Žije a tvorí na vidieku, no diela Andreja Dúbravského provokujú a búrajú hranice. Teraz prichádza dokument
Diskusia/ 1Uložiť článok
2 min. čítania
22. apr. 2025 o 12:00
2 min. čítania

Žije a tvorí na vidieku, no diela Andreja Dúbravského provokujú a búrajú hranice. Teraz prichádza dokument

Uložiť článok
Krátkometrážna dokumentárna snímka režiséra Michaela Bukovanského sleduje Andreja Dúbravského počas príprav výstavy v olomouckej Telegraph Gallery a zároveň zasadzuje jeho tvorbu do kontextu spoločenských a politických udalostí vrátane protivládnych protestov na Slovensku.

Pokojný život maliara na dedine, kde obklopený prírodou a zvieratami tvorí, ostro kontrastuje s homofóbnymi výrokmi členov súčasnej slovenskej vlády, ktorí LGBT+ komunitu obviňujú z podkopávania tradičných hodnôt a označujú ju za vinníka „vymierania Európy“.

Telegraph Gallery v Olomouci uvedie vo štvrtok 15. mája o 20. hodine českú premiéru dokumentárneho filmu GOOD BOY from Slovakia, ktorý ponúka jedinečný pohľad do sveta jedného z najvýraznejších a najosobitejších súčasných slovenských umelcov – Andreja Dúbravského. Snímka režiséra Michaela Bukovanského nadväzuje na rovnomennú výstavu, ktorú maliar vlani úspešne predstavil práve v Olomouci.

Dúbravský je výnimočný zjav na umeleckej scéne – žije a tvorí na vidieku, obklopený prírodou a zvieratami, no jeho diela znejú nahlas a jasne aj v mestských galériách Berlína, New Yorku, Prahy či Bratislavy. Jeho maľby sú vizuálne silné, intímne a často vyvolávajú vášne. Rovnako ako on sám.

Andrej Dúbravský sa stal terčom kritiky zo strany ministerky Šimkovičovej
Dokument o Andrejovi Dúbravskom pátra aj po zdrojoch maliarových inšpirácií
Dúbravský sa vo svojej tvorbe venuje témam, ktoré sú mu blízke

Portrét umelca, ktorý nemlčí

Dokument GOOD BOY from Slovakia zachytáva Dúbravského počas príprav na olomouckú výstavu a vnáša jeho tvorbu do širšieho spoločenského a politického kontextu. Jeho pokojnú každodennosť na farme ostro kontrastujú agresívne vyjadrenia niektorých politikov súčasnej slovenskej vlády. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová napríklad označila jeden z jeho obrazov – maľbu bozkávajúcej sa mužskej dvojice vystavenú v budove Slovenského rozhlasu – za „provokatívne a zvrhlé umenie“.

Kurátorka olomouckej výstavy Erika Kovačičová, ktorá divákov sprevádza aj vo filme, však má jasno: „Dúbravský sa vo svojej tvorbe jednoducho venuje témam, ktoré sú mu blízke – jeho prvotným úmyslom nie je šokovať alebo dráždiť. To, že ho niektorí jedinci vnímajú ako provokatívneho autora, je skôr zrkadlom ich vlastných postojov.“

Maliar Andrej Dúbravský.

Film ponúka nielen sondu do súčasného slovenského kultúrneho prostredia, ale aj pátranie po zdrojoch Dúbravského inšpirácie. V jeho tvorbe sa prelínajú barokové a rokokové výjavy s dnešnými ideálmi krásy – monumentálne telá, prirodzenosť, divokosť. „Mnohých ľudí zobrazovanie veľkých tiel poburuje, ale mňa monumentalita postáv v dielach Tiziana alebo Rubensa vždy fascinovala. Výstavu v Olomouci som preto zasvätil veľkým mužom,“ hovorí maliar.

Jeho obrazy sú zmesou nežnosti a surovosti, zmyselnosti a provokácie, človeka a krajiny. Príroda a zvieratá sú preňho neoddeliteľnou súčasťou tvorby a života. Tam, kde iní hľadajú ticho, on nachádza hlas.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »