Je to tradícia, ktorá sa začala len pred necelými sto rokmi. Prvých 100 dní prezidentského mandátu je považovaných za dôležitý míľnik už od roku 1933, keď americký prezident Franklin Roosevelt začal svoj mandát.
Odvtedy to prebrali aj mnohé ďalšie krajiny vrátane Slovenska. Zároveň platí – vládu treba kritizovať až po prvých 100 dňoch. Ten moment, v prípade americkej administratívy, nastal práve dnes, keď je Donald Trump v úrade presne sto dní.
V jednotlivých témach si rozoberieme, čo Trump zmenil, čo nesplnil a čo sľuboval, že splní. Zároveň sa mnoho analytikov zhoduje, že takých turbulentných prvých 100 prezidentských dní ešte Amerika v novodobej histórii nezažila.
Tím lojálnych podporovateľov
Trump si do svojho kabinetu vybral ľudí, ktorí mu ostali verní aj v čase, keď nebol vo funkcii. Na rozdiel od jeho prvého funkčného obdobia, keď miešal ľudí z Washingtonu s ľuďmi zvonka, Trumpovi ľudia vybraní v druhom funkčnom období boli väčšinou tí, ktorí už v kampani silne podporovali jeho myšlienky „America First“ („Amerika na prvom mieste“).
No keďže republikáni ovládajú obe komory Kongresu vrátane Senátu, väčšina Trumpových nominácií bola rýchlo schválená, a to bez väčšieho odporu.
Rýchle opatrenia v oblasti prisťahovalectva
Imigrácia bola pre Trumpa hlavnou témou kampane a po nástupe do funkcie konal rýchlo. V priebehu niekoľkých dní po svojej inaugurácii Trump podpísal príkazy, ktorými zrušil mnohé z Bidenových imigračných opatrení. Jeho stúpenci tieto kroky chválili ako splnenie predvolebných sľubov, ale skupiny na ochranu práv prisťahovalcov a demokratické štáty proti nim podali žaloby.