnutí vojakov. Incident spôsobil vlnu medzinárodného pobúrenia a výrazne poškodil vzťahy medzi Tureckom a Izraelom. Súčasný útok na „Conscience” opäť otvára otázky o dodržiavaní medzinárodného práva, ochrane civilistov a práve na humanitárnu pomoc.