Ďakujeme za pozornosť, dnešný online k rozlúčke s pápežom Františkom sme uzavreli.
Na úmrtie pápeža Františka postupne reagujú slovenskí aj svetoví lídri. Prečítajte si ich reakcie aj profil hlavy katolíckej cirkvi.
Čo sa deje po smrti pápeža?
20:52 – Dátum pohrebu pápeža určí zajtra (v utorok) Kongregácia kardinálov. A podľa predpisov by sa mal konať medzi štvrtým a šiestym dňom po smrti. Teda medzi piatkom a nedeľou. Informovala o tom Tlačová kancelária Vatikánu. Zároveň uviedla, že dnes budú zapečatené Dom svätej Marty, kde pápež býval a tiež aj tretie poschodie Apoštolského paláca, kde sa konáva modlitba Anjel Pána.
20:25 – Toto je úplné znenie testamentu pápeža Františka, ktoré zverejnila Tlačová kancelária Svätej stolice:
Miserando atque Eligendo. V mene najsvätejšej Trojice. Amen.
Keď cítim, že sa blíži západ môjho pozemského života a s živou nádejou v život večný, želám si vyjadriť svoju závetnú vôľu iba čo sa týka miesta môjho pohrebu.
Svoj život a kňazskú i biskupskú službu som vždy zveroval Matke nášho Pána, preblahoslavenej Panne Márii. Preto žiadam, aby moje pozemské pozostatky spočinuli v očakávaní dňa zmŕtvychvstania v Pápežskej bazilike Santa Maria Maggiore.
Želám si, aby sa moja posledná pozemská cesta ukončila práve v tomto starobylom mariánskom sanktuáriu, kam som sa chodieval modliť na začiatku a na konci každej apoštolskej cesty, aby som dôverne zveril svoje úmysly Nepoškvrnenej Matke a poďakoval sa jej za jej láskavú a materinskú starostlivosť.“
„Žiadam, aby môj hrob bol pripravený v hrobke bočnej lode medzi Kaplnkou Paolinskou (Kaplnka Salus Populi Romani) a Kaplnkou Sforza spomínanej Pápežskej baziliky, ako je uvedené v priloženej prílohe.
Hrob – ako sa ďalej uvádza – má byť v zemi, jednoduchý, bez zvláštnej výzdoby a s jediným nápisom: Franciscus.
Výdavky na prípravu môjho pohrebu budú uhradené zo sumy darcu, ktorú som určil na prevod pre Pápežskú baziliku Santa Maria Maggiore, a ohľadom ktorej som poskytol primerané pokyny Mons. Rolandasovi Makrickasovi, mimoriadnemu komisárovi Liberiánskej kapituly.
Nech Pán dá zaslúženú odmenu tým, ktorí ma mali radi a budú sa za mňa naďalej modliť. Utrpenie, ktoré bolo prítomné v poslednej časti môjho života, som obetoval Pánovi za svetový mier a bratstvo medzi národmi.
Dom sv. Marty 29. júna 2022
František
20:22 – Vatikán zverejnil aj poslednú vôľu zomrelého pápeža. „Do môjho jednoduchého hrobu v zemi len meno Franciscus.“
20:15 – Vatikán už oznámil aj bezprostrednú príčinu smrti pápeža Františka. Cerebrálna mŕtvica, kóma, nezvratný obehový kolaps. To sú príčiny úmrtia pápeža Františka, ktoré oficiálne potvrdil riaditeľ Úradu pre zdravotníctvo a hygienu Mestského štátu Vatikán, profesor Andrea Arcangeli.
„Potvrdzujem, že Jeho Svätosť František (Jorge Mario Bergoglio), narodený v Buenos Aires (Argentína) 17. decembra 1936, s trvalým pobytom v Meste Vatikán, občan Vatikánu, zomrel o 7:35 dňa 21.04.2025 vo svojom byte v Dome svätej Marty (Mesto Vatikán) z nasledovných príčin:
- CEREBRÁLNA MŔTVICA
- KÓMA
- NEZVRATNÝ SRDCO-CIEVNY KOLAPS
U pacienta s nasledovnými ochoreniami:
- Predchádzajúca epizóda akútneho respiračného zlyhania pri obojstrannej viacmikrobiálnej pneumónii
- Mnohopočetné bronchiektázie
- Arteriálna hypertenzia
- Cukrovka 2. typu
Konštatovanie smrti bolo vykonané pomocou elektrokardiotanatografického záznamu. Vyhlasujem, že príčiny smrti sú podľa mojej odbornosti a svedomia tie, ktoré sú uvedené vyššie.“ Toto sa uvádza v oznámení o úmrtí, ktoré zverejnila vatikánska tlačová kancelária.
20:06 – Dekan kardinálskeho zboru Giovanni Battista Re už poslal list kardinálom o ich prvom zhromaždení. „Ako bolo oficiálne oznámené, Jeho Svätosť pápež František dnes ráno o 7:45 vstúpil do večného života.“ Takto znie zvolávací list na prvú generálnu kongregáciu z pera kardinála Re. V liste o zvolaní kongregácie kardinál Re píše, že „v súlade s číslom 19 Apoštolskej konštitúcie Universi Dominici Gregis formálne zvolávam kardinálov voličov na generálne kongregácie Kardinálskeho kolégia, ktoré sú predpísané počas sede vacante (uvoľnenia Apoštolského stolca) a na prípravu konkláve.“
20:03 – V tejto chvíli sa vo Vatikáne začína obrad osvedčenia smrti pápeža Františka a jeho ostatky prenesú do kaplnky v Dome sv. Marty. Obrad je vyhradený pre najužší okruh ľudí. Prípadné fotografie zverejnia neskôr.
15:48 – Pápež František zomrel v pondelok ráno vo svojom apartmáne Dome svätej Marty vo Vatikáne, kde býval. Príčinu jeho úmrtia Vatikán „pravdepodobne“ verejnosti oznámi v pondelok večer - po obrade potvrdenia smrti plánovanom na 20.00 h, informoval tlačový úrad Vatikánu. Vatikán krátko predtým informoval, že o 20.00 h, bude „jeho eminencia najdôstojnejší pán kardinál Kevin Joseph Farrell, camerlengo Svätej rímskej cirkvi, predsedať obradu potvrdenia smrti a uloženia pápežovho tela do rakvy“. (TASR)
15:30 – V pápežovi Františkovi odchádza veľké dobro a súcitné, láskavé, vnímavé a chápajúce srdce. Jeho smrť je strata pre celý svet. Na sociálnej sieti tak v súvislosti s pondelkovým úmrtím hlavy katolíckej cirkvi reagoval predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). „Bol veľkým duchovným mužom lásky. Bol pokorným človekom dialógu, pokoja a mieru. Bol neúnavným mužom pravdy, ktorý odvážne búral rozdelenia a budoval mosty zjednocovania,“ uviedol premiér. Ako dodal, bolo mu cťou pápeža osobne poznať a rozprávať sa s ním. Premiér v tejto súvislosti spomenul aj posledné stretnutie s pápežom. Premiér mu za jeho „statočný, obetavý, skromný a príkladný život“ vyjadril obdiv, úctu i vďaku. (TASR)
15:15 – Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov. Kardináli následne zo svojich radov zvolia novú hlavu katolíckej cirkvi. Podľa agentúry AP sa počas každej voľby pápeža vždy nájdu poprední kandidáti, známi ako „papabili“. Svetové médiá ako možného nástupcu Františka často zmieňujú maďarského kardinála Pétera Erdőa alebo doterajšieho vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina, píše TASR. Do funkcie pápeža môže byť zvolený každý pokrstený katolík mužského pohlavia, hoci od roku 1378 sa pápežom stali vždy len kardináli. Víťaz musí získať aspoň dve tretiny hlasov od kardinálov, ktorí majú menej ako 80 rokov a môžu sa aktívne i pasívne zúčastniť na voľbe.
15:03 – Ministerstvo vnútra SR rozhodlo o vykonaní pietnej spomienky na osobnosť pápeža Františka spustením vlajok na pol žrde. „Vyzývame všetky štátne orgány a inštitúcie a orgány územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak vykonania pietnej spomienky,“ uviedol minister Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Ako dodal, rezort zverejní usmernenie k vlajkovej výzdobe. Slovenské vlajky budú spustené na pol žrde od utorka 08.00 h do štvrtka 17.00 h. (TASR)
14:21 – Po smrti pápeža Františka odložili plánovanú kanonizáciu Taliana Carla Acutisa, prvého svätca z radov tzv. mileniálov, ktorý zomrel v roku 2006 vo veku 15 rokov na leukémiu. Jeho kanonizácia sa pôvodne mala konať v nedeľu 27. apríla. Odklad v pondelok oznámil Vatikán, píše TASR na základe správy agentúry AFP. „V dôsledku smrti najvyššieho veľkňaza Františka vás informujeme, že eucharistické slávenie a obrad kanonizácie blahoslaveného Carla Acutisa... boli odložené,“ uviedol Vatikán v krátkom vyhlásení bez ďalších podrobností. (TASR)
14:16 – Pápež František bol podľa českého prezidenta Petra Pavla najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore. V reakcii na úmrtie pontifika to Pavel napísal v pondelok na sociálnej sieti X. „Pápež František bol v súčasnom svete predovšetkým predstaviteľom ľudskosti. V dobe neistôt videl silu v hodnotách, na ktoré občas zabúdame - v láskavosti, viere, pokore a porozumení. Zanechal tak po sebe inšpiratívny odkaz, ktorý bude naďalej pretrvávať,“ uviedol český prezident. (TASR)
14:08 – Odišiel pápež „božej nežnosti“ a „poľnej nemocnice“. Na smrť pápeža Františka pre Aktuality.sk reaguje spišský biskup František Trstenský. „Odišiel pápež, ktorý ukázal ľudskú tvár Petrovho úradu. Jeho pontifikát charakterizovala jednoduchosť, otvorenosť pre všetkých a milosrdenstvo,“ uvádza biskup Trstenský, ktorého do úradu vymenoval práve pápež František. „Mal svoje obľúbené slová, ktoré pripomínal: Božia nežnosť a Cirkev ako poľná nemocnica. Aj jeho deň odchodu do večnosti je prejavom Božej priazne. Včera nám všetkým dal svoje požehnanie, odovzdal svoje veľkonočné posolstvo a dnes je v dome nebeského Otca,“ uvádza biskup Trstenský.
13:57 – Tisícky ľudí sa schádzajú na Námestí svätého Petra vo Vatikáne, kde sa na počesť zosnulého pápeža Františka rozozvučali zvony. Dav veriacich je mnohonárodnostný, informuje stanica BBC s tým, že sa jej reportéri na mieste rozprávali s ľuďmi z Indie, Južnej Afriky, Dánska i ďalších krajín. Všetci podľa BBC zhodne tvrdili, že najviac im bude chýbať pápežova snaha o to, aby bola katolícka cirkev inkluzívnejšia. Telo pápeža Františka, ktorý zomrel ráno, bude v pondelok večer o 20.00 h uložené do rakvy v kaplnke v Dome svätej Marty, kde býval. Tento vatikánsky penzión, respektíve hotel, určený najmä na ubytovanie kardinálov počas konkláve, si zvolil František ako svoju rezidenciu namiesto tradičného Apoštolského paláca. (TASR)
13:41 – Večer o 20. hodine bude kardinál kamerlengo Kevin Joseph Farrell predsedať obradom konštatovania smrti a uloženia telesných pozostatkov do rakvy. Udeje sa to vo Vatikáne v kaplnke Dómu sv. Marty.
13:28 – Vatikán spresnil, že slávenia Jubilejného roka budú pokračovať, hoci v inom duchu. Rušia sa však slávnosti svätorečenia. Už v nedeľu 27. apríla mal byť kanonizovaný Carlo Acutis. „Jubileum zostáva otvorené,“ uviedol vatikánsky hovorca Matteo Bruni.
13:13 – Príčinou smrti pápeža Františka mohla byť mŕtvica, uvádzajú talianske noviny Corriere della Sera. V najbližších hodinách Sväta stolica zverejní oficiálne vyhlásenie, v ktorom uvedie príčinu úmrtia.
13:08 –„Odpočívajte v pokoji, pápež František,“ napísal Biely dom na svojej sociálnej sieti k príspevku s fotografiami pontifika s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a viceprezidentom J.D. Vancom, ktorý sa s pápežom stretol na Veľkonočnú nedeľu. (TASR)
13:06 – Ruský prezident Vladimir Putin podľa vyhlásenia Kremľa vyzdvihol pápeža ako „obrancu najvyšších hodnôt humanizmu a spravodlivosti“. František bol podľa Putina výnimočný človek. (TASR)
12:50 – Rímskokatolícky arcibiskupský úrad v Košiciach vyvesil čiernu vlajku.
12:43 – Prinášame vám aj stručný pohľad na dokument o pohrebných obradoch zosnulého pápeža. Ordo Exsequiarum Romani Pontificis – 10 kľúčových bodov:
- Obnovený obrad podľa pápeža Františka (2024) – Nové vydanie schválil pápež František s úmyslom zjednodušiť obrad a urobiť ho vernejším evanjeliu, v duchu jeho pastoračného štýlu.
- Zdôraznenie pastoračnej úlohy pápeža – Obrad neoslavuje pápeža ako mocenskú figúru, ale ako učeníka a pastiera, služobníka evanjelia a Božieho ľudu.
- Overenie úmrtia v kaplnke – Konštatovanie smrti sa uskutočňuje v kaplnke, nie v izbe, kde zomrel, a sprevádza ho tichá modlitba.
- Priame uloženie do rakvy – Telo pápeža je hneď po potvrdení smrti vložené do rakvy, ako prejav jednoduchosti a sústredenosti.
- Striedme a vecné obrady – Nový ordo predpokladá menej slávnostných ceremonií a liturgický jazyk sústredený na zmŕtvychvstanie, nie na ľudskú veľkosť.
- Prispôsobená liturgia slova – Vybrané texty čítaní, žalmov a homílie kladú dôraz na nádej, milosrdenstvo a večný život, bez triumfalistických tónov.
- Slávnosť vo vatikánskej Bazilike sv. Petra – Pohreb sa koná na námestí alebo v Bazilike sv. Petra, predsedá mu dekan kardinálskeho kolégia.
- Jednoduchý sprievod k hrobu – Sprievod k miestu pochovania je jednoduchý a dôstojný, sprevádzaný spevmi a modlitbami podľa tradície.
- Pochovanie v kryptách Vatikánu alebo inde – Pápežovo telo je pochované v krypte pod Bazilikou sv. Petra, pokiaľ si neželal iné miesto.
- Viera v zmŕtvychvstalého Krista v centre – Obnovený Ordo stavia do centra vieru v zmŕtvychvstanie, ponúkajúc posolstvo nádeje celej Cirkvi.
12:40 – Zomrel pápež, ktorý chcel mať Cirkev „pravdivú a príťažlivú“. Na smrť pápeža Františka pre Aktuality.sk takto reaguje dekan Teologickej fakulty Trnavskej univezrity Marek Šmíd, ktorý v minulosti pôsobil na slovenskom veľvyslanectve pri Svätej stolici. „Zomrel pápež František, nás duchovný otec, v čase pripomenutia smrti a nového života. Odovzdal nám ďalšiu cestu pre Cirkev, odporúčal na nej tvoriť spravodlivosť, dôstojnosť človeka, subsidiaritu a solidaritu. Pripomenul, že kresťanská viera je o človeku dúfajúcom v skutočný obraz a nie rám, milosrdenstvo a pochopenie, nádej v každej chvíli. Nádej v pravdivú a príťažlivú Cirkev a osobnú lásku Boha,“ píše Marek Šmíd.
12:37 – O čom hovorí dokument o Sede vacante a následnom konkláve:
Universi Dominici Gregis – v 10 kľúčových bodoch
1. Uvoľnenie Apoštolského stolca
Dokument upravuje, čo sa deje po smrti alebo rezignácii pápeža, počas tzv. sede vacante (uvoľneného stolca). Všetky pápežské právomoci zanikajú a riadenie Cirkvi prechádza na Kolégium kardinálov, ktoré však nemôže meniť pravidlá ani prijímať závažné rozhodnutia.
2. Úloha kardinálov
Iba kardináli mladší ako 80 rokov majú právo voliť pápeža. Kolégium kardinálov zabezpečuje prípravu konkláve a udržiava administratívnu kontinuitu Cirkvi.
3. Vylúčenie vonkajších vplyvov
Akýkoľvek politický, diplomatický alebo mediálny nátlak je zakázaný. Kardináli skladajú slávnostnú prísahu, že neprijmú vonkajší vplyv ani sa nezaviažu do vzájomných dohôd (paktov, kompromisov, sľubov).
4. Absolútna mlčanlivosť
Všetci účastníci konkláve – vrátane lekárov, kuchárov a obslužného personálu – musia zložiť prísahu mlčanlivosti. Akékoľvek porušenie je trestané automatickou exkomunikáciou (latae sententiae).
5. Priebeh konkláve
Konkláve sa koná v Sixtínskej kaplnke. Kardináli elektori sú počas volieb izolovaní od vonkajšieho sveta (ubytovaní v Dome sv. Marty). Všetky formy komunikácie s vonkajším svetom sú zakázané.
6. Spôsob hlasovania
Hlasuje sa tajne. Na zvolenie pápeža je potrebná dvojtretinová väčšina. Hlasuje sa dvakrát dopoludnia a dvakrát popoludní každý deň.
7. Platnosť voľby
Aby bola voľba platná, musí byť úplne v súlade s pravidlami. Každá forma simónie (kupovanie hlasov) voľbu anuluje.
8. Prijatie voľby a výber mena
Po zvolení je kardinál požiadaný, či voľbu prijíma. Ak áno, zvolí si pápežské meno. V tom okamihu sa voľba stáva definitívnou.
9. Oznámenie svetu
Kardinál protodiakon (najstarší z diakonov) oznámi svetu voľbu slovami „Habemus Papam,“ nasledovanými menom nového pápeža.
10. Úpravy normy
Universi Dominici Gregis môže meniť len pápež. Benedikt XVI. aj František do nej zaviedli úpravy, napríklad čo sa týka priebehu a dĺžky konkláve.
Čo sa deje po smrti pápeža?
12:27 – Úmrtie pápeža už oficiálne oznámil aj Vatikán na svojom webe. Priniesol správu o „sede vacante,“ a teda o tom, že pápežský stolec je nateraz uvoľnený.
„Drahí bratia a sestry, s hlbokým zármutkom musíme oznámiť smrť nášho Svätého Otca Františka. Dnes ráno o 7:35 sa rímsky biskup František vrátil do domu Otca. Celý svoj život zasvätil službe Pánovi a Jeho Cirkvi,“ uvádza Vatikán na svojej oficiálnej stránke vatican.va
„Učil nás žiť hodnoty Evanjelia s vernosťou, odvahou a univerzálnou láskou, najmä v prospech najchudobnejších a najviac marginalizovaných. S nesmiernou vďačnosťou za jeho príklad pravého učeníka Pána Ježiša zverujeme dušu pápeža Františka nekonečne milosrdnej láske jediného a trojjediného Boha,“ uvádza Vatikán v oficiálnom vyhlásení.
Vyhlásenie sprevádza odkazmi na dokument Universi Dominici Gregis, ktorý detailne rozoberá obdobie od smrti pápeža do voľby nového. A rovnako je tam odkaz na dokument o podrobnostiach ohľadom pochovávania pápežov. Informáciu o dátume pohrebu zatiaľ nezverejnil.
12:06 – Pápež, ktorého zvolili 13. marca 2013, mal trinásťročný pontifikát. Všimol si to vatikanista a autor knihy o pozadí voľby pápeža Františka Gerard O’Connel. František podľa neho cirkev „zásadne zmenil“.
„Keď kardináli večer 13. marca 2013 hlasovali za zvolenie Jorgeho Maria Bergoglia za 265. nástupcu svätého Petra, len málokto z nich si vedel predstaviť, akým pápežom sa stane,“ napísal pre svoj magazín America. „Svet prekvapili tým, že zvolili prvého pápeža z Latinskej Ameriky a zároveň prvého jezuitu v dejinách. No 76-ročný arcibiskup z Buenos Aires ich prekvapil ešte viac – už v momente zvolenia, keď si zvolil meno, ktoré si pred ním netrúfol prijať žiadny pápež: František.“ O’Connel pokračuje, že „s prekvapeniami neprestal až do úplného konca svojho 13-ročného pontifikátu. Jeho smrť 21. apríla 2025 uzavrela významný a miestami búrlivý pontifikát, o ktorom sa zhodnú tak jeho prívrženci, ako aj kritici, že Cirkev zásadne zmenil.“
12:03 – Zvon na parížskej katedrále Notre-Dame sa na počesť pápeža rozozvučal 88-krát. Všetky zvony katedrály sa rozozvučali na počesť zosnulého pápeža potom riadne napoludnie a zaznejú znova aj podvečer. Parížska radnica okrem toho oznámila, že večer vypne osvetlenie Eiffelovej veže. (TASR)
11:59 – „Vo chvíľach, keď sa celý svet pred našimi očami rozpadá, odišiel aj posledný morálny hlas, ktorý ešte včera volal po skončení vojen a násilia na celom svete,“ tak reaguje na úmrtie pápeža Františka pre Aktuality.sk František Mikloško, jedna z tvárí Novembra a podzemnej cirkvi u nás. „Nezabudnime, že pápež František z celej Európy navštívil najdlhšie práve Slovensko a zanechal nám krásny a silný odkaz,“ dodáda. Končí však otázkou: „Keď zomiera ktorýkoľvek pápež, obyčajne stojí svet pred niečím novým. Čo čaká svet v týchto chvíľach?“
11:48 – K smrti pápeža sa vyjadrila aj bývalá prezidentka Zuzana Čaputová. „Pápež František odišiel na večnosť. Ako veľmi bude jeho múdrosť a láskavosť svetu chýbať. Bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Ale aj jasnej mysle a silných posolstiev. Veľa sme sa rozprávali o tom, ako prekonať spory v spoločnosti, vo svete. Opakoval, že jedine láskou. Nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie, práve pre absenciu lásky a súcitu v takýchto postojoch. V jeho prípade to nebola fráza, lebo solidaritou a empatiou, najmä k biednym a ponižovaným bol pretkaný jeho život.
Svätý Otec, hodiny rozhovorov, ktoré som s Vami mohla stráviť sú jedným z najväčších darov v mojom živote. Nikdy nezabudnem na Vaše slová. Váš život bol inšpiráciou pre tento svet a ja sa budem snažiť byť ňou aj ďalej vedená. Odpočívajte v pokoji," píše Čaputová.
11:43 – Nasledovanie Krista a starosť o chudobných, ako jediná starosť – v reakcii na smrť pápeža to pre Aktuality.sk uviedol Jozef Šofránko, predstavený jezuitov na Slovensku, rehole, z ktorej vzišiel aj pápež František. „Muž hlbokej modlitby, duchovných cvičení sv. Ignáca a Cirkvi, ktoré ho neustále viedli k nasledovaniu Evanjelia. Ukázal a pripomenul Cirkvi, že našou jedinou cestou je nasledovanie Krista – starosť o chudobných, tých, ktorí sú na okraji spoločnosti, trpiacich ale aj na hodnoty ako spravodlivosť, milosrdenstvo, dialóg a otvorenosť. Ukázal, že ak chceme naozaj poznať Božiu vôľu, musíme začať kráčať „synodálnou“cestou“.
11:36 – Európski a svetoví lídri reagujú na smrť pápeža Františka. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová povedala, že František sa zapíše do pamäti vďaka svojmu úsiliu budovať „spravodlivejší, súcitnejší svet a svet, v ktorom bude viac mieru“.
„Svojou pokorou a čistou láskou k menej šťastným inšpiroval milióny ľudí ďaleko za hranicami katolíckej cirkvi,“ uviedla predsedníčka EK. Odkaz Františka podľa nej bude všetkých naďalej viesť k spravodlivejšiemu, súcitnejšiemu svetu a svetu, v ktorom bude viac mieru.
Predsedníčka EP Roberta Metsolová označila Františka za „ľudového pápeža“ a uviedla, že jeho „nákazlivý úsmev si získal srdcia miliónov ľudí na celom svete“.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová v reakcii na úmrtie pápeža vyhlásila, že „nás opustil skvelý muž“.
„Svetové katolícke spoločenstvo sa lúči s vedúcim predstaviteľom, ktorý rozpoznal naliehavé problémy našich dní a upozorňoval na ne. Svojím triezvym spôsobom života, skutkami služby a súcitu bol pápež František vzorom pre mnohých - katolíkov aj nekatolíkov. Spomíname na neho s veľkou úctou,“ napísal na sieti X holandský premiér Dick Schoof.
Španielsky predseda vlády Pedro Sánchez na svojej sociálnej sieti napísal, že Františkova „angažovanosť za mier, sociálnu spravodlivosť a najzraniteľnejších zanecháva hlboký odkaz“.
Indický premiér Naréndra Módí označil zosnulého pápeža za „maják súcitu“.
Smrť Františka je podľa egyptského prezidenta Abdala Fatáha Sisího „hlbokou stratou pre celý svet, pretože bol hlasom mieru, lásky a súcitu“.
Izraelský prezident Jicchak Herzog ocenil zosnulého pápeža ako muža hlbokej viery a bezhraničného súcitu.
„Správne videl veľký význam v posilňovaní pevných väzieb so židovským svetom a v rozvíjaní medzináboženského dialógu ako cesty k väčšiemu porozumeniu a vzájomnému rešpektu,“ napísal izraelský prezident na sociálnej sieti.
Kondolenciu všetkým kresťanom na svete vyjadril aj Irán, ktorý je väčšinovo moslimskou krajinou, ale udržiava úzke vzťahy s Vatikánom.
11:36 – Na úmrtie pápeža Františka reaguje aj rektor Trnavskej univerzity, jezuita Miloš Lichner. „S hlbokým zármutkom v srdci som prijal správu, že Svätý Otec, pápež František, dnes ráno na Veľkonočný pondelok zomrel,“ uviedol pre Aktuality.sk. „V tejto chvíli myslím s vďačnosťou na jeho neúnavnú službu, múdrosť i odvahu, s akou viedol Cirkev v náročných časoch. Slová, ktoré nám počas svojho pontifikátu adresoval, boli vždy plné súcitu, nádeje a pravdy. Verím, že aj naďalej budú prenikať do našich sŕdc, inšpirovať nás a viesť k láske, pokoju a porozumeniu,“ uviedol profesor Miloš Lichner, rektor Trnavskej univerzity.
11:30 – Na úmrtie pápeža Františka v pondelok reagovali aj viacerí českí politici. Podľa premiéra ČR Petra Fialu sa František snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti. „So zármutkom som prijal správu o úmrtí pápeža Františka. Bol to muž hlbokej viery, ktorý sa snažil premieňať cirkev tak, aby mohla lepšie plniť svoje poslanie v súčasnej spoločnosti. Prejavoval veľkú starosť o tých, ktorí trpia akoukoľvek nespravodlivosťou, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora,“ uviedol Fiala.
Podľa predsedníčky Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéty Pekarovej Adamovej je smrť Františka veľkou stratou. „Bol to muž, ktorý otvoril dosiaľ tabuizovanú tému cirkvi s ľudskosťou a inšpiroval snahu o dialóg,“ napísala na sociálnej sieti.
11:27 – Vo Vatikáne sa stále očakáva oficiálne ohlásenie úmrtia pápeža Františka veriacim. Krátko pred desiatou predpoludním to oznámil kardinál kamerlengo prostredníctvom vyhlásenia. No rovnako ako v prípade Jána Pavla II. sa očakáva, že správu ohlási jeden z kardinálov aj na námestí sv. Petra vo Vatikáne veriacim. Vtedy sa rozozvučí aj veľký zvon na bazilike sv. Petra, ktorý ohlasuje smrť pápeža. O tom, že je správa o smrti pápeža čerstvá, svedčí aj fakt, že v čiernom nie je ešte ani oficiálny web Vatikánu vatican.va, na ktorom ešte nie je dátum pápežovej smrti.
11:20 – Pápež František zomrel na tretí deň po 20. výročí voľby svojho predchodcu Benedikta XVI. Ten bol zvolený za pápeža 19. apríla 2005. Už konkláve, z ktorého vyšiel ako pápež Jozef Ratzinger, bol Bergoglio – neskorší pápež František jedným z favoritov voľby. Získal po Ratzingerovi druhý najvyšší počet hlasov kardinálov voliteľov. Za pápeža bol zvolený v nasledujúcej voľbe 13. marca 2013.
11:19 – Friedrich Merz, ktorý by mal budúci mesiac zložiť prísahu ako nemecký kancelár, vyjadril „veľký smútok“ nad pápežovou smrťou.
„Františka si budeme pamätať pre jeho neúnavnú angažovanosť za najslabších v spoločnosti, za spravodlivosť a zmierenie,“ napísal Merz na X. „Viedla ho pokora a viera v Božie milosrdenstvo.“
11:09 –K úmrtiu pápeža sa vyjadril aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. „Cirkev i celý svet stráca výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu,“ uviedol predseda KBS. „V mene Konferencie biskupov Slovenska a všetkých veriacich na Slovensku vyjadrujem úprimnú sústrasť celej Cirkvi. Pápež František bol mužom viery, pokory a služby, ktorý dokázal osloviť nielen katolíkov, ale všetkých ľudí dobrej vôle. Zbližoval ľudí a národy ohlasovaním a uskutočňovaním dialógu a stretnutia, ktoré napĺňal nehou a súcitom. Ďakujeme Svätému Otcovi za jeho neúnavnú službu v prospech všetkých zraniteľných.
S veľkou vďačnosťou spomíname na jeho návštevu Slovenska v septembri 2021, počas ktorej nám pripomenul dôležitosť bratstva, solidarity a otvorenosti voči tým najzraniteľnejším. Rovnako si vážime jeho otcovské prijatie, ktorého sa nám dostalo minulý rok pri návšteve Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne. Pápež František bol duchovným vodcom, ktorý počas svojho pontifikátu priniesol Cirkvi mnoho impulzov. Oceňujeme jeho apoštolské exhortácie a encykliky, ktorými formoval a podnecoval Cirkev, aby verne ohlasovala radostnú zvesť v meniacom sa svete. Ďakujeme za otvorenie synodálneho procesu, ktorý obnovil v Cirkvi ducha synodálnosti cez život spoločenstva.
S osobitnou starostlivosťou sa venoval reformám v rámci Vatikánu, ktorých cieľom bolo zvýšenie transparentnosti a efektívnosti cirkevných štruktúr. Dôraz kládol na zapojenie celého Božieho ľudu do rozhodovacích procesov Cirkvi a na jej misionárske poslanie osobitne k perifériám spoločnosti. Jeho úcta k stvorenstvu a apel na ochranu nášho spoločného domova zasiahla všetky úrovne spoločnosti. Ďakujeme Bohu, že nám doprial pápeža, ktorý svojou vernosťou Božiemu hlasu múdro a odhodlane viedol Katolícku cirkev v 21. storočí. Milosrdenstvom i humorom svedčil o radosti života s Bohom, vlieval nádej a odvahu tam, kde chýbala. Prajem si, aby sme nezabudli na slová a gestá tohto hlboko ľudského pápeža a vlastným životom sme nadviazali na jeho odkaz bratstva, úcty a kresťanskej lásky voči každému človeku. Modlíme sa za dušu zosnulého Svätého Otca v nádeji na večný život.“
11:08 –Viceprezident USA JD Vance krátko pre pápežovou smrťou navštívil Vatikán. Otvorene veriaci kresťan a druhý muž Bieleho domu zverejnil na sociálnej sieti X túto reakciu. Vance je katolíckym konvertitom:
„Práve som sa dozvedel o úmrtí pápeža Františka. Moje srdce je s miliónmi kresťanov na celom svete, ktorí ho milovali. Včera som ho rád videl, hoci bol zjavne veľmi chorý. Ale vždy si ho budem pamätať pre nižšie uvedenú homíliu, ktorú predniesol v prvých dňoch COVID. Bola naozaj veľmi krásna. Nech Boh dá pokoj jeho duši.“
10:58 – K úmrtiu pápeža sa vyjadril aj líder opozície Michal Šimečka. „Pápež František bol poslom nádeje, zmierenia, spolupráce a pokory. Inšpiroval svojim osobným príkladom a životom, jeho odkaz výrazne presahoval samotnú cirkev. Mal vrúcny vzťah aj ku Slovensku, ktoré pred niekoľkými rokmi navštívil. Jeho skon je smutnou správou, špeciálne v čase tak významných sviatkov pre veriacich na celom svete. Odkaz, ktorý pápež František šíril, však pretrvá a môžeme zaň byť iba vďační," napísalo tlačové oddelenie hnutia Progresívne Slovensko.
10:47 – Odkaz zosnulého pápeža Františka zostane navždy v srdciach ľudí. Vždy stál na strane dobra a svojím životom bol príkladom pre všetkých. Svet jeho smrťou prišiel o významnú osobnosť. V reakcii na pondelkové úmrtie hlavy Katolíckej cirkvi to na sociálnej sieti vyhlásil predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD). „Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorých sa jeho odchod dotkol. Jeho silný odkaz však zostáva s nami navždy. Veľmi si vážim, že som mal tú česť osobne sa so Svätým Otcom Františkom stretnúť v roku 2014 vo Vatikáne a odovzdať mu dar od Košičanov – nádherného z dreva vyrezaného anjela držiaceho erb metropoly východu,“ uviedol Raši. (TASR)
10:44 – Pápež František bol stelesnením pokory, človečenstva, presvedčeným zástancom mieru a odporcom zla. Zomrel človek, ktorý každého očaril svojou ľudskosťou, skromnosťou a múdrosťou. V reakcii na úmrtie hlavy rímskokatolíckej cirkvi to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini. „Svätý Otec patril k tým vzácnym ľuďom, ktorí málo hovoria, a pritom tak veľa povedia. Nikdy nezabudnem na jeho víziu o národe ako strome, ktorý tvorí jeden spoločne žijúci celok. Nezabudnem na jeho odkaz, že na iného človeka môžeme hľadieť zhora len vtedy, ak sa práve chystáme k nemu zohnúť, aby sme mu pomohli,“ napísala hlava štátu. (TASR)
Zomrel pápež František. Ako hlava cirkvi spájal konzervatívcov a liberálov
7:35 –Pápež František zomrel na Veľkonočný pondelok ráno o 7:35. Oznámil to kardinál Kevin Farrell, kamerlengo kardinálskeho zboru. Práve on preberá vedenie záležitostí Vatikánu v čase smrti pápeža.
František zomrel po dlhej hospitalizácii na obojstranný zápal pľúc. Po 38 dňoch ho prepustili z nemocnice do domácej liečby do jeho rezidencie v dome svätej Marty.
V roku 1957 ako 20-ročný podstúpil operáciu, pri ktorej mu odstránili časť pľúc pre vážnu respiračnú infekciu. Respiračné problémy sa mu periodicky vracali. V roku 2023 musel pre ne zrušiť aj plánovanú cestu do Spojených arabských emirátov. Pre chrípku a zápal pľúc.
Po aprílovom návrate z nemocnice lekári konštatovali zlepšujúci sa stav, vždy s poznámkou, že ide o 88-ročného pápeža.