Autorka je sociologička a bývalá premiérka.
Životný štandard na Slovensku je najnižší v Európskej únii. V rámci celkovo nízkej životnej úrovne, ktorá dosahuje len polovicu stredného príjmu rodín v EÚ, majú najvyššie čisté príjmy pracujúci seniori. Vyšší disponibilný príjem ako seniori bez pracovného príjmu majú len bezdetní pracujúci a z rodín len pracujúca dvojica s jedináčikom.
Ďalšie výdavky verejných financií na trináste dôchodky sú nesprávnym a nespravodlivým rozhodnutím, ktoré vážne narúša medzigeneračnú solidaritu. Pri nespravodlivo nastavenej konsolidácii budú verejné financie navyše hospodáriť s päťpercentným deficitom.
Jeden z najbrutálnejších nápadov populistov:
Situácia rodín s deťmi sa zhoršuje
Konsolidácia verejných financií je nevyhnutná pre zabezpečenie stabilného a udržateľného ekonomického prostredia, ktoré má byť prospešné pre budúce generácie. Získané a ušetrené financie sa majú presunúť do produktívnejších oblastí ekonomiky, ako sú investície do infraštruktúry, vzdelania alebo inovácií, ktoré podporujú ekonomický rast.
Má viesť k zlepšeniu dôvery investorov, predvídateľnému podnikateľskému prostrediu, zníženiu inflácie a spolu s reformami v systéme sociálnych dávok a dôchodkov má zvýšiť produktivitu a podporiť inovačné procesy v hospodárstve.
Ak je konsolidácia verejných financií správne nastavená, môže vytvoriť podmienky pre stabilný a udržateľný ekonomický rast tým, že zníži makroekonomické riziká, podporí investície a umožní lepšie alokovanie zdrojov. Predpokladom však je zodpovedné rozhodovanie o tom, kde sú potrebné investície, a kde možno šetriť.
Súčasné nastavenie konsolidácie tieto ciele nenapĺňa. Získané prostriedky vláda používa na dôchodky a na výdavky rodinnej politiky, ktoré pomáhajú znížiť negatívny vplyv ekonomického vývoja na príjmy vybraných skupín obyvateľov. Napriek vysokým výdavkom na dôchodky a rodinnú politiku sa sociálna situácia obyvateľov, hlavne rodín s deťmi, zhoršuje.