Sokratovský dialóg a veľké diela ako učebný materiál? Slovenský program formuje budúcnosť vzdelávania (rozhovor)
Diskusia/ 0Uložiť článok
11 min. čítania
27. apr. 2025 o 10:00
11 min. čítania

Sokratovský dialóg a veľké diela ako učebný materiál? Slovenský program formuje budúcnosť vzdelávania (rozhovor)

Uložiť článok
Akadémia veľkých diel čelí výzvam motivácie učiteľov a študentov, no ponúka metodiku, ktorá podporuje sústredenosť a hľadanie odpovedí na životné otázky.

Akadémia veľkých diel je inovatívny vzdelávací program zameraný na rozvoj charakteru, kritického myslenia a čítania s porozumením u študentov prostredníctvom diskusie o významných dielach západnej civilizácie. Prostredníctvom zapojenia sa do literárnych, výtvarných, hudobných a filmových diel sa nielen študenti základných a stredných škôl, ale napríklad aj pedagógovia v praxi či bežní dospelí, učia formulovať vlastné názory, hľadať odpovede na dôležité životné otázky a lepšie chápať svet okolo seba.

Metodika Akadémie stavia na princípoch Sokratovského dialógu a práci v malých skupinách, čím podporuje aktívne zapojenie študentov a budovanie vzájomnej dôvery.

Miroslava Duranková, riaditeľka a spoluzakladateľka Akadémie veľkých diel, v rozhovore prezradila:

- akým výzvam čelili pri zakladaní Akadémie a ako ich prekonali;

- prečo je dôležité charakterové vzdelávanie;

- ako reagujú študenti na program a aké spätné väzby dostávajú;

- prečo by sme sa mali zaujímať o nové formy učenia sa a učenia samého seba.

Metodický tréning Akadémie veľkých diel, počas ktorého študenti spoznajú podstatu charakterového vzdelávania
Akadémiu veľkých diel navštívila aj exprezidentka Zuzana Čaputová
Akadémia veľkých diel jej účastníci v Nitre

Aké sú hlavné ciele Akadémie veľkých diel?

Akadémia veľkých diel je vzdelávací projekt Kolégia Antona Neuwirtha, ktorého víziou sú charakterní mladí ľudia túžiaci po múdrosti a kráse, aby každý bol najlepšou verziou seba samého. V podstate sa snažíme o to, aby cez veľké diela západnej civilizácie študenti spolu s učiteľmi rozoberali tieto diela (literatúru, maľbu, hudbu, film).

Cez zapojenie sa do diela a následnú diskusiu, vedenú pripraveným učiteľom, sa otvárajú veľké životné otázky, na ktoré si mladí ľudia hľadajú odpovede a cez to nachádzajú seba samých, pravdu o sebe a realitu, v ktorej žijú, aby sa stali hrdinami svojho vlastného príbehu. Jednoducho povedané, cieľom je, aby boli lepšou verziou seba samého. Konkrétnejšie sa zameriavame na rozvoj štyroch hlavných oblastí: sústredenosť (superschopnosť 21. storočia), čítanie a videnie vecí s porozumením, kritické myslenie a rozvoj charakteru študentov aj učiteľov.

Čo vás inšpirovalo k myšlienke založiť Akadémiu veľkých diel?

Za tým je dlhšia história. Dôležitým momentom bolo založenie Kolégia Antona Neuwirtha v roku 2009 Martinom Luteránom a jeho priateľmi (ktorého som aj ja absolventkou). Tento program pre vysokoškolákov prinášal liberálne, všeobecné vzdelanie, formujúci program zameraný na rozvoj mysle, ducha a vzťahov. Počas 16 rokov Kolégia Antona Neuwirtha sme mali aj projekt Kolégia pre stredné školy na východnom Slovensku, kde sme učili my, pedagógovia Kolégia Antona Neuwirtha.

Bolo to náročné a dostávali sme dopyty od iných škôl. Pri učení sme používali podobné princípy ako v programe pre vysokoškolákov: malé skupiny, diskusný formát, veľké diela, veľkí autori západnej civilizácie, kritické myslenie, čítanie a písanie s porozumením. Videli sme pozitívny vplyv na študentov, ale nemali sme kapacitu učiť všade. Vtedy Martin Luterán prišiel s nápadom pozvať učiteľov z celého Slovenska, ktorých by sme my najprv učili viesť diskusie. Ja som sa tejto myšlienky chytila a spoločne sme ju rozvíjali, dali sme tomu nový názov, vizuál – bol to taký start-up s našimi 10-ročnými skúsenosťami s vysokoškolákmi a projektom Letná univerzita. Výzvou bolo naučiť túto pedagogiku aj učiteľov, preto sme tvorili metodické materiály a online knižnicu diel. Inšpirovali nás naše skúsenosti, Martinove štúdium na Oxforde a moje štúdium charakterového vzdelávania v Birminghame a rôzne zahraničné programy. Akadémia veľkých diel je však slovenský produkt, doslova unikát, kombinujúci rôzne žánre, čo nie je bežné v zahraničí.

Metodický tréning Akadémie veľkých diel, počas ktorého študenti spoznajú podstatu charakterového vzdelávania10fotiek v galérii Metodický tréning Akadémie veľkých diel, počas ktorého študenti spoznajú podstatu charakterového vzdelávania Zdroj: Akadémia veľkých diel

Akým výzvam ste čelili pri zakladaní a prevádzke Akadémie veľkých diel a ako ste ich prekonali?

Výzvy stále trvajú. Najväčšou je presvedčiť učiteľov a študentov, aby sa zapojili, pretože program vyžaduje veľa od oboch strán (už len prečítanie diela). Aj keď nie všetky semináre vyžadujú prípravu, presvedčiť učiteľov o dôležitosti diskusie a rozvoja mladých je náročné. Mnohým sa to páči, ale realizácia na ich škole si vyžaduje odvahu. Často čelíme nepochopeniu zo strany riaditeľov, ktorí sú zahltení alebo nerozumejú programu. Aj motivácia študentov zapojiť sa napriek iným lákadlám alebo apatii je výzvou. Sumarizácia výziev je: motivácia riaditeľov, učiteľov, žiakov a rodičov. V neposlednom rade sú veľkou výzvou financie na chod projektu. Stále sa snažíme byť aspoň na nule.

Na ktorých hodnotách stojí vzdelávací program Akadémie veľkých diel?

Sú to hodnoty západnej civilizácie, ktoré vychádzajú z troch hlavných prúdov: judejsko-kresťanskej tradície (hodnota rodiny, odpustenia, vzájomného pochopenia, lásky, obety, pravdy), gréckej filozofie (pravda, múdrosť, veľkodušnosť, spravodlivosť) a rímskeho práva (spravodlivosť, spravodlivá a demokratická spoločnosť). Každé dielo zahrňuje rôzne hodnoty a cnosti, neresti, ktorými sa môžeme inšpirovať. Ak by som mala vybrať tri hlavné hodnoty, je to tradičné trivium: pravda, dobro a krása. Tieto hodnoty sú zahrnuté vo vizuáloch, otázkach a vybraných dielach, ktoré majú byť krásne, komunikovať dobro a viesť k nemu, hľadať pravdu a odhaľovať realitu, aby sme vedeli, ako sa rozhodovať a čo je dôležité pre náš život.

Ako definujete charakterové vzdelávanie a prečo je dôležité?

Charakterové vzdelávanie je dobré vzdelávanie, ktoré rozvíja myseľ (intelektuálne cnosti) aj srdce (morálne cnosti). Jubilee Center for Character and Virtues ho definuje ako všetky vzdelávacie aktivity, explicitné alebo implicitné, ktoré rozvíjajú pozitívne vlastnosti človeka, cnosti, ktoré nás umocňujú ku konaniu a motivujú naše rozhodnutia. Ján Amos Komenský povedal, že charakter je to, ako konáme, keď sa nikto nepozerá. Charakterové vzdelávanie je dôležité, pretože každý chce žiť dobrý a naplnený život (human flourishing). Chceme mať susedov, ktorým môžeme dôverovať. Cieľom je, aby každý človek okolo nás mal rozvinutý charakter a prekvital, a aby sme aj my sami prekvitali.

Aké veľké diela a autorov používate vo svojich osnovách a prečo ste si ich vybrali?

Používame kánon západnej civilizácie, inšpirovaný projektom Great Books (preto aj názov Akadémie veľkých diel – Great Works Academy, pretože používame rôzne žánre). Sú to autori, od ktorých sa učíme kriticky myslieť myslením s tými, ktorým to myslí lepšie ako nám: Aristoteles, Platón, Shakespeare, Beethoven, Vivaldi, Frankl, Timrava, Hviezdoslav, Tolkien, C. S. Lewis, Picasso, Rembrandt, Bruegel, režiséri ako Vittorio de Sica, Hitchcock a iní. Vyberáme diela prispôsobené veku (iné pre základnú, iné pre strednú školu alebo dospelých) a niekedy len výňatky z diel. Dôraz je na rôznorodosť žánrov. Nie všetky semináre vyžadujú prípravu. Sú to diela, ktoré formovali našu kultúru a myslenie. Vybrali sme ich preto, aby sme sa mohli učiť dobre a kriticky myslieť od tých najlepších.

Aký vplyv majú tieto diela na formovanie charakteru a hodnotového systému zapojených študentov?

Rozvíjame charakter cez príbeh a umenie. Čítaním a vystavením sa príbehu, kráse, dobru a pravde v dielach, sa to deje. Vystaviť sa neznamená prečítať si referát, ale konkrétne si dielo prečítať/pozrieť a nechať ho na seba pôsobiť. Následne o ňom diskutujeme s ostatnými pod vedením učiteľa, ktorý kladie otázky a ukazuje rôzne aspekty diela. Cez to sa kultivuje túžba po dobrých veciach: byť odvážny ako Odyseus, vedieť prežiť ťažké situácie ako Frankl v koncentračnom tábore, odpustiť ako otec na Rembrandtovom obraze, pochopiť priateľstvo ako na Van Goghovom obraze. Príbehy nám dávajú možnosť zažiť situácie v bezpečí a pochopiť ich (napríklad ťažkosti v koncentračných táboroch cez Franklov príbeh) a aplikovať to na vlastný život. Môže to motivovať študentov a ukazovať im rôzne cesty života (pozitívne aj negatívne príbehy). Uvažovanie o tom pumpuje našu imagináciu a kultivuje našu túžbu.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.
OSZAR »