Reklama na internete, ktorú si všimli investigatívci z Bellingcatu, vyznieva na prvý pohľad neškodne. Mladá žena oblečená v školskej uniforme pózuje pred taškou s obsahom pripomínajúcim strúhanku. Nad jej hlavou je uvedené telefónne číslo, e-mail a dva QR kódy. V strede obrázka je veľkým žlto-červeným písmom slovo „Isotonitazene“.
V popise sa uvádza, že „doručenie je zaručené“ a že hnedý prášok môže byť bezpečne odoslaný do Európy, USA, Spojeného kráľovstva, a ďalej: „Ak máte záujem, (...) kontaktujte ma láskavo.“
V skutočnosti však reklamovaný produkt nie je žiadne neviniatko: izotonitazén je typ nitazenu, patriaceho do triedy syntetických opiátov. Tie sú až 40-krát silnejšie ako fentanyl a až 500-krát silnejšie ako heroín.
Novinári z webu Bellingcat vypátrali, že podobné reklamy prenikli do všetkých kútov internetu po celom svete: od austrálskeho fóra o športovom rybolove cez konžské médiá až po singapurské stránky zameriavajúce sa na nehnuteľnosti. Objavujú sa na významných ázijských trhoviskách zameraných na medzinárodný trh, ako sú TradeFord alebo TradeAsia. Inzeráty boli umiestnené aj na sieti Linkedin a na sociálnej sieti X.
Podobná reklama podľa zistenia Investigace.cz visí aj na českom webovom trhovisku Primabazar.cz. Z fotografie sa usmieva mladá žena s jablkom, za ňou je žltkastý prášok, nechýba QR kód a kontaktné údaje. V ponuke sú nielen rôzne druhy nitazénov, ale aj iné substancie, ktoré sú v Česku nelegálne.
Redakcia Investigace.cz našla osem českých webov s reklamami na nitazén a iné návykové látky. Keď ich kontaktovala s otázkami, ani jeden neodpovedal.