Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times.
Talianske daňové úrady obvinili spoločnosť Amazon z daňových únikov na DPH vo výške 1,2 miliardy eur. Je to súčasť aktuálnej snahy európskych orgánov o preskúmanie obchodnej činnosti amerických technologických gigantov v Európe.
Pohľadávka za tri miliardy
Podľa troch osôb oboznámených s vyšetrovaním toto obvinenie súvisí s predajom tovaru z Číny a ďalších krajín mimo EÚ, ktorý spoločnosť Amazon nakúpila prostredníctvom svojej platformy v rokoch 2019 až 2021.
Americký technologický gigant dostal pohľadávku v celkovej výške troch miliárd eur. Zahŕňa pôvodnú daň, úroky a penále a súvisí s údajným daňovým podvodom, ku ktorému došlo v čase, keď EÚ upravovala svoj proces výberu DPH z dovážaného tovaru predávaného online európskym spotrebiteľom.
Amazon vyšetrujú v Taliansku pre podozrenia z daňových únikov
Spoločnosť Amazon, ktorá pohľadávku spochybňuje, uviedla, že nebude komentovať „prebiehajúce vyšetrovania“, ale že je „odhodlaná dodržiavať všetky platné daňové zákony“. Spoločnosť tiež uviedla, že jej podnikanie v roku 2023 vygenerovalo do talianskej štátnej pokladnice priame a nepriame daňové príjmy vo výške viac ako 1,4 miliardy eur.
Obrovská daňová pohľadávka voči Amazonu prichádza v čase, keď Donald Trump brojí prot tomu, ako EÚ a jej členské štáty zaobchádzajú s americkými spoločnosťami. Nový americký prezident sa sústredil najmä na systém dane z pridanej hodnoty, ktorý je v EÚ veľmi rozšírený.
Podľa nového systému je zodpovedný Amazon
Spor s Amazonom v Taliansku vyplýva z predaja dovážaného tovaru – vrátane položiek s nízkou hodnotou, z ktorých každá má hodnotu nižšiu ako 150 eur – lokálnym spotrebiteľom prostredníctvom predajcov tretích strán na trhovisku Amazonu počas prechodného obdobia, keď EÚ práve menila svoj postup zdaňovania online predaja.
Cieľom reforiem, ktoré boli schválené v decembri 2017, bolo zjednodušiť uľahčenie podnikania v Európe a zároveň znížiť vtedajšie odhadované straty vo výške päť miliárd eur ročne v dôsledku únikov DPH pri dovoze tovaru s nízkou hodnotou.
V rámci starého systému EÚ vyžadovala, aby sa každý jednotlivý predajca registroval na platenie DPH v každej krajine, v ktorej predával tovar. Podľa prepracovaných pravidiel, ktoré nadobudli plnú účinnosť v roku 2021, technologické spoločnosti zodpovedajú za výber a platbu DPH za všetky položky predávané na ich platforme.
Nové pravidlá EÚ tiež ukončili dlhoročné oslobodenie od dane pri online predaji dovážaných položiek v hodnote nižšej ako 150 eur, ktoré znevýhodňovalo európske podniky voči zahraničným konkurentom.
Taliansko však v roku 2019, ešte pred tým, ako nový celoeurópsky systém nadobudol plnú účinnosť, prijalo zákon, na základe ktorého začali technologické spoločnosti niesť zodpovednosť za akékoľvek daňové úniky tretích strán – predajcov, ktorí využívali jeho platformu. Práve na tomto ustanovení sa zakladá súčasná daňová pohľadávka.
Väčšinu tvoria čínski predajcovia
Talianska finančná polícia Guardia di Finanza analyzovala sedem miliárd finančných transakcií uskutočnených prostredníctvom spoločnosti Amazon v období medzi prijatím nového talianskeho zákona v roku 2019 a začiatkom platnosti nového systému EÚ v roku 2021.
Podľa ľudí oboznámených s jej zisteniami odhalila daňové úniky na DPH v odhadovanej hodnote 1,2 miliardy eur. Úrady uviedli, že 70 až 80 percent všetkého tovaru, ktorý sa v Taliansku predáva online, pripadá na čínskych predajcov.
Na stretnutí v Ríme pred niekoľkými mesiacmi sa viaceré americké spoločnosti pôsobiace v Taliansku sťažovali vtedajšej ministerke obchodu Spojených štátov Gine Raimondo na nepredvídateľnosť talianskych daňových úradov a ich výklad daňových pravidiel. Tie cielia na veľké zahraničné podniky, aby získali viac peňazí pre finančne podvyživenú vládu.
© The Financial Times Limited 2025.Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.