Medvedia turistika v Rumunsku: Atrakcia alebo nebezpečná výzva
Diskusia/ 2Uložiť článok
2 min. čítania
29. apr. 2025 o 16:00
2 min. čítania

Medvedia turistika v Rumunsku: Atrakcia alebo nebezpečná výzva

Uložiť článok
Veľká medvedia rezervácia v rumunských Južných Karpatoch sa nevenuje len záchrane a poskytovaniu lekárskej starostlivosti zvieratám, ktoré boli v zajatí, ale ponúka aj prehliadky pre návštevníkov, aby videli divú zver v jej prirodzenom prostredí.

Rumunsko je domovom najväčšej populácie divožijúcich medveďov hnedých v Európe mimo Ruska. V takmer nedotknutých karpatských lesoch a ich okolí žije 13 000 jedincov. Pre porovnanie, na Slovensku je odhadom 10-krát menšia medvedia populácia.

Hoci je pozorovanie medveďov v Rumunsku už dlho turistickou atrakciou, v minulosti nebolo bežné, aby sa pri ňom nevstupovalo do lesa. „Nie je to tak dávno, čo sme videli medveďa držaného v klietke, aby prilákal zákazníkov," vysvetľuje moderátor Reece Parkinson v relácii BBC.

Zmeny po vstupe do EÚ

Keď Rumunsko v roku 2007 vstúpilo do Európskej únie, začalo dodržiavať smernicu EÚ o zoologických záhradách, ktorá obsahuje usmernenia o tom, ako by sa malo zaobchádzať so zvieratami v zajatí.

Za posledných 18 rokov sa krajina posunula smerom k humánnejším a udržateľnejším spôsobom prezentácie jedného z posledných skutočných divokých miest v Európe a medveďov hnedých, ktoré ho obývajú.

V súčasnosti sa odhaduje, že v európskej časti Ruska žije približne 36 000 medveďov, ale nový výskum Rumunského lesníckeho výskumného ústavu ukazuje, že populácia medveďa hnedého v krajine je oveľa väčšia, ako sa doteraz odhadovalo, čo prináša príležitosti aj výzvy pre miestne komunity.

Na jar možno v prírode stretnúť medvedice s mladými

Príležitosti pre vidiek

Rumuni rozvíjajú trvalo udržateľnú medvediu turistika. Organizátori zájazdov, ako napríklad Outdoor Holidays a Much Better Adventures, ponúkajú návštevníkom pešie túry so sprievodcom na pozorovanie medveďov.

To prináša ekonomické príležitosti pre viaceré vidiecke komunity a podporuje ochranu biotopov. V mestečku Zărnești v Južných Karpatoch, ktoré sa nazývajú aj Tran­sylvánske Alpy, sa nachádza jedna z najväčších rezervácií na svete, ktorá nielen zachraňuje a poskytuje zdravotnú starostlivosť zvieratám, ktoré boli v zajatí, ale ponúka aj prehliadky, ktoré umožňujú návštevníkom vidieť medvede v dubových lesoch a na lúkach s rozlohou 69 hektárov.

Keďže populácia medveďov v uplynulých rokoch v Rumunsku vzrástla, pribúda aj prípadov nebezpečných stretov šelmy s ľuďmi. Miestni poľnohospodári, z ktorých mnohí prišli o svoje hospodárske zvieratá po útokoch medveďov, lobujú za preriedenie ich populácie v Rumunsku.

Hľadanie zlatej strednej cesty

Konflikty so zvieratami mali aj turisti, často v dôsledku nečakaných stretnutí počas horských túr. Niektoré sa skončili smrteľne.

Rumunská rezervácia však trvá na tom, že takéto stretnutia nie sú bežné. V súčasnosti sa v krajine snažia nájsť zlatú strednú cestu, ktorá ochráni medvede a zabezpečí maximálnu bezpečnosť návštevníkov i hospodárskych zvierat v krajine.

V súčasnosti sú medvede hnedé chránené rumunskými zákonmi, krajina sa zalesňuje a ľudí sa snažia vzdelávať s cieľom predísť lákaniu medveďov do ľuďmi obývaných oblastí. Rumunov poučujú o tom, čo majú robiť, keď sa v lese stretnú s medveďom. Väčšina život ohrozujúcich stretnutí je podľa rumunských médií spôsobená zlyhaním – zvyčajne človek vystraší predátora alebo nevhodne komunikuje s jeho mláďatami, čo spôsobí, že sa matka medvedica začne mladé brániť.

Preto je dôležité, aby ste pri prechádzke v lese s výskytom medveďov, či už v Rumunsku alebo na Slovensku i inde hovorili hlasno alebo sa pokúšali robiť hluk, aby mali zvieratá čas sa vám vyhnúť. Ak náhodou narazíte na medveďa, pokojne ustúpte.

„V divočine nemôžeme žiť sami. Musíme sa naučiť o ňu podeliť," radí medvedia rezervácia v Rumunsku.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:
Ekológia, Rumunsko
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »