AI-psychoterapeut je účinný ako terapia so psychológom, depresiu znížil o 50 %
Diskusia/ 0Uložiť článok
4 min. čítania
17. máj 2025 o 15:00
4 min. čítania

AI-psychoterapeut je účinný ako terapia so psychológom, depresiu znížil o 50 %

Špecializovaný chatbot dosiahol porovnateľnú účinnosť ako človek-psychoterapeut.
Špecializovaný chatbot dosiahol porovnateľnú účinnosť ako človek-psychoterapeut. Zdroj: istock a úprava redakcia
Uložiť článok
Výskumníci hovoria, že umelá inteligencia je v starostlivosti o duševné zdravie účinným doplnkom, ale psychoterapeuta nenahradí.

Článok pripravil technologický magazín Živé.sk.

Rozmach konverzačných softvérov – chatbotov s umelou inteligenciou, ako je napríklad ChatGPT, viedol niektorých ľudí k tomu, aby sa pri riešení duševnou problémov obracali na AI.

Odborníci typicky vystríhajú, že dostupné chatboty neboli vyvinuté na to, aby dokázali účinne pomáhať s depresiou či úzkosťou. Výskumníkov však v novej štúdii zaujímalo, ako by uspel špecializovaný chatbot, navrhnutý presne na tento účel.

Ako informujú v práci, ktorú zverejnil vedecký časopis NEJM AI, nový „AI-psychoterapeut“ pomohol s depresiou, úzkosťou a poruchami príjmu potravy podobne ako tá najkvalitnejšia psychoterapia. Napriek sľubným výsledkom vedci varujú pred rizikami jeho používania bez odborného dozoru.

V článku sa dočítate:

  • Aké kritéria sa vedci snažili splniť pri vývoji ich špeciálneho chatbota.
  • Ako ho účastníci výskumu používali.
  • Do akej miery pomohol s prejavmi depresie, úzkosti a porúch príjmu potravy.
  • Z akého dôvodu boli odpovede chatbota po celé trvanie výskumu monitorované.
  • Prečo napriek sľubným výsledkom AI nedokáže nahradiť človeka-psychoterapeuta.

Chatbot založený na dôkazoch

Tím psychiatrov a psychológov, ktorý viedli výskumníci z Dartmouthskej univerzity, vyvinul špecializovaného chatbota s označením Therabot. Odborníci ho trénovali od roku 2019 na odbornej literatúre tak, aby jeho odpovede boli v súlade s postupmi psychoterapie, ktoré sú najlepšie podporené vedeckými dôkazmi.

Následne schopnosti softvéru otestovali štúdiou, ktorej sa zúčastnilo 210 Američanov. Všetkým účastníkom bola predtým diagnostikovaná depresia, generalizovaná úzkostná porucha alebo porucha príjmu potravy.

Generalizovaná úzkostná porucha – duševné ochorenie charakteristické nekontrolovateľnými obavami a úzkosťou, ktoré sa týkajú bežných každodenných záležitostí.

Výskumníci potom náhodne vybrali 106 ľudí do skupiny, v ktorej mali neobmedzený prístup k Therabotovi. 104 zaradili do kontrolnej skupiny, ktorá k softvéru nemala prístup.

Podnecoval rozhovory

Účastníci štúdie komunikovali s Therabotom cez aplikáciu na smartfóne. Odpovedali na jeho podnety – otázky týkajúce sa ich pocitov, alebo sami iniciovali konverzácie, keď pociťovali potrebu pozhovárať sa.

Therabot sa ich pýtal na duševnú pohodu, pričom taktiež poskytoval personalizované otázky a odpovede založené na predchádzajúcich konverzáciách.

Vedci po celé trvanie výskumu dozerali na odpovede chatbota, aby sa uistili, že jeho odpovede a rady sú v súlade s najlepšími terapeutickými postupmi. A taktiež preto, aby mohli zasiahnuť, napríklad v prípade samovražedných nálad účastníkov.

Autori výskumu Michael Heinz (vľavo) a Nicholas Jacobson s ikonou Therabota. Autori výskumu Michael Heinz (vľavo) a Nicholas Jacobson s ikonou Therabota. Zdroj: K. Lenhart/University of Dartmouth

Po štyroch týždňoch účastníci vyplnili štandardizované dotazníky, ktoré terapeuti bežne používajú na monitorovanie duševného stavu svojich pacientov. Po ubehnutí ďalších štyroch týždňov nastalo druhé hodnotenie. V tomto druhom období mohli účastníci kedykoľvek iniciovať konverzácie s Therabotom, ale nedostávali už podnety na začatie rozhovoru zo strany aplikácie.

Zásadné zlepšenie

Používanie nového chatbota viedlo k tak výraznému ústupu symptómov depresie a úzkosti, že podľa autorov výskumu dosiahol „citeľné zlepšenie kvality života účastníkov“.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Veda
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »