Vulgarizmy, vyhrážky a mačeta v taške. Niektorých žiakov sa bojím a len čakám, kedy zaútočia, hovorí učiteľka
Diskusia/ 23Uložiť článok
7 min. čítania
27. jan. 2025 o 06:30
7 min. čítania

Vulgarizmy, vyhrážky a mačeta v taške. Niektorých žiakov sa bojím a len čakám, kedy zaútočia, hovorí učiteľka

Situácia na stredných odborných školách je podľa pedagogičky neúnosná. (Ilustračná fotografia)
Situácia na stredných odborných školách je podľa pedagogičky neúnosná. (Ilustračná fotografia) Zdroj: iStockphoto
Jeden môj žiak nosil do školy mačetu, pretože sa bál spolužiaka. Povedal, že ho zapichne, ak bude treba, hovorí učiteľka zo strednej odbornej školy.

S Janou sa stretávame pri jej aute. Učí na jednej zo stredných odborných škôl na strednom Slovensku, no kvôli zachovaniu anonymity merala cestu do Bratislavy. Redakcii Aktuality.sk sa ozvala sama len pár dní po útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi, počas ktorého študent usmrtil 18-ročnú spolužiačku a zástupkyňu riaditeľky školy.

Niečo podobné sa podľa nej môže udiať aj na iných školách. Jana sa obáva, že aj na tej jej. „Mám žiakov, ktorí by zo sekundy na sekundu mohli byť ďalšími útočníkmi. Každý týždeň riešime extrémne výkyvy v náladách. Nechýbajú ani vyhrážky, či už slovné, alebo fyzickým násilím,“ rozpráva 40-ročná pedagogička cestou do neďalekej kaviarne.

Učiteľke, ktorá sa rozhodla poukázať na každodennú realitu na slovenských učilištiach, sme z dôvodu zachovania anonymity zmenili meno. Jej identitu má redakcia Aktuality.sk k dispozícii.

Po útoku v škole na východe Slovenska si ešte viac uvedomuje, že medzi slovami a činmi je príliš tenká hranica. Aj preto sa počas nášho rozhovoru niekoľkokrát uisťuje, že nezverejníme jej celé meno. Sama totiž aktuálne rieši nepríjemný problém s jedným zo žiakov, ktorý už niekoľko mesiacov obťažuje jej študentku.

Sleduje ju, vyhráža sa jej, neustále jej vypisuje na sociálnych sieťach, čaká ju v uličke za školou, kadiaľ dievča chodí domov. Nepomohlo ani to, že rodičia študentky sa proti správaniu žiaka ohradili. Ten totiž trvá na tom, že nerobí nič zlé a jeho rodičia žiadajú školu, aby vec nenafukovala.

Učiteľ Jozef Pavlov, zakladateľ iniciatívy Štrajk zdola.

Ustráchaná žiačka sa so svojím problémom zdôverila Jane, ktorá je pre študentov mnohokrát bútľavou vŕbou. Učiteľka dievča neraz odprevádzala po skončení vyučovania, aby nešlo samo domov, pretože má strach. Jana sa tak nechtiac ocitla uprostred konfliktu medzi starším žiakom, ktorý už má na krku závažný trestný čin z minulosti, a svojou študentkou.

Študent sa opakovane snažili dovolať Jane a dokonca sa pokúšal zistiť si jej adresu, aby si to s ňou „vybavil“. „Riešila som to aj s vedením školy. Upozornili študenta, aby prestal obťažovať žiačku, ktorá sa ho bojí, inak zavolajú políciu. To bolo všetko,“ hovorí učiteľka, ktorá je v prípade, že sa vyhrážky budú stupňovať, pripravená obrátiť sa na políciu sama. Zatiaľ tak po dohode s rodičmi žiačky neurobila.

Keď bude treba, zapichne spolužiaka

Problémový študent pritom zďaleka nie je jediný, ktorého správanie robí Jane starosti. „Na rozdiel od gymnázií sú odborné učilištia zo zákona povinné zobrať všetkých študentov, nemôžeme selektovať. Máme tu deti s poruchami učenia alebo s psychickými či inými problémami. Len v mojej triede mám 90 percent takýchto žiakov,“ vysvetľuje Jana.

V laviciach nejedného učilišťa – vrátane toho, kde učí Jana – tak sedia žiaci s poruchami autistického spektra, ale tiež s emočnými ťažkosťami či úzkosťami. K nim sa pridávajú tí, ktorí majú na rováši fyzické násilie, krádeže či znásilnenia.

Študenti Študenti Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Práve títo študenti následne prenášajú do tried nielen svoje osobné problémy, ale aj agresívne prejavy správania. Podľa Jany sú v ich škole na dennom poriadku vulgarizmy smerom k učiteľom a neraz sa stalo, že jej alebo jej kolegom sa žiaci vyhrážali aj fyzickým násilím.

„Napríklad mi povedali, že ak ich nepustím domov z hodiny, uvidím, čo mi spravia. Keď sa nad vás postaví študent, ktorý je o hlavu vyšší ako vy a dvakrát ťažší, nemáte veľmi na výber,“ hovorí Jana a dodáva, že aj keď k fyzickým potýčkam zatiaľ neprišlo, bežne sa deje, že žiaci do učiteľov strčia. Sama bola svedkom niekoľkých takýchto prípadov.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Školstvo, Učitelia
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »